TCR maakt zich op voor de Regiotaxi i8| Prontste wuuf en kerel in Veere vertrek°MM evenement in Goes Schijnwerper op Right to Play in Port Greve Gemeente Ni@UW Cultureel Tot 70% korting op alles! woensdag 25 juli 2012 1 S Drachten staan zaterdag centraal in Veere. foto Mark Neelemans door Annemarie Zevenbergen VEERE - Nostalgie viert zaterdag hoogtij in het stadje Veere tijdens de vijfde Zeeuwse Streekdrachten dag. Met als kers op de taart de ver kiezing van het prontste wuuf en de prontste kerel. In dracht natuur lijk. De organisatie van deze lustrum- dag is in handen van Stichting Het Walcherse Costuum. De Stichting viert ook een jubileum, haar 25-ja- rig bestaan. Het Walcherse Cos tuum werd opgericht met als doel het conserveren én reconstrueren van de Walcherse dracht van onge veer 1800 tot heden. De Stichting verzamelt authentieke kostuumon derdelen en sieraden, geeft drach ten in bruikleen aan musea, houdt lezingen en kostuumshows. Het Walcherse Costuum heeft nu een gastconservatorschap bij De Schot se Huizen in Veere. Een van de mede-oprichters van de Stichting was de Veerse kunste naar Han van den Broeke (1944-2009). Niet alleen schilder maar ook een groot kenner van de Walcherse streekdrachten. Hij sprak overigens altijd nadrukkelijk van streekdracht en niet van kle derdracht. Van den Broeke werkte onder meer mee aan het stan daardwerk De Zeeuwse Klederdrach ten 1800-2000 en aan streekdrach ten shows. Zeeland kende ooit zestien ver schillende drachten. Die zijn zater dag te zien in Veere, geshowd door zo'n tweehonderd mannen, vrouwen en kinderen die door het stadje flaneren. Als extraatje heeft iedereen in dracht gratis toegang tot de Grote kerk, de musea De Vierschaar en De Schotse huizen en een ritje in de paardentram. De Streekdrachtendag wordt om 14.00 uur geopend met het afschie ten van een kanon op het Maurits- bolwerk. Voor kinderen is er een apart programma met onder meer een speurtocht. In de Grote kerk is een ambachtenmarkt. Het West- kappels Koor treedt daar ook op. Ook de wekelijkse vismarkt staat in het teken van het visserijverle den, toen Veere nog een eigen vloot had. Zo staan er handkarren met zeekraal, lamsoor en verse vis. Chef-kok Corjan Hoogerheide van De Struyskelder kookt er. De verkiezing van prontste wuuf en kerel staat open voor iedereen in dracht. Er is zowel een juryprijs als een publieksprijs te behalen. De deelnemers paraderen om 17.00 uur in de Grote kerk. door Joeri Wisse De pasgeplaatste kan toorunits op de nieu we taxistandplaats in Goes wachten de ze week nog een lik je verf en op de werkplaats van TCR in Oude Tonge worden de laatste nieuwe auto's van de juiste stickers voorzien. Op een paar details na, is Taxi Cen trale Renesse (TCR) er helemaal klaar voor. Vanaf volgende week neemt het vervoersbedrijf de Re giotaxi in de Oosterschelderegio over van Connexxion. Voor de klanten, de wmo-pashouders, ver andert er (behalve de tarieven, zie informatieblokje) niet veel. Achter de schermen is er echter volop werk verzet om de overgang in goede banen te laten verlopen. Het grootste verschil met de vori ge concessie, is dat de opdrachtge ver -de zeven gemeenten in de Oosterschelderegio- de centrale heeft afgesplitst van het vervoer zelf. „Deze formule is vrij nieuw voor Nederland", zegt Simon van Hoeve, directeur van de Gemeente lijke Vervoerscentrale Zeeland. De centrale regelt nu al het ver voer voor wmo-pashouders in Zeeuws-Vlaanderen. Vanaf augus tus komen daar ook de klanten van de Bevelanden, Schouwen- Duiveland en Tholen bij. „Vorige week hebben de mensen hun nieu we pas gekregen, met daarop het nieuwe telefoonnummer. Sinds dien worden al ritten besteld voor na 1 augustus", zegt Van Hoeve. De gemeenten hebben de 'eigen' centrale in het leven geroepen om aan misverstanden uit het verle den een einde te maken. Zo krij gen klanten straks Zeeuwen aan de telefoon die bekend zijn met de provincie en, als het nodig is, ook een woordje Zeeuws kunnen ver staan. De centrale staat in Terneu- zen. „Voor de Oosterschelderegio hebben we extra mensen aangeno men. De planners zijn afkomstig uit Zuid-Beveland en kennen de regio dus goed.", zegt Van Hoeve. Met het splitsen van de taken, is de situatie voor het bedrijf dat het vervoer verzorgt, in dit geval TCR, ook veranderd. „De vervoerscentra le geeft op hoeveel auto's hij wan neer nodig heeft, en wij zorgen dat ze er staan. Die auto's tijden al leen voor de Regiotaxi en worden volledig vanuit Terneuzen aange stuurd", zegt TCR-directeur Cees Hage. Het bedrijf krijgt betaald voor de uren dat ze taxi's met chauffeur beschikbaar zijn en ont vangt daar bovenop een kilometer vergoeding voor de ritten. „Het stukje zekerheid dat een bedrijf vroeger had met de centrale, is nu vervangen door een uurtarief." Ook TCR heeft de afgelo pen maanden niet stilge zeten. Zo schafte het be drijf 25 gloednieuwe auto's aan en hebben de veertig chauffeurs in middels drie informatiebijeenkom sten achter de rug. Voor een groot deel van de taxichauffeurs is het rij den met de Regiotaxi niets nieuws. Driekwart is afkomstig van Connexxion. „Zo is dat in de CAO vastgelegd", verduidelijkt Ha- ge. De chauffeurs hebben onder meer instructie gèkregen over het nieuwe systeem waarmee rolstoe len in de grote bussen en in de 'rol stoeltaxi's, Volkswagen Caddy's, moeten worden gereden. In tegenstelling tot oudere taxibus jes, verloopt het vastzetten van de rolstoelen en scootmobiels groten deels automatisch. „Met een druk op de knop komen de spanban den vast te staan. Dat scheelt veel werk voor de chauffeurs." TCR neemt vanaf 1 augustus de Regiotaxi over, omdat het bedrijf als goedkoopste uit de bus kwam bij de aanbesteding. Hage: „Door De eerste ritjes voor na 1 augustus zijn ai besteld bij de gemeente lijke vervoerscentrale de schaalgrootte hebben we een ze ker voordeel." Zo kan TCR bijvoor beeld goedkoop brandstof inko pen voor de 530 voertuigen tellen de vloot. „In december kopen we voor een heel jaar drie, vier mil joen liter brandstof in voor een gunstige prijs", zegt Hage. „Boven dien hebben we ervaring met op afstand regelen van vervoer. In to taal hebben dertien vestigingen over heel het land." Voor de Regiotaxi in de Ooster schelderegio is daar één vestiging bijgekomen. De taxi's voor de Be velanden staan gestationeerd op het terrein van de voormalige Saab- garage aan de Amundsenweg in Goes. Schouwen-Duiveland wordt bediend vanaf Taxi Lemsom aan de industrieweg. „Dat bedrijf heb ben we twee jaar geleden overge nomen. Lemsom reed al met de Regiotaxi als onderaannemer van Connexxion. Daar verandert dus weinig. Voor Tholen gaat onder aannemer Revo uit Bergen op Zoom de regiotaxi rijden Op de auto's is niet bezuinigd. „We hebben goede, nieuwe voer tuigen aangeschaft. De keuze heb ben we in overleg met de gemeen ten gemaakt. Zo is er onder meer gelet op een goede, hoge instap." Behalve de Caddy's en de grotere busjes, heeft TCR ook personenwa gens aangeschaft. Bovendien gaan op de korte ritjes twee elektrische auto's, Nissans, rijden. Die zijn overigens in tegenstelling tot de rest van de Regiotaxivloot in eigen dom bij de gemeenten. Hoe goed ook voorbereid, het over nemen van vervoer in een bepaal de regio is altijd spannend, vindt Hage. „In de opstartfase kom je al tijd voor verrassingen te staan. Maar dit is wel een mooie periode, omdat het vakantie is. Het is rustig en het is mooi weer. De concessies voor streekvervoer beginnen altijd in december, dan kun je zomaar op je eerste dag met mist en sneeuw te maken hebben. Daar zullen we volgende week geen last van hebben." Programma Zeeuwse Streekdrachtendag 11.00 uur: Défilé van drachten op de Vismarkt. 13.45 uur: Tocht vanaf de Grote kerk naar het Mauritsbolwerk. 14.00 uur: Officiële opening Streekdrachtendag met het afschie ten van een kanon. 14.00 uur: Grote kerk geopend BROUWERSHAVEN - Landal Port Gre- ve bij Brouwershaven is een van de negen vakantieparken die deze zomer in het teken staat van Right to Play, de organisatie die zich in zet voor het recht van ieder kind om te sporten en te spelen. De medewerkers van het park zet ten zich samen met topsporters in voor de organisatie door voor zo wel gasten als omwonenden tal voor publiek, begin van de ambach tenmarkt. 17.00 uur: Parade in de Grote kerk van deelnemers verkiezing Pront ste wuuf en kerel. 20.00 uur: Voorstelling Middelburg se marktdag en optreden Westkap- pels koor. van leuke sportactiviteiten te orga niseren. Woensdag i* augustus geeft top-tennisser Raemon Slui ter van 13.30 tot 15.00 uur een ten- nisclinic. Aan het einde is gelegen heid om met Raemon op de foto te gaan. Basketballer Henk Pieterse verzorgt tegelijkertijd een basket- balclinic bij Port Greve. Hij leert de deelnemers alles over zijn favo riete sport. SINT PHILIPSLAND - De gemeente Tholen hoopt over een paar we ken te kunnen zeggen of het om streden Medisch Centrum Maria Magdalena (MM) is vertrokken uit een woning aan de Esdoornhof in Sint Philipsland. Enkele weken geleden liet de ge meente nog weten dat het me disch centrum, dat in het verleden negatief in het nieuws kwam, nog niet was vertrokken, ondanks een verzoek daartoe. Daarop legde het college een dwangsom op van dui zend euro per maand met een maximum van zesduizend euro. Een woordvoerder van Maria Mag dalena stelt echter dat de medi sche activiteiten in de woning wel degelijk zijn gestaakt. Het centrum is verhuisd naar een andere loca tie. De gemeente Tholen wil dit, zolang het onderzoek nog loopt, niet bevestigen. GOES - Op het Bleekveld in Goes wordt zaterdag 4 augustus de eer ste editie van het nieuwe culturele festival 'Goes C' gehouden. Op het podium tegenover theater De Mythe treden diverse artiesten op. De in Nederland wonenden Fransman Edouard van de Velde trapt om 19.00 af met vertolkingen van Jacques Brel-nummers. Om 20.00 uur is het de beurt aan de van oorsprong Zeeuwse cabaretier Robbert-Jan Proos, die door het land toert met zijn nieuwe show 'Solo'. De tweelingbroers Sander en Arnout Brinks vormen samen het duo Tangarine. Zij spelen van af 21.00 uur liedjes met invloeden van Simon and Garftmkel, Bob Dylan en The Beatles. Het sin- ger-songwriterduo Vonder Bloom sluit het festival om 22.00 af met een intiem optreden. Hun nummer Do Much Better is te ho ren in de Rivella-reclame met Chantal Janzen. Op zondag is er de hele middag jeugd straattheater op de Grote Markt (13.00-17.00). Verbouwingsuitverkoop IIÖIH5HÜBII logusgoes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46