'Meer ellende op komst' 30% GARANTIE= 100% ZEKERHEID I v;13 Spaanse rente loopt verderop Catalonië Griekenland en Spanje staan er niet best voor. Daarom is Moody's somber over de landen die de klappen gaan opvangen. Falen www.eindelijkrendement.nl woensdag 25 juli 2012 'Wij doen wat we kunnen om het land weer op het juiste spoor te krijgen en zij doen wat ze kunnen om ons te laten falen' Premier Antonis Samaras over mensen die speculeren dat Griekenland uit de euro stapt Beursbericht 24 juli 2012 Aardappelen (in euro) Frites geschikt, droog uit de schuur, 40 mm opw: 6,50 - 12,00 (Prijshou dend) Plantuien 12,00-14,00. Per hectare 6.000,00. Granen, zaden en Peulvruchten (Nieu we Oogst) Tarwe, Maal: 230,00; Tarwe, Voer: 220,00; Voergerst: 215,00 Prijzen per 1000 kg exclusief btw uit op slag collecterende handel Oude Oogst (per ton Weide/dijkhooi: 145,00 - 150,00; Tar- westro, kleine balen, droog uit de schuur, 150,00 - 160,00; Tarwestro, grote balen, droog uit de schuur: 125,00 - 140,00; Gerstestro, grote ba len, droog uit de schuur: 100,00 - 120,00 Nieuwe Oogst (per ton Weidehooi: 100,00; roodzwenkhooi: 80,00-100,00; rietzwenkhooi: 80; en- gelsraaihooi: 60.00-75,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl Griekse staalarbeiders demonstreren in Athene tijdens hun al negen maanden durende staking. Premier Antonis Samaras ziet economie van Griekenland dit jaar harder krimpen dan ge vreesd: 7 procent in plaats van 4,5 procent. Hij verwacht dat de economie binnen anderhalfjaar weer gaat groeien. ATHENE - De economie van Grie kenland gaat dit jaar waarschijnlijk nog veel harder achteruit dan eer der werd gevreesd. Dat zei de Griekse premier Antonis Samaras dinsdag. Samaras waarschuwde voor een krimp van de Griekse economie met 'meer dan 7 procent' in 2012. De Griekse centrale bank voorspel de onlangs een achteruitgang met 4,5 procent voor de economie die al sinds 2008 onafgebroken krimpt. Samaras deed zijn uitspraken op de eerste dag van de nieuwe onder- zoeksmissie van de trojka. Waarne mers van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF), de Europese Cen trale Bank (ECB) en de Europese Unie (EU) moeten daarbij bepalen of de nieuwe Griekse regering vol doende vaart maakt met het her vormen van de economie, zodat het land aanspraak kan blijven ma ken op de toegezegde noodkredie- ten. De eerste prioriteit voor de Griek se regering is dan ook het aan zwengelen van de economie en de bestrijding van de werkloosheid, stelde Samaras. Die is inmiddels opgelopen tot bijna 24 procent van de beroepsbevolking, maar kan volgens hem binnen vier jaar dalen tot circa 10 procent. Om dat doel te bereiken heeft Samaras voorlopig echter geen geld beschik baar. Integendeel, de schuldeisers van Griekenland dreigen de geld kraan dicht te draaien als het land niet miljarden euro's extra weet te bezuinigingen. Volgens Samaras blijft zijn rege ring trouw aan de voorwaarden die zijn gekoppeld aan de noodle- ningen van de EU en het IMF. Spe culaties over een vertrek van Grie kenland uit de eurozone noemde hij onverantwoord. „Ze ondermij nen de inspanningen van Grieken land. Wij doen wat we kunnen om het land weer op het juiste spoor te krijgen en zij doen wat ze kunnen om ons te laten falen", zei de onlangs aangetreden premier over mensen die zinspelen op een Grieks exit. Samaras verwacht dat de Griekse economie binnen anderhalf jaar weer gaat groeien. De voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, José Ma nuel Barroso, brengt donderdag foto Simela Pantzartzï/EPA een bezoek aan Athene. Hij wil met de Griekse regering overleg gen over de economische situatie in Europa en die van Griekenland in het bijzonder. Dat maakte een woordvoerder van de commissie dinsdag bekend. Het bezoek komt op een moment van nieuwe speculaties over een moge lijk exit van het noodlijdende Grie kenland uit de eurozone. De laat ste keer dat Barroso naar Athene ging, was in juni 2009, nog voor het uitbreken van de schuldencri sis. De woordvoerder benadrukte dat het om een routinebezoek gaat. De voorzitter van de Europe se Commissie had de afgelopen ja ren uiteraard veelvuldig contact met de Griekse regeringsleiders. De huidige crisis in de eurozone ontstond eind 2009 toen toenma lig Grieks premier George Pa- pandreou een onverwacht groot begrotingstekort presenteerde. MADRID - De rente op Spaanse obli gaties is dinsdagochtend verder op gelopen. Beleggers vrezen dat Spanje zijn schuldenlast niet veel langer zelfstandig kan dragen. Spanje haalde dinsdag tegen rela tief hoge rentes 3 miljard euro op met kortlopende leningen. Over le ningen met een looptijd van 6 maanden moet het land 3,7 pro cent rente betalen. Geld dat voor 3 maanden wordt geleend, kost Spanje 2,4 procent rente. Beide' percentages waren iets hoger dan bij een vorige veiling. De vraag naar de leningen was wel iets gro ter dan de vorige keer. Nederland, België en Duitsland wisten dergelijke korte leningen de afgelopen weken tegen negatie ve rentes te plaatsen. Dat betekent dat investeerders geld toeleggen op de leningen aan die landen. Het rendement op 10-jarige Spaan--._ se obligaties liep van 7,4 op tot 7,6 procent. De rente op 5-jarige obli- gaties klom zelfs een fractie hoger. Normaal is de rente op langer lo- pende leningen hoger, omdat de kans dat een land op langere ter-""*- mijn niet kan betalen hoger wordt ingeschat. Beleggers lijken te vre zen dat er al op korte termijn een streep door een deel van de Spaan se schulden moet worden gezet. BARCELONA - De Spaanse regio Ca-"4 talonië overweegt een beroep te doen op het regionale noodfonds van de Spaanse overheid. Catalo nië is de op een na grootste auto nome regio van Spanje. Eerder vroegen de regio's Valencia en Murcia om hulp. De regio Catalonië moet in de tweede helft van het jaar ongeveer 3,4 miljard euro aan schulden afbe talen. MARKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13