Schoon Nederlandse fans lopen nog niet warm Ontspannen sfeer 'Ik heb een leuke tijd gehad, 241 sport woensdag 25 juli 2012 london Terwijl om hem heen de schoonsprin- gers al volop trainen maakt werkt deze schoonmaker onverstoorbaar verder. Circa 3500 moslims doen mee aan de Spelen. De meesten heb ben vrijstelling van de ramadan. Het loopt geen storm met boekingen uit Nederland voor de Spelen in Londen. Nog volop plaatsen beschik baar op de Oranjecamping. 9 Groeiende medaillekansen moeten belangstelling van supporters aanwakkeren. door Annemieke van Dongen en Lisa Dupuy BREDA - Op een uur vliegen van Eindhoven begint vrijdag het my thische sportevenement waar meer dan 10.000 atleten uit de he le wereld strijden om de allerhoog ste eer: het olympisch goud. Je zou verwachten dat er vanuit Neder land bus- en vliegtuigladingen vol sportliefhebbers naar Londen gaan en dat alle wedstrijdkaartjes al lang en breed zijn uitverkocht. Maar dat valt mee. Het loopt geen storm met boekin gen uit Nederland, meldt reisbu reau Thomas Cook, dat complete Olympische arrangementen inclu sief tickets aanbiedt. Dat bevestigt StenaLine, dat samen met de Oran jecamping trips in verschillende prijsklassen verkoopt - retourprijs vanaf 99 euro. „Tot vorige week was er weinig animo", zegt direc teur Pim de Lange van de rederij. „We hadden erop gerekend mini maal vijfduizend arrangementen te verkopen. Tot nu toe zijn dat er misschien duizend. Deze week be gint het wat beter te lopen." Dat merkt ook de Oranjecamping, waar nog volop plaatsen beschik baar zijn. Om de resterende dertig a veertig procent van de tenten en staanplaatsen vol te krijgen, heeft het Bredase initiatief zijn prijzen onlangs verlaagd. De geringe be langstelling van Nederlandse sport liefhebbers heeft de Oranjecam ping verbaasd, aldus een woord voerder. „Wellicht komt het door de slechte publiciteit die Londen heeft gehad. Het zou duur en on bereikbaar zijn, maar dat is onzin. Met de boot of het vliegtuig ben je er zo, en ook de hotels zijn niet erg duur." Vorige week maakte het organisatiecomité bekend nog zo'n 700.000 toegangskaarten voor olympische wedstrijden beschik baar te hebben. Alleen al voor het voetbaltoernooi waren nog 250.000 kaartjes te koop. Hoeveel tickets in Nederland zijn verkocht, is niet bekend. Directeur Pim de Lange van Stena Line verwacht dat meer fans een last-minute trip naar Londen zul len boeken naarmate de medaille kansen van de Nederlandse spor ters toenemen. Wie dat over weegt, moet bereid zijn om een gokje te nemen. Voor veel wedstrij den zijn via internet geen kaartjes meer te krijgen. Wel in Londen, aan de kassa's. De beschikbaarheid en prijzen variëren, afhankelijk van bijvoorbeeld de hoeveelheid sponsorkaarten die niet is opge haald. Hockeykaarten zijn er vanaf 20 pond (circa 25 euro), judo zelfs vanaf 5. Maar wie vooraan wil zit ten bij de beachvolleybalfinales moet een dikkere portemonnee meebrengen: die tickets kosten 450 pond (578 euro). Een vermo gen, vergeleken met de marathon. Die is gratis te bezoeken. Het olympisch dorp, waar de atleten verblijven, is tij dens de Spelen verboden terrein voor publiek en me dia. Gisteren gingen de deu ren wel even open. door Edward Swier De zwemmers zijn, na een kortstondig trai ningskamp in Leeds, maar net in Londen ge arriveerd. Anderen zijn onderweg naar het olympisch dorp, of trai nen nog thuis. Het beeld in hun tij delijke voortuin hebben ook zij dus nog niet gezien, maar ze zijn gewaarschuwd. Het kunstwerk doet een beetje macaber aan. Zit je op je balkonnetje in het olympisch dorp, heb je uitzicht op een skelet dat evenwichtsoefeningen dóet op een gymnastiektoestel. Zo afgetraind zie je ze maar zel den, grapt een collega-verslaggever die ook even een kijkje achter de schermen neemt. 'Het Dorp' is in aanloop naar de Spelen slechts enkele uurtjes toe gankelijk voor de media. Zodat de buitenwereld een idee kan krijgen van deze letterlijk gesloten wereld. En dus struikel je over Chinese ca meraploegen, Japanse fotografen en nieuwsgierige aagjes uit Dene marken en Canada als je een blik werpt in één van de opengestelde huizen. Het grote, luxueuze Town house 13 blijkt echter niet represen tatief voor de overige appartemen ten. Daar zijn met name de eenper soonskamers klein, er past naast een bed nauwelijks nog een koffer in. Vrijwel alle landen laten met veel uiterlijk vertoon zien waar ze zit ten. Ook NOC*NSF heeft over de uitdossing van het appartementen Een tweepersoonskamer voor de atleten in het olympisch dorp. 'Echt pri ma', vindt manager topsport Jeroen Bijl. foto Nick Potts/AP complex nagedacht, met stijlvolle oranje folie op de glazen balkons. „Ingetogen", noemt Maurits Hen driks, chef de mission, de gevelbe kleding. Al doken gistermiddag al de eerste, met tape vastgeplakte rood-wit-blauwe vlaggen op. Hendriks zei eerder in de week al dat hij het 'een van de beste dor pen' vindt. Tuurlijk, zei Hendriks, was er hier of daar wel een piepje en een kraakje, maar dat werd zo opgelost. De sfeer is ontspannen. De Amerikanen hebben echter, naar het schijnt uit angst, geen vlaggen aan hun gevel gehangen. Bovendien loopt er een terreurdes- kundige met bomhond rond en pa trouilleren er heuse Bobby's. Bij de Nederlanders mogen we niet binnenkijken. We moeten maar van Jeroen Bijl, manager Top sport van NOC*NSF, aannemen dat de kamers 'echt prima' zijn. Wie zijn ramen sluit, hoort niets van eventuele rumoer op straat, de temperatuur is goed te regelen. Sporters mogen wel hun bed ver plaatsen, maar met punaises of plakband iets ophangen is uit den boze. Bijl had het in aanloop naar de Spelen druk met de kamerindeling voor de 186 Nederlandse sporters en hun begeleiders. „Je wilt zoveel mogelijk aan wensen van sporters fl tegemoet komen, maar moet bij voorbeeld ook rekening houden met wie in de eerste week in actie komt en wie in de tweede." Want: aan vertier geen gebrek. Er is een heuse nachtclub, een kroeg met li- vemuziek, een internetcafé, een winkelcentrumpje. In The Globe, een recreatiezaal die veel weg heeft van een après-skibar, staan tien pooltafels, vier tafelvoetbalspe len. Een van de vier Xbox-spelen is geadopteerd door de zestienjari ge Ann-Marie Hepler, zwemster van de Marshall-eilanden. Met haar concentratievermogen zit het wel goed. Ze kijkt niet op of om als reporters bij haar informeren of ze kans maakt op eremetaal, in haar computerspel- Wat in het dorp vooral opvalt, is het vele groen. De appartementen door Ad Pertijs Nel Karelse deed in 1948 mee aan twee atletiekdisciplines in Londen, waar de aandacht naar Fanny Blankers-Koen ging. foto Ramon Mangold/het fotoburo BREDA - Nel Karelse moet in haar Bredase achtertuin even diep in het geheugen graven om terug te keren naar het Londen van 1948. „Het is een leuke tijd geweest, maar het gebeurde wel in een vo rig leven." Neeltje Janneke Karelse, 86 jaar ge leden geboren in het Zeeuwse Kortgene als dochter van dorps- slager Jan Karelse, kon hardlopen. Voorzitter Leo van Damme van de atletiekclub ontdekte haar talent en begeleidde haar zo goed en kwaad als dat in die dagen kon naar de nationale top. „We woon den op een eiland. Voor wedstrij den moest je eerst de boot pakken om vanaf Goes met de trein ver der te kunnen reizen." Trainen deed ze op het plaatselijke voetbalveld. Ze lacht als ze er aan terug denkt. „Trainen? Je was een beetje bezig. Een paar weken voor een wedstrijd ging je een beetje trainen. Je deed dus alleen zo nu en dan maar wat." Toch viel ze al snel op. „Verspringen was mijn beste onderdeel." De 200 meter ging ook aardig. Ze had daarop een persoonlijk record staan van 25,2 seconden. „Fanny liep onder de 25", verduidelijkt ze. Fanny is natuurlijk Fanny Blankers-Koen. In de jaren vlak na de oorlog ging Karelse regelmatig met de Neder landse ploeg op stap. „Ik heb toen al een paar leuke dingen meege maakt. Wedstrijden in Rome, Lon den en Frankrijk." En zo kon het gebeuren dat Nel Ka relse in 1948 werd uitgezonden naar de Olympische Spelen. „Na 'Die startblokken waren een probleem, al was ik ook een onhandig typje' een selectietraining in Amsterdam of Hilversum, precies weet ik het niet meer, trok de commissie zich terug en werden de namen be kend gemaakt van de meiden die naar Londen mochten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24