maar het gebeurde wel in een vorig leven' 'Als een van onze snuiters goud wint, zou dat een enorme opsteker voor het nederlandse judo' Jacques Rogge: 'IOC is financieel zeer gezond' Ban Ki-moon, secretaris-generaal van de VN, is een van de laatste fak keldragers van het olympisch vuur. ■bondscoach Cor van der Geest VANDAAG IN LONDEN 17.00-18.45 uur: voetbal, voorrondes vrou wen: Croot-Brittannië-Nieuw Zeeland (Cardiff) 18.00-19.45 uur: voetbal, voorrondes vrou wen: Japan-Canada (Coventry) 18.00-19.45 uur: voetbal, voorrondes vrou wen: Verenigde Staten-Frankrijk (Glasgow) 19.45-21.30 uur: voetbal, voorrondes vrou wen: Kameroen-Brazilië (Cardiff) 20.45-22.30 uur: voetbal, voorrondes vrouen: Zweden-Zuid-Afrika (Coventry) 20.45-22.30 uur: voetbal, voorrondes vrou wen: Colombia-Noord-Korea (Glasgow) Dat ze niet werd geselecteerd voor de estafetteploeg, die later goud zou pakken, verbaast haar nog al tijd niet. „Netty Timmer, Janny Adema en Gerda Koudijs waren ook snel. Daarnaast woonden ze 'meer in de buurt van Fanny en dat heb je nodig om regelmatig met elkaar te kunnen trainen voor dat onderdeel." Zelf liep ze in die dagen de too me ter in 12,2 seconden. Van de Spe len herinnert ze zich naast haar ei gen optredens vooral flarden. „Een koor dat heel mooi Hallelujah zong tijdens de openingsceremo nie bijvoorbeeld. Het was ook niet als nu. We zaten met de ploeg een beetje geïsoleerd in een soort kost school. Alleen voor onze eigen wedstrijden gingen we naar het stadion. Van de rest kregen we niets mee." Over haar eigen optreden kijkt ze terug met gemengde gevoelens. „Ik was doodnerveus voor het ver springen. Het zal de druk geweest zijn." De eerste twee pogingen mis lukten faliekant. Toen hing het alle maal van de derde en laatste sprong af of ze de finale nog zo ha len. „Gerda Koudijs heeft me weer bij de les gebracht. Daar ben ik haar nog dankbaar voor. Toen luk te het wel." Koudijs werd vierde in de finale, Karelse vijfde. De afstand leest ze iedere dag van een wandtegel, die ze later kreeg van het gemeentebe stuur van Kortgene: 5.54 V2 meter.' De 200 meter liep minder goed af Op de achtergrond speelde een plotse mentale inzinking van Fan ny Blankers-Koen. „Ik herinner me een scène dat Fanny een break- 'Ik ben niet van plan om mijn verhaal veel vaker te vertellen' down had." Haar man en bondscoach (in die volgorde) Jan Blankers moest alle zeilen bijzetten om de grande ve dette weer terug op de baan te krij gen. Voor Karelse had hij totaal geen oog. „De series overleefde ik nog wel, maar de halve finale niet." Als ze er op terugkijkt, gruwt ze er nog van. „Met een beetje meer begeleiding had ik het wellicht wel gered. Ik had grote problemen met de startblokken daar. Nu was ik ook een beetje een onhandig typje. Ik heb die tech niek eigenlijk nooit goed onder controle gekregen. Feit blijft dat niemand naar je omkeek daar. Jan Blankers stond ver van ons af. Alle aandacht ging naar Fanny. Achter af gezien was dat natuurlijk ook wel logisch." Na afloop van de Spelen werd Ka relse in een trots Kortgene gehul digd en op het sportpark werd la ter voor haar een speciale spring bak aangelegd. Een jaar na Londen werd Karelse nationaal kampioene op de 200 meter. „Fanny deed niet mee." Na 1949 kwam er snel een einde aan de atletiekcarrière van Karelse. Ze kreeg last van haar knieën en ging handballen. Weinigen in haar omgeving weten dat ze een olym pische carrière achter de mg heeft. In Londen nota bene. „Ik begin er zelf nooit over. Ik heb het ook nooit zo bijzonder gevonden." Dat anderen dat anders zien, weet ze inmiddels ook. „De Olympische Spelen hebben kennelijk een magi sche klank en dan ontkom je er niet aan. Toch ben ik niet van plan om mijn verhaal veel vaker te ver tellen." Het onderkomen van de Nederlandse ploeg in het olympische dorp in Londen. gaan na de Spelen in de verkoop en er wordt duidelijk ingezet op ka pitaalkrachtige Londenaren. De wegen zijn breed genoeg voor de dubbeldekkers, die als service voor de atleten door het dorp rijden. De meesten lopen, zeker met de huidige temperaturen in Londen (de dertig graden werd gisteren ge passeerd), liever naar de Main Di ning Hall. Het schijnt te voet nota bene sneller te zijn. Nigel Garfitt, directeur van de eet zaal, wil laten geloven dat al me nigeen hem gevraagd heeft hoe veel sterren zijn restaurant nu ei genlijk heeft. De hal heeft inder daad minder weg van een vreet schuur dan bij eerdere Spelen. Waar voorheen alle stoelen en ta fels in lange rijen werden gezet, zijn nu 'hoekjes' gecreëerd. Niette min kunnen 5000 sporters en be geleiders tegelijk eten. De kookei- landen bieden keuze uit de com plete wereldkeuken. Bovendien heeft McDonalds, omdat het zo'n grote sponsor is, een eigen vesti ging. Garfitt: „Atleten uit alle 204 landen moeten zich hier thuis voe foto Edward Swier/GPD len. Dat kan alleen als je iets van je eigen eten kunt herkennen." Dagelijks worden zo'n zestigdui zend maaltijden geserveerd, aan het eind van de Spelen zijn dat er 1,2 miljoen. Tegen die tijd zal ieder een, gelijk een vakantieganger in een all-inclusive resort, het eten en al die duizenden andere gasten spuugzat zijn. LONDEN - Het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) is financieel zeer gezond. Voorzitter Jacques Rogge heeft dat gisteren gezegd bij het begin van de 124ste algemene vergadering in Londen. „Het IOC is solide en zeer gezond", aldus de Belgische preses. De reserves van het IOC bedragen 460 miljoen eu ro. Sinds eind 2001 zijn de reserves vervijfvoudigd. De verkoop van de televisierechten heeft veel geld op geleverd. De wereldwijde verkoop van de rechten van de winterspe len in 2010 in Vancouver en de Spelen in Londen bracht 3,22 mil jard euro op. Voor de Spelen van 2014 en 2016 is ook al bijna 3 mil jard euro neergelegd, maar in veel landen zijn derechten nog niet vergeven. „Maar we moeten wel realistisch blijven en de kosten van de Spelen en de grootte van het toernooi blijven controleren." Rogge benadrukte dat de strijd te gen doping en het illegaal gokken voor het IOC absoluut de hoogste prioriteit heeft. „Het aantal doping controles voor en na de Spelen zal nog verder worden verhoogd. Dat geldt ook voor de testen tijdens de Spelen en we gaan ook stalen van andere Spelen opnieuw testen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25