Aaibare zeehondjes op de zandplaat Liever een biefstukje dan mosselen 2 Zomergasten woensdag 25 juli 2012 Safari's worden tegenwoordig ook in Zeeland gehouden. Tijdens deze vaartocht is het spotten van zeehonden het hoofddoel. De rondtochten op de Oosterschelde lijken bijna op een echte safari, want naast wilde zeehonden zijn er nog véél meer dieren in het wild te zien. door Correlli van Huiten Achter de dijk bij het Luitje in Zierikzee ligt de Frisia te wach ten op z'n gasten. De boot is te herkennen aan de groene met witte kleuren combinatie. „Welkom!", zegt gast vrouw Coby Hoogstad, terwijl ze elke nieuwe passageier een ferme handdruk geeft. „Het wordt een drukke dag vandaag. We hebben zeventig reserveringen binnen en er hebben zich nu al veertig men sen zonder reservering aange meld", vertelt ze, terwijl de volgen de groep passagiers alweer de stei ger afkomt lopen. De boot vertrekt pas om één uur, maar om half twaalf is hij al aardig vol. Het bovendek is goed gevuld en de geur van zonnebrandcrème komt je tegemoet. In het haventje van Zierikzee is het nagenoeg windstil. Rumoerige muziek schalt uit de speakers. Het is zo heet, dat de passagiers nog even snel een verfrissend drankje aan de bar op het benedendek halen. Grote camera's met telelenzen hangen om de roodverbrande nekken. Zo kunnen ze van veraf de zeehondjes toch nog mooi op de foto zetten. Ook heeft elk ta feltje een mooie verrekijker ge kregen. Iedereen lijkt er klaar voor: met dat zeehonden spot ten zit het wel goed. Exact om één uur begint de mo tor van de Frisia te ronken. „Wel kom aan boord, ik ben vandaag jullie gids", vertelt Tom Ekering. „Willkommen", vervolgt hij zijn toespraak in vloeiend Duits. Ter wijl de boot wegvaart, trekt Tom een vat vol kennis open. Hij werkt voor de VYV in Zeeland en geeft zijn informatie zowel in het Nederlands als in het Duits. Het gevolg is dat Tom bijna de hele tocht aan het woord is. Alle dieren passeren de revue in zijn praatje, evenals de verschil lende soorten zeilboten. Zo weten meevaarders na afloop dat bruin vissen en aalscholvers wel beken de diersoorten zijn in de Ooster schelde. Soms is het ook fijn om gewoon even te genieten van de omgeving, in stilte. Lekker met een bootje op de Oosterschelde va ren, weg van alle drukte. „Zeeland is het land van het water, dus er is geen betere manier om Zeeland echt te ervaren dan vanaf een boot", vindt Tom. Het is altijd spannend of de zee honden wel op de zandplaten lig gen. „Het blijft natuur, natuurlijk", zegt Tom. Zeehonden zien men sen als hun grootste vijand, dus we kunnen niet te dichtbij komen. „De Nederlanders hebben de zee- hondenjacht pas in de jaren zestig afgeschaft", legt de gids uit. Zeeuw en hebben eeuwenlang op zeehon den gejaagd. „Mensen staan erom bekend de rust van zeehonden te verstoren. Omdat de mens steeds voorzichtiger is, gaat het beter met 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' PASPOORT Naam: Rik de Meersseman (44) en Chantal Verbeke (45) Woonplaats: Hooglede, België Gespot: in Philippine door Karen Hagen Aandachtig staat Rik de Meersseman op de kaart te kijken van één van de vele mosselrestaurants in mossel dorp Philippine. Zijn vriendin staat erbij en kijkt mee. Rik: „Ik ga hier vanavond wel mosselen eten hoor. Daar heb ik echt zin in. Ik wel, Chantal niet. Zij houdt er niet van." Dan zit je ei genlijk in Philippine niet goed. Ze lacht even en zegt: „Ik kom liever voor een biefstukje in plaats van mosselen." Ze lopen nu een beetje rond om te kijken waar ze vanavond gaan eten, want het stel is pas aangekomen in Zeeland. „We hebben een ho tel in Terneuzen geboekt", zegt Rik. „We boffen enorm met dit prachtige weer." Ze hadden geen zin om naar het buitenland te gaan, want ze moesten ook nog een paar grote aankopen doen. „En we wilden niet zo ver rijden", zegt Chantal. Als de twee op vakantie gaan, nemen ze standaard de fietsen mee. Rik: „Dat vinden we echt leuk om te doen. In het hotel hebben we te horen gekregen dat er verscheidene fietsroutes zijn. Die willen we wel eens uit proberen. Lekker langs de toeris- tendingen fietsen." Ze willen ook graag een bezoekje aan Mid delburg brengen, dus dat gaan ze zeker nog doen. Rik en Chantal zijn nog maar één keer eerder in Zeeland ge weest, op Schouwen-Duiveland. Chantal: „We zaten in een van de Landal-parken, omdat dat leuk was voor onze dochter, maar zij gaat al twee jaar niet meer mee. Chantal: „Die gaat nu lekker zelf op reis." Chantal en Rik in mosseldorp Philippine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38