binnenland 15 goed idee' 'Het vuur ging sneller dan een mens kan lopen' €75, 'Branden geblust' Deskundigen: Opsporing illegale dierenhandel in Nederland faalt 'We hebben gasten gewaarschuwd, auto's gepakt en gewacht bij het zwembad' Hoop op nieuw werkzaam medicijn tegen tuberculose www.weekendcompany.nl woensdag 25 juli 2012 Rinus Hermans, eigenaar B 6 Can Llufs in Cistella FICUERES - De Catalaanse autoritei ten hebben de bosbranden bij de grens met Frankrijk gisteravond laat definitief onder controle gekre gen. Het bericht volgde enkele uren nadat de regionale minister Felip Puig had gezegd dat de toe stand van de branden stabiel was. De bosbranden braken zondag uit nabij La Jonquera. Waarschijnlijk is een weggegooide sigarettenpeuk de oorzaak. Een gebied van onge veer 14.000 hectare is afgebrand. Zes mensen zijn om het leven ge komen. De camping Les Pedres in het Spaanse Capmany is in vlammen opgegaan. „Het was mijn bedrijf We zijn alles kwijt, ons hele leven zit er in", zegt eigenaresse Merce des Gonzalez. De gasten, onder wie veel Neder landers, zijn elders ondergebracht. Zo'n 1.500 brandweerlieden, mili tairen en vrijwilligers vochten te gen de vuurzee, geholpen door 25 blusvliegtuigen uit Frankrijk en Spanje. gen gespaard waren gebleven, zo als een hangmat en een lijn met was." Op de camping, met veel gasten uit de regio Arnhem en Nijmegen, hebben voor zover Ten Voorde weet de gasten geen persoonlijk letsel opgelopen. De gasten van Les Pedres waren tevoren niet ge waarschuwd voor brandgevaar. „Er hing een bordje dat het verbo den was om een barbecue te hou den, maar dat leek ons zelf ook al geen goed idee." Pas vlak voor de brand werden de campinggasten via de politie geïnformeerd dat ze binnen vijf minuten weg moesten. zie onze website:buitenland Gesprek met Nabuurs van European Forest Instituut door onze correspondent Pauline Blom Rinus Hermans heeft veel kilometers ge maakt de afgelopen da gen. Vanaf de bergtop even buiten het Cata laanse dorp Cistella, waar hij woont, tot aan het dal. De bos branden naderden zijn Bed Breakfast Can Lluis tot op een paar kilometer en hij 'heeft 'm ge knepen'. „Wij hebben maar één vluchtweg. Als die wordt afgeslo ten, kunnen we geen kant op." Voor Hermans was het angstaanja gend. „Een gigantisch vuur, net aan de andere kant van het dal. We hebben onze gasten gewaar schuwd, de auto's gepakt en afge wacht bij het zwembad." De wind is een bepalende factor en gelukkig draaide die, waardoor het vuur zich naar het zuiden ver spreidde en Hermans gewoon op zijn berg kon blijven zitten. Vastge- kluisterd aan de tv, dat wel. „Want we moeten zelf alles in de gaten houden. Veel wegen blijven afge sloten en verschillende campings in de buurt zijn geëvacueerd. Wij hebben nu vooral last van de rook, maar hopen dat het meest kritieke punt voorbij is." Het noordoosten van Catalonië staat in brand. Verschillende bran den woeden in de streek Alt Emporda, aan de grens met Frank rijk, in de provincie Girona. De be langrijke verkeersaders AP7, rich ting Barcelona en Costa Brava, en de N-II doorkruisen de streek. Bei de snelwegen zijn inmiddels weer open, maar veel secundaire wegen blijven voorlopig gesloten. De branden hebben zes levens geëist, duizenden inwoners zijn geëvacu eerd en zo'n 14.000 hectare bos is verloren gegaan. Het gevaar voor kustplaatsen als Rosas, Blanes en Lloret de Mar was dinsdagavond voorlopig geweken. In Agullana, Capmany, Masarac, Biure, Vilama- dal, Pont de Molins, Cabanes, Llers en Figueres zijn campings en hostals ontruimd. De rook drong door tot in Barcelona. „Het ruikt op straat alsof er iets in de fik staat", vertelt John Ebbing, die in de Catalaanse hoofdstad woont. „Zelfs in de metro hangt de geur van verbrande naaldbomen." Linda Schuurman kan na een paar onrustige nachten opgelucht adem halen. De Nederlandse uit Palafru- gell, 120 kilometer ten noorden van Barcelona, zag de afgelopen da gen de bosbrand steeds dichterbij komen. „Wij wonen op de derde verdieping en kunnen de rook ver derop omhoog zien kringelen. Het 'Het lijkt op een soort vulkaanuitbarsting, met veel asdeeltjes in de lucht' lijkt op een soort vulkaanuitbars ting, met veel asdeeltjes in de lucht. Heftig, want de zon wordt er door verduisterd." Schuurman is met name blij dat de harde noordenwind is gaan lig gen. „Door de Tramontana - een droge, koude en sterke wind - die dagen vrij spel had, verspreidde het vuur zich sneller dan een mens kan lopen. Met zo'n zes kilo meter per uur." De branden zijn zo goed als zeker veroorzaakt door mensen, hoewel de autoriteiten de laatste weken extra waakzaam zijn geweest, met het oog op de extreem droge win ter. In de Spaanse media klinkt kri tiek. De brandweer is één van de openbare diensten die zwaar is ge troffen door bezuinigingen. door Maaike Boersma DEN HAAG - Twee leeuwen, vijf go rilla's, drie orang-oetans, tien ring- staartmaki's, gouden leeuwaapjes, een krokodil, een kleine zandboa en een groene boompython. Wat lijkt op een lijstje uit de dierentuin is in werkelijkheid een overzicht van de dieren die in handen vie len van een illegale handelaar die ze kocht en vanuit een winkel pand in Rotterdam weer verkocht. Hij moest afgelopen januari voor de rechter verschijnen. Het is een van de weinige zaken die het haalt tot in de rechtbank, want ondanks de bloeiende han del in beschermde dieren, heeft op sporing daarvan in Nederland ab soluut geen prioriteit. „Op papier hebben we het misschien gere geld, in de praktijk klopt er niks van", zegt exotenexpert Jaap Reijn- goud, die workshops geeft in soort herkenning in binnen- en buiten land. „Men zet vooral in op terro risme en drugs, dierenhandel is bij zaak." „De aandacht voor opsporing is drastisch verminderd", ziet ook Da vid van Gennep, directeur van stichting AAP. „Het Expertiseteam van de Alge mene Inspectie Dienst is zeven jaar geleden opgedoekt en er is UTRECHT Verkeersoverlast op A27 door onderhoud Weggebruikers krijgen begin au gustus te maken met werkzaamhe den op de A27 tussen Utrecht en Breda. Rijkswaterstaat voert groot onderhoud uit waardoor het ver keer te maken krijgt met afsluitin gen, omleidingen en langere reistij den. Het onderhoudswerk begint dinsdagavond 31 juli en duurt tot maandagochtend 6 augustus. DEN HAAG FNV wil claim op vakantiedagen Werknemers die ziek zijn geweest en daarna zijn ontslagen, hebben vaak recht op uitbetaling van va kantiedagen. De FNV roept betrok kenen op om zich te melden om een gezamenlijke claim in te die nen bij de Staat. Wie lang ziek is ge weest en wordt ontslagen, heeft recht op vier weken doorbetaalde vakantie per jaar. DEN HAAG CDA slaat alarm over erfenis mantelzorger Het CDA in de Tweede Kamer wil helderheid over de erfenis die man- telzorgers krijgen van (inwonen de) naasten die zij hebben ver zorgd. Uit verschillende media bleek de afgelopen dagen dat ze een flinke vrijstelling van de erfe nisbelasting missen als ze geen zo genoemd mantelzorgcompliment voor de verzorging aanvragen. DEN HAAG TER APEL 'Ontsnapte' boa was gewoon thuis De boa constrictor die zaterdag 'ontsnapte' uit een woning in het Groningse Ter Apel, is teruggevon den in de woning van de eigenaar van de slang. De man was van zijn vakantie teruggekeerd om het dier zelf te zoeken. Aanvankelijk werd aangenomen dat de 2,5 meter lange slang uit het huis was ontsnapt via een bovenraam. DEN HAAG Schultz wil plan voor veiliger fietsen Het ministerie van Infrastructuur en Milieu stelt 300.000 euro be schikbaar voor creatieve oplossin gen om het aantal ongelukken van 50-plussers op de fiets te verminde ren en fietsende jongeren te stimu leren tot veiliger gedrag. Vorig jaar kwamen 200 fietsers om in het verkeer, een jaar eerder wa ren dat er nog 162. WOUDENBERG Jongetje verdronken in Henschotermeer In een ziekenhuis is dinsdagmid dag een 6-jarig jongetje overleden dat bewusteloos was gevonden in het Henschotermeer in Wouden berg. Het kind was sinds het begin van de middag vermist. Brandweer duikers werden opgeroepen om in het water te zoeken naar het jonge tje. Hij was in kritieke toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Een nieuw medicijn heeft in een eerste proef hoopvolle resultaten opgeleverd bij de behandeling van tuberculose. Hoewel het middel slechts onder een groep van vijf tien mensen gedurende een rela tief korte periode is getest, is het KNCV Tuberculosefonds heel erg te spreken over de resultaten. „Het is voor het eerst sinds begin jaren zestig dat er een nieuw medicijn op de markt is voor de bestrijding van met name multiresistente tu berculose", zegt directeur Peter Gondrie. De resultaten zijn gepresenteerd op de internationale aidsconferen- tie in Washington. Dat is daar ge daan omdat de nieuwe behandel methode ook gebruikt kan worden bij mensen die hiv-besmet zijn. Mo menteel bijten deze twee behande lingen elkaar. Een op de vier hiv-pa- tiënten sterft aan tuberculose. nooit meer iets voor in de plaats gekomen." Volgens wetenschapper en 'groene criminoloog' Daan van Uhm is Eu ropa een van de grootste markten in de wereld voor illegale dieren handel. Europa importeert jaar lijks 200.000 schildpadden, 1,2 mil joen hagedissen en 300.000 leven de slangen. Per jaar komen er vol gens Van Uhm naar schatting ook honderdduizenden exotische die ren de Nederlandse grens over zon der dat er wordt ingegrepen. „Er zijn verschillende instellingen die zich bezighouden met illegale die renhandel, maar ze werken langs elkaar heen." 3 dagen Amsterdam in Design Hotel Incl. entree Holland Casino! 2 overnachtingen incl. ontbijt SÉf 1 kind t/m 12 jaar gratis Gratis parkeren (t.w.v. 39,-) T* Buiten het centrum gelegen Verblijf tot 28 oktober 2012 van €jL33r=~ 132 beschikbaar! OP=OP Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur - 16.00 uur zo 12.00 - 16.00 ut Pns o.b.v. 2-persoons5e2eUing en exd. reserverlncsfcosten 12.50 per boeking. Kijk too- de volledige voorv. Let op! Alleen op 25 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5