Wie missen we nog meer in Londen? Sam holde Jayme Mata weet 22 IS woensdag 25 juli 2012 Tijdens de Spelen worden nog eens 1200 extra soldaten inge zet. Het totaal is nu 18.200. Sporters stoppen, raken uit vorm of zijn geblesseerd, krijgen ruzie met hun trainer. Of overlij den, zoals Sammy Wanjiru. De Keniaanse marathonloper is be paald niet de enige olympisch kampioen van 2008 die op de Spelen in Londen ontbreekt. door Edward Swier De Nederlandse waterpolovrouwen Tja, heb je de olympische titel op zak, maar slaag je er niet in je te plaatsen. Er werd weliswaar ge klaagd over de opzet van het kwali ficatietoernooi in Italië, maar de dames kwamen wel degelijk ook tekort. Ze kijken thuis toe hoe hun erfenis verdeeld wordt. Totilas Het was welhaast een zekerheid voor olympisch goud. Edward Gal zou met Totilas het individuele dressuurtoernooi gaan winnen. Totdat het paard werd verkocht. Zijn nieuwe berijder, de Duitser Matthias Rath, kon aanvankelijk maar moeilijk wennen, maar de combinatie liep uiteindelijk de Spe len mis doordat bij de ruiter de Ziekte van Pfeiffer werd geconsta teerd. Hickstead Totilas leeft tenminste nog, krijgt nog wel zijn kans. Voor Hickstead is die mogelijkheid verkeken. De beroemde hengst, die in 2008 met de Canadees Eric Lamaze goud bij het springen won, overleed in no vember 2011 plots tijdens een con cours. Een gescheurde aorta werd het dier fataal. Taeke Taekema Eerst een vanzelfsprekendheid, Totilas en Matthias Rath foto ANP Rafael Nadal toen op een zijspoor, daarna weer in genade aangenomen en uitein delijk toch afgedankt. Taeke Taeke ma is er niet bij op de Spelen. Coach Paul van Ass durfde het aan de strafcornerspecialist niet te se lecteren. Het is de vraag of hij daar voor zal moeten boeten. Rafael Nadal De Spanjaard, winnaar van olym pisch goud in Peking, werd on langs vroeg uitgeschakeld op Wim bledon. Hij bleek opnieuw last van zijn knie te hebben en zal zo doende ontbreken. Overigens zal geen enkele enkelspelfinalist van 2008 in actie komen. Nadals oppo nent in de finale in Peking, Fernan do Gonzalez is dit voorjaar ge stopt. Ook Elena Dementieva, win nares bij de vrouwen, zette een punt achter haar loopbaan. Dinara Safina, de vierde Analiste, heeft vanwege een rugblessure al ander half jaar niet gespeeld. Samuel Sanchez Nog een Spanjaard die ontbreekt. Wielrenner Samuel Sanchez greep op de flanken van de Chinese Muur het goud, reed sindsdien in het peloton met een gouden helm. Het hoofddeksel kon hem niet be hoeden voor een blessure in de voorbije Tour. NBA-spelers Een hele reeks NBA-spelers heeft vanwege ziektes, kwaaltjes en ern stige blessures af moeten zeggen voor de Spelen. Ondanks de afwe zigheid van Derrick Rose, Dwyane Wade, Dwight Howard, Chris Bosh en Blake Griffin zijn de Ame rikaanse basketballers favoriet. Bryan Clay De tienkamper, winnaar van goud in Peking, is niet van de partij. Hij werd gediskwalificeerd op de 110 meter horden tijdens de Ameri kaanse trials. De honk- en softballers We zijn nota bene wereldkampi oen in de sport. Maar dat is dan di rect ook het hoogst haalbare. Honkbal werd na de Spelen van 2008 van het programma gehaald. Ook softbal sneuvelde. In Peking was Nederland in beide takken van sport nog actief, zonder veel resultaat overigens. Samuel Wanjiru won goud op de marathon bij de Spe len van Peking. Maar hij kon de weelde niet aan en bewerkstelligde in hoog tem po zijn eigen ondergang. door Edward Swier Samuel Wanjiru, begena digd marathonloper, kwam vorig jaar tragisch om het leven. De olym pisch kampioen van 2008 rende met dezelfde snelheid waarmee hij records liep zijn eigen dood te gemoet. Z'n omgeving maakte hem het leven onmogelijk. De Ke- niaan, de jongste olympisch kam pioen op de marathon ooit, stortte op 15 mei 2011 van een balkon. Hij werd slechts 24. De Spelen van Londen haalde hij niet. Een ongeluk, oordeelde de politie al snel. Een complot, werd direct gefluisterd. In zijn boek Doodloper schetst Frits Conijn beide scena rio's. „Ik wilde een ieder de ruim te geven zelf zijn conclusies te trek ken. Maar voor mezelf is het wel duidelijk. Het is zoals ze het in het Engels zo mooi zeggen: I can smell a rat. Ik weet niet hoe de rat er pre cies uit ziet, maar ik kan hem wel ruiken." Samuel, kortweg Sammy, is nu ruim een jaar dood. Het onder zoek naar zijn overlijden was al lang gesloten. Maar de speculaties duren nog altijd voort. Naar aanlei ding van Conijns boek, dat binnen kort ook in Kenia zal verschijnen, wordt heropening van de zaak overwogen; enkele Keniaanse pathologen beginnen te twijfelen aan hun eigen oordeel. Conijn schreef eerder een biogra fie over Dirk Scheringa: Verspeeld krediet. Er is een opmerkelijke parallel tus sen beide hoofdpersonen. Beiden kenden hoge pieken, maar maak ten misstappen en beleefden zo ook de diepste dalen. Krabbelt Scheringa inmiddels weer op, voor een dode als Wanjiru komt er geen nieuwe kans. „Het heeft Sammy zeker niet mee gezeten", zegt Conijn met gevoel voor understatement, „maar, hij had zelf ook wel een grote mate van fatalisme in zich." Het boek, dat de auteur schreef met zijn goede vriend Simon Mazi- ku en waarvan in Kenia ook een gekuiste versie voor de school jeugd zal verschijnen, geeft een treurig beeld van een groot atleet die zichzelf keihard voorbijholde. Wanjiru was destructief, hij nam het leven en zijn atletiekcarrière niet serieus. Waar hij de geschiede nis in had kunnen gaan als één van de beste marathonlopers aller tijden, bleef het bij enkele wereld- records op kortere afstanden en een handvol zeges. Zijn olympi sche overwinning in Peking, in een olympisch record van 2.06,32, verzoende weliswaar voor even de verschillende stammen in Kenia, het maakte hem ook een makkelij ke prooi. Dat Wanjiru op zijn zachtst ge zegd 'niet de slimste van de klas' was, heeft zijn ondergang mede versneld. Conijn: „Ik sprak een Ke- r niaan die Wanjiru vergeleek met een stuwdam die op te zwakke fundamenten was gebouwd. De kans op een dijkdoorbraak is dan groot." Investeringen die hij met zijn bij eengelopen miljoenen deed, liepen vrijwel zonder uitzon dering uit op een fiasco. Boven dien miste Wanjiru het gevoel om te bepalen wie een échte vriend was en wie zich in zijn omgeving begaf om te profiteren van zijn goedgeefsheid. Het was opvallend hoe weinig compassie landgenoten met Wanji- Jayme Mata (boven) mag tot zijn eigen verrassing naar de Olympische Spelen. foto Marina Popova lijst in de categorie tot 66 kilo gram, maar ben daarmee wel de beste Arubaanse judoka. Daarom mag ook alleen ik van de wildcard gebruikmaken." Zijn leven stond plots op zijn kop. De overuren die hij de laatste ja ren had opgespaard als adviseur bij een accountantskantoor vlie gen er in rap tempo doorheen. Niet dat Mata een koekenbakker is op judogebied, maar als voorberei ding op Londen wilde hij wel meer dan twee keer per week gaan trainen. „Ik mocht meteen meedoen bij Top Judo Nijmegen. Daar ben ik ze zeer dankbaar voor. Ik heb tips gekregen van ervaren rot Danny Meeuwsen en kon daar trainen door Kosse Stegman ARNHEM - Eigenlijk heeft Jayme Mata geen idee waarom hij naar de Olympische Spelen gaat. Het is voor de 29-jarige Arnhemse judo^ ka met Arubaans bloed een raad sel hoe het kan dat de Internatio nale Judo Federatie (IJF) hem uit koos voor een wildcard van het toernooi. „Ik wist niet eens dat ze mijn naam hadden." Feit is dat de Arubaanse judobond in februari bij hem aanklopte. „Of ik naar de Spelen wilde. Natuur lijk. Wie weigert dat?" Er lag een uitnodiging klaar met zijn naam erop, ondertekend door de voorzitter van de IJF. „Ik sta iets van 265ste op de wereld rang-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58