Spuitasbest doodt stilletjes Topcruises! 61 binnenland Altijd korting op stipreizen.nl Tientallen jaren doet asbest erover, maar uiteindelijk kan het je leven kosten. Spuitasbest is tientallen jaren gebruikt voor brandvertraging. Er wordt nu getreuzeld met de aanpak. Groei zorg aan cannabisrokers Dronken man steelt torenhaan dinsdag 24 juli 2012 'Asbest is in vele vormen aanwezig, maar spuitasbest is absoluut de gevaarlijkste vorm. Als het in een gebouw zit, kun je het beter helemaal afbreken' Henk Onderstal, Argos Groep Overal komt nog spuitas best voor. Sinds signalering van het probleem, is nog geen 30 procent van de plekken met deze sluip moordenaar gesaneerd. door Gerard den Elt Al in 1985 constateerde TNO dat in tal van pu blieke gebouwen ge zondheidsrisico's be stonden door de aanwezigheid van spuitasbest. Winkelpanden van Albert Heijn, gebouwen van de VU in Amsterdam, een bank kantoor in Apeldoorn, het pand van De Nederlandsche Bank, de V8cD in Groningen. Meer dan tweehonderd gebouwen verspreid over heel Nederland werden in een lange lijst genoemd. Van die lijst zijn waarschijnlijk nog ruim honderd gebouwen over, veronder stelt staatssecretaris Joop Atsma van Milieu. De beheerders van die gebouwen moeten eens in de twee jaar de risico's op een besmetting met asbestvezels in kaart brengen. Maar dat gebeurt lang niet altijd. Spuitasbest staat nu volop in de be langstelling. En terecht, zegt Henk Onderstal, die cursussen geeft over asbestverwijdering. Met zijn Argos Groep bedrijven adviseert hij ook over aanpak van ingewikkelde as- bestproblemen. Heel wat gebou wen zijn op last van de brandver- zekeraar in de jaren vijftig, zestig en zeventig onder handen geno men met de spuitbare variant. Blauwe en bruine asbest werd des tijds vermengd met dunne vloeiba re cement. Het goedje werd vervol gens nat gespoten op ijzeren con- structiedelen. De brandvertraging moest voorkomen dat gebouwen bij brand door de hitte in zouden storten. Overal waar dat noodzake lijk werd geacht, werd spuitasbest aangebracht. Bij cv-ketels in grote re gebouwen bijvoorbeeld. En in winkelcentra. Of in scholen. Nu, tientallen jaren later, laten de vezels bij het minste of geringste los en zweven ze door de gebou wen. „Asbest is in vele vormen aanwezig in ons land, maar spuitas best is absoluut de gevaarlijkste vorm. Als het in een gebouw zit, kun je het beter helemaal afbre ken", zegt Onderstal. „Anders kom je er nooit goed van af" Asbest in golfplaten op daken van boerenschuren is vaak aanwezig, maar niet acuut gevaarlijk. Hetzelf de geldt voor hittewerende platen achter kachels, in dakbeschot of onder oud vloerzeil. Zolang het in vaste vorm is verwerkt, blijven de vezels wel zitten. Bij de niet-ge- hechte vorm is het anders. Zodra er daarbij in de buurt geboord, ge hakt of gezaagd wordt, vliegt as best overal heen. Ondanks het sinds 1994 ingevoerde verbod op het gebruik van asbest is Neder land vergeven met plaatsen waar het is toegepast. Duizenden boe renschuren hebben golfplaten da ken waarin het is verwerkt. Nog geen 30 procent van al het asbest is intussen gesaneerd. „Zelfs mijn kinderen maken niet meer mee dat Nederland asbestvrij zal zijn", voorspelt Onderstal. De gezondheidsrisico's zijn aan zienlijk, zeker voor mensen die er mee hebben gewerkt. De incuba tietijd bedraagt tussen de twintig en veertig jaar. Ingeademde vezels die het borstvlies bereiken, veroor zaken een niet te genezen vorm van kanker: mesothelioom. „Per jaar sterven circa duizend mensen aan ziektes die te relateren zijn aan asbest", zegt Machiel van der Wou- de, directeur van het Instituut As bestslachtoffers. Kinderen zijn kwetsbaar voor as bestvezels. Volgens Van der Wou- de zijn scholen druk doende om maatregelen te treffen. „Maar nu die situatie zich in Utrecht voor doet, schrikt iedereen zich natuur lijk rot", aldus Van der Woude. zie onze website:binnenland Luister naar wat het verschil is tussen bruine en witte asbest UTRECHT - Het aantal mensen dat behandeld wordt voor een canna- bisverslaving is tussen 2000 en 2010 verdrievoudigd: van 3534 naar 10.971. 40 procent van hen is jonger dan 25 jaar. Van de canna- biscliënten heeft 40 procent ook problemen met een of meer ande re middelen. Dat meldde het Trim bos-instituut maandag op basis van het Jaarbericht 2011 van de Na tionale Drug Monitor. BALK - Een 41-jarige dronken inwo ner van het Friese Balk heeft zon dagavond de haan van de rooms- katholieke kerk in zijn woonplaats ontvreemd. De kerktoren, enkele tientallen meters hoog, staat voor een renovatie in de steigers. Dat meldde de politie maandag. De man was, ondanks zijn bene velde staat, naar boven geklom men en had de haan van zijn plek getrokken. Op de weg terug werd hij op heterdaad gesnapt. Met de nodige veiligheidsmaatregelen wordt asbest verwijderd. Vooral spuitasbest kan makkelijk kanker verwekken. foto Charel van Tendeloo/GPD yflïtijcT^ korting bij Stipt ^4, r°utes! *SKpcruis«me «ianCruj^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6