Benzo-gebruikers schrikken wakker 21 zeeland Dode man op Tholen gpzè woensdag Bruin De krant 6 weken voor 18 euro! woensdag 25 juli 2012 door Cuido van der Heijden Drie dagen mooi weer, een paar zwoele avon den en ik ben het ellen dige weer van de afge lopen maanden weer helemaal vergeten. Ik weet niet of dat bij u ook zo werkt. Bij mij wel. Ik hoef maar een paar avonden de nog nagloeiende stenen in de voortuin onder mijn blote voeten te voelen, gewoon eventjes het ge voel dat ik 's avonds een boek in de tuin kan laten liggen zonder dat bang hoef te zijn dat het 's nachts wegwaait of natregent. Ik heb niet veel nodig. Misschien weer eens eens keertje in de zee zwemmen. Dat heb ik nu kunnen doen. Er ligt zand in de gang, in de badkamer. Ik ben helemaal content. Een klein weekje zon en de zomer is voor mij gered. En ik zal het me wel inbeelden, maar wanneer ik op het strand om me heenkijk lijkt het net of we al maanden de zomer vieren. De vutters zijn weer poepbruin dit jaar. Hoe doen ze dat toch? Dat snap ik dus niet. Diepdiep- bruin zijn ze. Ergens tussen pinda kaas en chocoladepasta. Ik ben toch geen superblank type. Mis schien had ik een voorouder die ooit geen nee kon zeggen tegen de woeste charmes van de Spaan se bezetter. Of misschien een vlot gebekte zigeunerjongen. In de winter blijf ik een tintje houden en zie ik bruiner dan de meesten. Maar hoe mooi de zomer ook is, ik word nooit zo bruin als die vut ters. Hoe werkt dat trouwens? Moet het lichaam wennen aan bruin worden? Werkt het zo dat wan neer je borstkas ooit een keer na een lange vakantie op een tro pisch eiland diepbruin is gewor den dat dat de volgende zomer ook in Nederland makkelijker gaat? Daar moest ik maar eens indui ken. Maar niet nu. Het is zomer. Heel eventjes maar. Ik heb geen tijd te verliezen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c,vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bei: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV, Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (ha28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met pcrsoonsgego lens. In het coloton treft u nadere inrormalie aan ■X- I „Twaalf procent van de Nederlanders gebruikt benzodiazepinen. In 90% van de gevallen via een herhalingsrecept." Verslavingsarts Tanya Galyuk van Emergis In de Nationale Drug Monitor is voor het eerst ook geke ken hoe het staat met het gebruik van kalmerings- en slaap middelen. Het aantal mensen dat hulp zoekt om daarmee te stoppen, is bijna verdubbeld. door Ondine van der Vleuten Twee zaken vielen op bij de jaarlijkse rapportage van het Trimbos-insti tuut, de Nationale Drug Monitor. Het aan tal cannabisgebruikers dat aan klopt bij de hulpverlening is nog steeds stijgende. En het aantal ge bruikers van benzodiazepinen dat hulp vraagt om af te kicken, is bijna verdubbeld. Zo'n 22.000 mensen van 18 tot 64 jaar zijn af hankelijk van slaap- of kalmerings middelen, bij 35.000 mensen is sprake van middelenmisbruik. Slechts een klein aantal staat bij verslavingszorginstellingen inge schreven. Maar hun aantal is tus sen 2001 en 2010 gegroeid van 383 naar 713. Verslavingsarts Tanya Galyuk van Emergis ziet het duidelijk in haar praktijk. Benzodiazepinen zijn slaap- en kalmeringsmiddelen, zo als diazepam (valium). „Een jaar of twee geleden had ik één a twee patiënten per maand die van de benzo's wilden komen, nu zie ik ze een paar keer per week. Mis schien speelt een rol dat benzo's niet meer vergoed worden Voor- Verslavingsarts Tanya Galyuk dat die maatregel inging, is onder huisartsen een voorlichtingscam pagne gevoerd om het voorschrij ven van benzo's terug te dringen. Bijvoorbeeld door duidelijker alter natieven onder de aandacht te brengen, zoals therapieën om te ontspannen en slaapcursussen. Ik denk dat gebruikers nu tot de con clusie komen dat het beter is dat ze afkicken." Voor Galyuk is iemand 'ernstig ver slaafd' bij gebruik vanaf 40 milli gram diazepam per dag, of het equivalent daarvan van een ande re tranquilizer. „Wij zien hier al leen de zwaarste gevallen. Huisart sen begeleiden de lichtere gebrui kers." Benzo's zijn als slaapmiddel eigen lijk bedoeld om maximaal twee weken te gebruiken. Na een week of zeven begint zich een verslaving te ontwikkelen. Wie plotseling stopt, kan last krijgen van angsten, slaapstoornissen, hyperactiviteit en in ernstige gevallen zelfs epilep tisch insult. Ouderen kunnen bovendien ver ward raken. Vooral onder 65-plus- sers zijn de 'pammetjes' populair: zij vormen een kwart van alle ben zo-slikkers. Daarnaast zei in 2009 circa 1,1 miljoen mensen van 15-64 jaar de middelen het afgelopen jaar te hebben gebruikt. Circa éénderde is chronisch gebrui ker, meldt Trimbos, longeren laten zich niet onbetuigd. In 2011 had ongeveer 9 procent van de scholie ren in het voortgezet onderwijs van 15 en 16 jaar ooit slaap- of kal meringsmiddelen gebruikt op voorschrift van een arts. Een even groot percentage had ervaring met deze middelen zonder recept van een arts. Via internet is het 'vanavond be steld, morgen in huis'. Zeeuws-Vlaanderen heeft daarbij het bedenkelijke voordeel dat in apotheken over de grens benzo's ook zonder recept over de toon bank gaan, weet Galyuk. En verder in de Nationale Drug Monitor: cannabis, alcohol, tabak Het aantal cannabis-gebruikers dat een beroep doet op de verslavingszorg is tussen 2000 en 2010 geste gen van 3534 naar 10.971. Dit blijkt uit de laatste gege vens over drugsgebruik in Nederland van het Trimbos-in stituut (Jaarbericht 2011). Van 2009 naar 2011 was er een toename van 7%. Psychoses zijn de hoofddiagnose bij bijna een kwart van de ziekenhuisopnames met cannabisproblemen. 4 op de 10 cannabiscliënten is jonger dan 25 jaar. Er zijn circa 1,4 miljoen zware drinkers: 10 procent van de bevolking van 12 jaar en ouder. Het aantal opna mes in ziekenhuizen waarbij alcohol een rol speelt, blijft stijgen en is het grootst onder jongeren en 55-plussers. Het percentage rokers is vooral bij hoog opgeleiden licht afgenomen. Roken blijft de belangrijkste oorzaak van voortijdige sterfte. De sterfte door alcoholgerelateerde aandoeningen en tabak is vele malen groter dan de (hard)drugssterfte. www.pzc.nl THOLEN - Langs het Schelde-Rijnka- naal ter hoogte van de Deur- looweg ten zuiden van het stadje Tholen is maandagmiddag een do de man aangetroffen. Dat heeft de politie Zeeland dinsdag bekend ge maakt. Het lichaam lag aan de wa terkant en werd opgemerkt door een passant die in een boot voor bij voer. De passant heeft de poli tie gewaarschuwd en de plek aan gewezen waar de man lag. De politie heeft ter plaatse onder zoek gedaan. Het lichaam is maan dag later op de avond geborgen. De identiteit van de man is niet be kend. De doodsoorzaak ook niet: het is dus niet duidelijk of de man een natuurlijke dood is gestorven, of hij een ongeluk heeft gehad of dat hij door een misdrijf om het le ven is gekomen. De politie stelt een vervolgonder zoek in. Mensen die iets gezien hebben, of iets meer weten, wordt verzocht contact op te nemen met de politie op nummer 0900 - ZOMER Kijk voor het laatste (zomer)nieuws uit Zeeland en actuele video's op www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2