Genoeg zand om de zee te weerstaan SCHOUWEN-DUIVELAND almanak Tip? redactie@pzc.nl Zwaar WOENSDAG 25 juli 2012 Werk aan versteviging van de kust bij de Kop van Schouwen is afgerond wordt het opgezogen om vervol gens naar de kust te varen. Een maal aangekomen bij de kust werd het schip aangesloten op een pers leiding en ging het zand onder ho ge druk richting strand. Van daar uit werd het zand via grote buizen naar de juiste plek gebracht. Nu de stranden op de Kop van Schouwen weer voldoende op hoogte zijn is de kust weer een paar jaar sterk genoeg om de zee te kunnen weerstaan. Rijkswaterstaat moet om de vier of vijfjaar de stranden op Schou- wen-Duiveland opnieuw opspui ten om de veiligheid te kunnen ga randeren. Vorig jaar zijn de stranden bij Ren- esse al aangepakt. 17 TCR maakt zich op voor de Regiotaxi 18 en 19 De stranden van de Kop van Schouwen zijn weer op gespoten. Na vijf maanden onafgebroken werken is de kust voor de komende jaren weer veilig genoeg. door Melita lanting Het is inmiddels een ver trouwd beeld in Wes- tenschouwen. De sleep hopperzuiger Ham 317 doemt op aan de horizon om weer een grote hoeveelheid zand uit te spuwen op het strand. De af gelopen nacht is hier een einde aan gekomen. Het werk is na vijf maanden klaar. Een maand eerder dan verwacht. „Dat komt vooral omdat we in het begin met twee boten hebben ge varen", zegt Anette Uitterhoeve van Rijkswaterstaat. „Dat hebben we gedaan om voor 1 april het strand bij Westenschouwen klaar te hebben voor de badgasten zodat de strandhuisjes weer geplaatst konden worden en dat is gelukt." Westerschouwen ligt er inmiddels al weer een tijdje pico bello bij. De oude restanten van het ver dronken dorp liggen weer verbor gen onder een dikke laag zand. Dat was vorig jaar augustus nog wel anders. Toen lagen de restan ten van de muren nog open en bloot. Alle zand dat het archeologi sche monument moest bescher men was inmiddels weggespoeld en badgasten liepen zo vaak ver wondingen op dat strandpaviljoen houder Paul van der Wekken zelf zand heeft laten aanrukken om de ergste gaten te dichten. Dat leed is nu geleden en in de dik ke laag nieuw zand kunnen de Duitse gasten hun kuilen weer gra ven en de kinderen naar hartelust schelpjes zoeken. Niet alleen het strand bij Westen- schouwen is opgespoten. „Daarna zijn we naar Nieuw- Haamstede gegaan en als laatste hebben we het stilste stuk gepakt, achter de Boswachterij." Daar was het dan ook dat de afgelopen nacht de voorlopig laatste kubieke meters zand op het strand werden gespo ten. In totaal is de afgelopen vijfmaan den tussen Westenschouwen en Nieuw-Haamstede 1,8 miljoen ku bieke meter zand opgespoten. Dat gebeurde via een persleiding die werd verbonden met de Ham 317. Deze sleephopperzuiger kan per dag maximaal 15.000 kubieke me ter zand aan land brengen. Iedere vier uur kwam er weer een nieu we scheepslading. Het werk ging dag en nacht door want dit soort werkzaamheden is niet afhanke lijk van het tij. Het zand is afkomstig van de zand banken in de Noordzee. Daar xln de dikke laag nieuw zand kunnen de Duitse gasten hun kuilen weer graven en de kinderen naar hartelust schelpjes zoeken. foto Ronald den Dekker gsKasHHnMflina&aissasjniMsraBBK&aaiagaBBSiRBBBg&iSffiSins&ssNHiBS^^ MitKistNititBSttesssKsuw&RiMHWiiiiatKiwssBiiaMMmmtBMariaMm&MWMr/zKeaeB&MMMaeBMtx&i GOES Onveiligheidsgevoel neemt fors toe STELLENDAM Verkeershinder N57 richting Rotterdam Verkeer via de N57 richting Rotter dam, moet de komende maanden rekening houden met verkeershin der. Door een storing staat een deel van de brug in de N57 ter hoogte Stellendam omhoog. Het verkeer wordt over de andere weg helft geleid en daar is nu tijdelijk tweerichtingsverkeer ingesteld. Rijkswaterstaat verwacht dat de hinder tot dit najaar zal duren. KERKWERVE Auto vernield, bestuurster ongedeerd Wie de foto zag van de personen auto die maandag bij een botsing op de Zwaardweg bij Kerkwerve onder een tractor terecht kwam huiverde. De auto raakte door de klap volledig vernield maar het bleef wonder boven wonder bij ma teriële schade. De Duitse bestuur ster heeft volgens de politie bij de crash geen noemenswaardige ver wondingen opgelopen. Steeds meer Goesenaren voelen zich onveilig in hun eigen buurt. Dat blijkt uit de Veiligheidsmoni tor 2011, een tweejaarlijks bevol kingsonderzoek naar veiligheid, leefbaarheid en slachtofferschap. Het aantal mensen dat zich wel eens onveilig voelt in de eigen buurt is in Goes gestegen van tien naar 17 procent. Landelijk bleef het cijfer gelijk. De eerste zomerse dag van het jaar: net het verkeerde moment om in een bloedheetJlatje op de aflevering van een wasmachine te moeten wachten. Op de bovenste verdieping nog wel, in een flatgebouw zonder lift. Maar ja, je hebt het niet voor het zeggen als je een wasautomaat via internet hebt gekocht en hem voor een paar tientjes kunt laten itistalleren. De mannen met hun witgoedbus wa ren een beetje later: in defile ge staan, poosje moeten zoeken... Nou ja, meteen bewonderenswaar dige energie trokken ze het apparaat uit de bus, hingen het in draagban den en begonnen aan de klim. Een hele moeizame klim. Na 73 treden klonk het: „Miele, er is geen ziuaardere."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45