prominent r buitenland 19 Moeite met opstaan? dreigt met Zelfverbranding uit wanhoop chemische wapens Aanslagen Irak eisen veel levens Bon voor een gratis brochure dinsdag 24 juli 2012 Steeds meer Israëliërs hebben te kampen met geldproblemen en bureaucratie DAMASCUS - Syrië dreigt met het gebruik van zijn chemische wa pens. De regering in Damascus zal die alleen inzetten bij een.aanval door buitenlandse troepen, maar ze nooit gebruiken tegen de eigen bevolking. Dat heeft het Syrische- ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren laten weten. „Syrië zal nooit chemische wa pens gebruiken tegen Syriërs, wat er ook gebeurt", zei een woord voerder van het departement. De chemische wapens worden vol gens hem bewaakt door het leger. Syrië heeft grote hoeveelheden ze nuw- en mosterdgas. De Verenig de Staten zeiden dit weekeinde dat zij de chemische wapens van Syrië nauwlettend in de gaten zul len houden. Syrië is niet aangesloten bij de Or ganisatie voor het Verbod op Che mische Wapens (OPCW) in Den Haag. Bijna alle landen in de we reld zijn er lid van. De OPCW heeft 188 lidstaten. Tot de slechts acht niet-leden behoren 'schurken staten' als Noord-Korea en Myan mar, Israël en dus ook Syrië. De Europese Unie heeft het wapenembargo tegen Syrië aange scherpt. De lidstaten gaan schepen of vliegtuigen controleren waar van wordt vermoed dat ze wapens naar Syrië smokkelen. De EU heeft 20 miljoen euro extra uitge trokken voor humanitaire hulp. msmm^mssBmmsmmssms-sssciismsssssm BAGDAD - In Irak is maandag een reeks aanslagen gepleegd. Het do dental is in de loop van de dag tot zeker 107 opgelopen. Daarnaast zijn ten minste 268 mensen ge wond geraakt. Dat blijkt uit cijfers van bronnen binnen de politie en personeelsleden van ziekenhuizen. De aanvallen richtten zich vooral op sjiitische moslims. Doelwit waren, onder meer sjiiti sche wijken in Bagdad, de sjiiti sche stad Taji ten noorden van de hoofdstad en de steden Kirkuk en Mosul. Niemand heeft de verant woordelijkheid voor de aanslagen opgeëist, maar een hoge Iraakse veiligheidsfunctionaris verwees naar de lokale afdeling van al-Qae- da. Die verzet zich tegen de door sjiieten geleide regering in Bagdad. Al-Qaeda wordt gedomineerd door soennieten. Het ging om een reeks van meer dan twintig bomaanslagen in de hoofdstad Bagdad en in dertien steden ten noorden van de metro pool. Sinds maart 2010 zijn op één dag niet zo veel doden gevallen door aanslagen in Irak. De zwaarste aanslagen hadden plaats in de stad Taji, waar zeker 42 mensen zouden zijn gedood en 40 gewonden vielen. Of de ver schillende aanslagen met elkaar te maken hebben, is onduidelijk. Zes Israëliërs hebben zich uit wanhoop in brand gesto ken. Steeds meer mensen willen dat de overheid geld steekt in een sociaal vangnet en niet in defensie. door onze correspondent Ad Bloemendaal Israël heeft sinds kort zijn ei gen versie van Mohammed Bouazizi, de protesterende Tu nesische fruitverkoper wiens dood door zelfverbranding de 'Ara bische Lente' losmaakte. Het ver schil is dat de publieke zelfmoord van de Israëliër Moshe Silman niet het begin is, maar de trieste na sleep van de 'Israëlische zomer'. Vorig jaar om deze tijd stond het centrum van Tel Aviv vol tenten met jonge, geestdriftige betogers. De grootste demonstratie bracht meer dan 400.000 mensen op straat. Maar tot tastbare verbeterin gen heeft het niet geleid. De 57-jarige Silman deed al vorig jaar mee aan het sociale protest, maar zijn actie was ook een per soonlijk drama. Als kleine midden stander kon hij een schuld van een paar duizend euro niet beta len. Toen de bureaucratie hem na een serie beslagleggingen dakloos de straat op stuurde, besloot hij dat het genoeg was geweest. Het stond uitgebreid te lezen in de pamfletten die hij rondstrooide voor hij zijn aansteker bij de benzi ne hield. Premier Benjamin Neta nyahu en minister Yuval Steinitz van Financiën kwalificeerde hij daarin als 'tuig', een detail dat het regeringsgezinde dagblad Israel Hayom in zijn nieuws verhaal weg haalde. Netanyahu zelf noemde Sil- mans dood 'een tragisch persoon lijk drama'. Maar inmiddels heb ben zeker vijf andere Israëliërs zich in het publiek met brandstof overgoten. In vier gevallen grepen voorbijgangers tijdig in, maar bij een bushalte in de stad Yehud raak te zondag een invalide militair ern stig gewond toen hij zich naast zijn rolstoel in brand stak. Ook hij kon het gevecht tegen de bureau cratie niet meer aan. Er zijn meer 'stille' dan publieke zelfmoorden. In Israël steeg het aantal tussen 2007 en 2009 van 326 naar 404. In hoeveel gevallen geldgebrek of bu reaucratie een rol speelde, is onbe kend. Maar het kan geen toeval zijn dat de armste bevolkingsgroe pen het hoogst scoren. Silmans dood heeft het bijna uitge doofde sociale protest weer wat le ven ingeblazen. De protestleiders proberen nu te voorkomen dat het Specialist in lekker zitten aantal martelaars verder oploopt. „Geef niet op!" is het motto gewor den van Daphni Lif, die vorig jaar de acties begon. „We richten ons niet op de dood, maar op het le ven. We zitten in hetzelfde schuit je en we vechten samen voor een betere toekomst in Israël." In de harde politieke werkelijk heid wijst echter niets erop dat de door de activisten gewenste so ciaal-democratie spoedig komt. 'De staat is vervreemd van zijn burgers en helpt hen niet als ze struikelen en vallen,' schreef het links-liberale dagblad Ha'aretz in zijn hoofdartikel. „De staat spreidt een groot sociaal vangnet uit on der de ultra-orthodoxen en de ko lonisten en spendeert het grootste deel van het budget aan defensie. Als die prioriteiten niet verande ren zullen de lessen van Silmans dood snel vervagen en wordt zijn sterven onbetekenend." Gratis brochure? 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu Bezoek een winkel bij u in de buurt Almerc Markerkant io-ijjc Amersfoort Nijver licidsweg 53a Amstelveen Handweg 133 Beneden-leeuwen Hecmstiaweg 46 Best Elndhovcnseweg 30 leen 15 ssel Hoofdweg 4 inchem Spljksedl|k 14b Eerst thuis proefzitten? Niets is zo prettig als de producten vrijblijvend bij u thuis uit te proberen. Zo ziet u direct of het past! E-maii 0341-26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Dhr Mevr Q Adres Postcode Plaats Telefoon H wk30 P2 pzc Zonder postzegel opsturen naar Prominent. Antw. nr. 707.8070 WB Nunspeet - opstaan zitten relaxen Kies uwzithouding met de afstandbediening Eén druk op de knop en u doet een dutje Gebruik de sta-op hulp voor makkelijk opstaan Door het gebruik voelt u zich ontspannen! i^e-nh \i fcle-in of groof, Prommonf b'iodf v altijd do jufëfe favtovil op \jw maat! Het is niet altijd makkelijk om na het zitten uit uw stoel te komen, het opstaan is een flinke belasting voor spieren en gewrichten. Een fauteuil die, met een druk op de knop, hoffelijk meekantelt bij het opstaan. De zitting en rugleuning kantelen naar voren, zodat u optimale steun krijgt bij het opstaan. Zonder pijnlijke knieën, rug of gewrichten. Deze week hebben we een speciale actie voor u. U profiteert van maar liefst 250,- inruil voor uw oude stoel!* Kom langs óf bel 0341 - 26 06 76 voor een demonstratie thuis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9