Klappen voor imago Bulgarije 81 buitenland Mogelijk doodstraf voor bioscoopschutter Holmes Kortere rok meisjes in Kenia Belgische vrouw vermoordt haar kinderen Dader Boergas had vrouwelijke handlanger dinsdag 24 juli 2012 Land komt om in incompetentie James Holmes heeft moeite zijn ogen open te houden tijdens zijn voorgeleiding. Naast hem zit zijn advocaat Ta mara Brady. foto RJ Sangosti/Pool/AP Het imago van Bulgarije loopt flinke klappen op. Forse kritiek van de Europese Commissie en een bomaanslag op een bus met Israëlische toeristen. Critici vinden het geen toeval. door onze correspondent Joost van Egmond SOFIA - Voormalig Eurocommissa ris Meglena Kuneva loopt de lijst af: Dit jaar brak in Bulgarije een dam, een munitiedepot ontplofte, bosbranden liepen uit de hand en een bus werd opgeblazen bij een terreuraanslag. „Het is tijd om te vragen of iedereen op de juiste po sitie zit en of ze hun best deden dit te voorkomen", concludeerde ze. Ze staat niet alleen. Kuneva's nieu we partij, Bulgarije voor Burgers, doet het goed in de opiniepeilin gen. Veel Bulgaren zien incompetentie en vriendjespolitiek als het belang rijkste probleem van het land. „Die rampen zijn maar ten dele toeval. De fouten die worden ge maakt vormen een patroon. Ik ver trouw de instituties niet meer", zegt een financieel expert met rui me ervaring bij overheid en be drijfsleven. Weinig gaat in Bulgarije zoals het moet gaan. Het is het armste lid van de Euro pese Unie en er zijn weinig teke nen dat het die onderste plaats bin nenkort gaat verlaten. Bulgarije lijdt onder de financiële crisis. Ban ken hebben hun geld terugge sluisd naar West-Europa. Lenin gen zijn nauwelijks te krijgen en de tot voor kort flinke groei van het bedrijfsleven is afgeremd. Maar er is meer aan de hand. Een opgeblazen ambtenarenapparaat is eerder hinderlijk dan nuttig. Van de brandweer tot de rechtbanken, de overheid zit volgestopt met poli tieke vrienden die niet zijn be noemd om hun expertise. De centrum-rechtse regering die drie jaar geleden aan de macht kwam verving massaal het perso neel, dat op zijn beurt was be noemd door de uitgaande socialis tische regering. Maar de schanda len van fraude en wanprestatie blij ven ook onder de nieuwe bestuur ders de kop op steken. „Iedere rege ring probeert zijn eigen mensen te plaatsen", zucht Prochko Proch- lcov, een gemeenteraadslid in Sofia dat onlangs toetrad tot Kuneva's partij. „De hele overheid wordt ge rund alsof het een experiment is. Er zijn een paar goede ambtena ren, maar die zijn allemaal depres sief" De Europese Commissie heeft dan ook zware kritiek op het functione ren van de Bulgaarse staat. „Bulga rije heeft wetten. Tijd om ze te res pecteren", was hoe lokale media het samenvatten. Premier Bojko Borisov belooft nu beterschap, maar het geduld van Bulgarije lijkt op. Op de markt in Sofia is geen sympathie voor de premier. Sommigen refereren schamperend aan de overheid als 'die maffia'. Eén op de vijf mensen die op Bo risov heeft gestemd zou dat nooit weer doen, blijkt uit een opiniepei ling. Het is die onvrede waar Kun eva op kan bouwen. „Bulgarije komt gestaag om in de incompe tentie", zegt ze. Ze belooft een nieuwe standaard in de politiek te brengen. Dat krijgt bijval van ho ger opgeleiden. „Met haar als pre mier zou ik me niet schamen voor mijn overheid", zegt de financieel ex pert. „Maar ik betwijfel of ze de verkiezingen kan winnen." CENTENNIAL - De man die vrijdag een bloedbad aanrichtte tijdens een Batman-première in Colora do, is maandag voor de rechter ver schenen. lames Holmes (24) zei niets. Hij oogde vermoeid en had moeite zijn ogen open te houden. Zijn haar was oranjerood geverfd. De voorgeleiding duurde ongeveer tien minuten. Tijdens de zitting werd bekend dat Holmes maandag 30 juli formeel zal worden aange klaagd. Hij kan de doodstraf krij gen. De afgelopen dagen zat hij in een zame opsluiting in een cel. Zijn motief is nog niet duidelijk. Vol gens de politie weigert hij mee te werken aan het onderzoek. Hol mes ging vrijdag gemaskerd en zwaarbewapend naar de première van de Batmanfilm The Dark Knight Rises in de stad Aurora. Hij gooide een traangasgranaat naar binnen en begon wild om zich heen te schieten. Door de schiet partij kwamen twaalf mensen om het leven en raakten 58 mensen ge wond. Holmes werd korte tijd la ter gearresteerd. Bij de aanhouding zei Holmes dat hij de Joker was, de slechterik uit de Batman-serie. Volgens de politie handelde Hol mes alleen. Zijn huis bleek volge stouwd met explosieven en booby traps. door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Waarom zouden we on ze mooie, jonge meisjes verstop pen in lelijke lange rokken? Ze hoe ven er toch niet uit te zien als non nen? De Keniaanse minister van Onderwijs, Mutula Kilonzo (64), nam het in een gepassioneerd be toog op voor leerlingen die protes teren tegen hun vormloze uni form. Niet cool, oordelen de op standige meiden, die in leuke, kor te rokjes naar school willen. En ge lijk hebben ze, vindt de minister. „Scholen moeten comfortabele, moderne kleding introduceren", beval hij. „Middelbare schoolmeis jes moeten zich lekker voelen in hun uniform." Een van de kolonia le overblijfselen in Kenia betreft het uniform, dat nog altijd ver plicht is in alle publieke basis- en middelbare scholen. De gedachte is dat zo iedereen - op school al thans - gelijk is in een land waar de verschillen tussen arm en rijk enorm zijn. Zo zou worden voor komen dat de één in dure merkkle ding in de schoolbankjes zit en de ander in gescheurde lompen. Iedere school kan zijn eigen uni form samenstellen, maar gekozen wordt veelal voor sombere kleuren als grijs, blauw, groen en bruin. En de rokken voor meisjes zijn inder daad tot over de knie en rechttoe rechtaan. Hoe tuttiger hoe beter, lijkt het motto van sommige scho len. Meisjes moeten ér geblokte rokken dragen, met witte kniekou sen en geruite stropdasjes. Toen de studenten van Rwathia Girls Secondary School onlangs ge dwongen werden een nieuwe paar se rok aan te trekken, was voor hen de maat vol. „Te lang, te lelijk en geschikter voor oude omaa tjes", meenden de leerlingen en gingen in staking. Sommigen zet ten meteen de schaar in hun rok. De schoolleiding boos en het land in rep en roer. Ouders die zich in de discussie mengden, riepen dat hun dochters thuis konden dragen wat ze wil den, maar op school zaten om te leren, niet om er hip uit te zien. Modieuze kleding leidt maar af WILLEMSTAD - De vrouw die zon dagavond (lokale tijd) op Curasao haar twee kinderen heeft omge bracht, heeft de Belgische nationa liteit. Dat maakte het Openbaar Ministerie van Curacao maandag bekend. Eerder werd ervan uitge gaan dat ze Nederlandse was. De vrouw verdronk haar kinderen in een badkuip van het Mariott Hotel waar ze verbleef Daarna liep ze ongekleed de zee in, ver moedelijk om zelfmoord te ple gen. Ze kon worden tegengehou den. Voor de vrouw is een zoge naamde krankzinnigenverklaring opgesteld. Hiermee krijgt ze direct psychiatrische hulp. SOFIA - De man die woensdag een aanslag pleegde op Israëlische toe risten in het Bulgaarse Boergas, kwam via Roemenië het land bin nen, sprak goed Russisch en had een vrouwelijke metgezel. Dat meldden Bulgaarse media maan dag op gezag van personen die be trokken zijn bij het onderzoek. Bij de aanslag op de bus kwamen behalve de terrorist ook vijf Israë liërs en de Bulgaarse buschauffeur om het leven. De dader zou zeker een dag in het noordelijker gele gen Varna zijn geweest, voordat hij de aanslag pleegde. Hij zou daar in een hotel hebben gezeten, in het gezelschap van een vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8