io I taalstudie Een groeiend aantal buitenlandse studenten Nederlands komt 's zomers naar ons land om de taal bijgespijkerd te krijgen. „Ze moeten de cursus niet zien als een vakantie." woensdag 25 juli 2012 Ja, ik spreek Nederlands door Joost Bosman en Kumari den Ouden illustratie Mark Reijntjens Een zomercursus Ne derlands moet leuk zijn, maar het is na tuurlijk niet alleen va kantie vieren. De 135 buitenlanders die de ze weken meedoen aan een cur sus Nederlands in de bossen bij Zeist moeten dan ook vol aan de bak. De studenten komen van over de hele wereld hiernaartoe om de Nederlandse taal beter onder de knie te krijgen. Want oefenen in een collegezaal in Sint Petersburg of Praag is prima, maar waar kun je een taal beter leren dan in het land zelf? Zo'n 220 universiteiten in ruim 35 landen bieden Neder lands aan als 'vreemde taal'. „Ne derlands wordt in het buitenland echt gezien als exotische taal", legt cursusleidster Ingrid Degrae- ve uit. Aan de 57e editie van de zomer cursus van de Nederlandse Taal unie kunnen dit keer alleen gevor derde studenten deelnemen. „De cursus is een stuk waardevoller voor deze studenten", zegt De- graeve. „Ze worden gestimuleerd om onderling Nederlands te spre ken. We hadden eerst meer begin nende studenten die nog te veel moesten leren." Ellen Fern hout, woordvoerster van de Taalunie, zegt dat er naar schatting zo'n 15.000 universitaire studenten Nederlands in het bui tenland zijn. Daarnaast proberen nog eens zo'n 400.000 leerlingen over de grens op niet-universitair niveau zich onze taal eigen te ma ken. Alles bij elkaar zijn er zo'n 700 do centen Nederlands actiefin het buitenland. De redenen om Ne derlands te studeren zijn volgens Fernhout heel divers. Veel men sen leren Nederlands omdat ze het voor hun beroep nodig heb ben of omdat ze een Nederlandse geliefde hebben getroffen. „Maar ook mensen die de Neder landse Gouden Eeuw bestuderen. Zoals veel Nederlanders die kunst geschiedenis studeren Italiaans le ren, willen veel buitenlanders over de tijd van Rembrandt in de authentieke taal kunnen lezen. Met name in Rusland en Enge land", vertelt Fernhout. In Indonesië wordt, als voormali ge Nederlandse kolonie wellicht niet verbazingwekkend, nog het meest Nederlands geleerd. „Maar dan vooral als bronnentaal, om oude documenten te kunnen be studeren. Studenten leren het dus niet zozeer te spreken en te schrij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10