Middelburg op slot voor Eneco-tour Schimmels krijgen bioboer niet klein 201 zeeland Delta zamelt Zeeuws gras in voor compost Duiker dankt redder op de Westerschelde Door te zwijgen, wekt Dow de indruk te gast dinsdag 24 juli 2012 Hinder op Schouwen-Duiveland is beperkt door Theo Giele MIDDELBURG - Inwoners en bezoe kers van Middelburg moeten ko mende maandag 6 augustus reke ning houden met omleidingen en andere verkeersmaatregelen vanaf de doortocht en finish van de Ene- co-tour. Ook in de gemeenten Schou wen-Duiveland en Veere zullen verkeersregelaars het verkeer tegen houden als de renners in aantocht zijn. Daar zullen wegen niet lang durig zijn afgesloten. Maandag wordt de eerste etappe van deze meerdaagse professionele wieler wedstrijd van Waalwijk naar Mid delburg verreden. Middelburg ver wacht dat er tienduizend bezoe kers op het wielerevenement afko men. De wielrenners rijden vanaf de Veerse Dam Walcheren op. Bij Vrouwenpolder beginnen de ren ners aan een bijna 60 km lange omloop op Walcheren die grof weg via Middelburg, Koudekerke, Zoutelande, Domburg, Oostkapel- le via Oranjezon weer naar Vrou wenpolder leidt. Vandaar gaat het opnieuw richting Middelburg waar de finishlijn op de Dam ligt, op dezelfde plaats waar in 2010 de streep van de Giro d'Italia werd ge trokken. In Middelburg is de route Oost- perkweg-Havendijk-Rotterdamse Kaai, Dam, Damplein, Dwarskaai, over de kaaien naar de Stations straat, Blauwe DijkGroenewoud, Poelendaelesingel, Nieuwe Vlis- singseweg, Stromenweg en dan linksaf naar Koudekerke. Als de renners voor de tweede keer Mid delburg binnenrijden, komen ze ook weer via de Oostperkweg. Op het parcours is een groot deel van de dag geeii verkeer mogelijk. Voor de finishlocatie en de Sint Pieterstraat geldt dat de hele dag. Op de kaaien van 13 tot 19 uur. In het snelste schema rijden de wielrenners even na drieën de eer ste keer langs Vrouwenpolder en is de eerste doorkomst in Middel burg om 15.20 uur. NIEUWDORP - Delta gaat het maai- sel uit Zeeuwse bermen in Vlissin- gen-Oost tot compost verwerken. Daarvoor is uitbreiding van de op slagcapaciteit nodig. De openluchtopslag aan de IJsland- weg in Nieuwdorp wordt uitge breid, blijkt uit een vergunningaan vraag die Delta heeft ingediend bij de gemeente Borsele. Nu wordt het groen dat uit de berm wordt gemaaid nog naar Moerdijk gebracht om verwerkt te worden, vertelt Manon Ostendorf van Delta. „We voeren al een tijdje overleg met de provincie en de Zeeuwse gemeenten over de leve ring van gras en hooi uit de ber- TERNEUZEN - Het was 38 jaar gele den maar de ontroering was er niet minder om. Oud-duiker Jan van Leest uit Roosendaal trof maandagochtend in de voormalige veerhaven van Terneuzen oud bootsman Jaap van Belzen van de Stuvaesant van Rijkswaterstaat en projecdeider Wim Knoester van een ingenieursbureau in Breda. Het was de hartewens van de ern stige zieke Van Leest nog één keer met die twee mannen naar de Scheldesteiger aan de Pas van Ter- neuzen te varen. Terug naar de plek waar hij in 1974 op 33 meter diepte in grote moeilijkheden kwam, toen bij reparatiewerkzaam heden aan een zinker voor leidin gen van Dow zijn zuurstofslang klem kwam te zitten. Van Leest herinnert zich: „Ik voelde hoe de benauwdheid toesloeg. Zo hevig dat ik dacht het niet te zullen over leven." Jaap van Belzen aarzelde geen moment en sprong over boord. Hij zag kans het hoofd van de bewusteloze duiker boven wa ter te houden, tot die in een boot je kon worden gehesen en naar de decompressietank kon worden ge bracht. Hij overleefde wonderwel. Gewassen lijden onder hevige regenval men, het gaat om van die grote rol len die je wel eens langs de snel weg ziet liggen. Die worden in het vervolg opgeslagen in Vlissin- gen-Oost en ter plekke verwerkt tot compost. „Het bermmaaisel is maximaal der tig procent van de compost", zegt Ostendorf „Het wordt omgezet en gecomposteerd tot wat je in zakjes bij het tuincentrum kunt kopen." Delta - of liever: dochter de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) - haalt bij een deel van de Zeeuwse gemeenten het groenafval op. De ZRD beheert bovendien de mi lieustraten waar mensen groenaf val kunnen inleveren. De hevige regenval van de afge lopen weken zorgt ervoor dat schimmelziekten vrij spel heb ben op de akkers. Nu de zon weer schijnt, wordt de schade opgenomen. Bioboer Kees Steendijk zag phytophthora en fusarium op het aardappelblad en de graanhalmen. Maar van een misoogst spreekt hij niet. door Edith Ramakers Akkers hebben moeite gehad het overtollige regenwater te verwer ken. Ziekten en pla gen liggen op de loer en worden bestreden. Gangbare boeren spuiten extra, maar niet de biologische boer, want die ge bruikt geen chemische verdelgings middelen. Met vuur doodt hij een plaaggeest als phytophthora, die op het loof van de aardappels zat. Juist bij tegenslag komt het erop aan goede beslissingen te nemen. Bioboeren in heel het land bestrij den de aardappelschimmel met vuur. „Liever klepelen we het loof kapot, maar dat kan nu niet want dan vliegen de sporen van de schimmel rond, met kans op ver spreiding als gevolg." De groei van de aardappels, de Ni- cola bijvoorbeeld, is door de ver branding vrijwel gestopt. Hij zal kleine Nicola's oogsten. De aardappels met een rode huid echter, de Sarpo Mira, hebben een hoge resistentie tegen de schim melziekte. „Ik heb dit jaar 5 hecta re Sarpo Mira's en geen schimmel aangetroffen. Er zouden veel meer aardappelrassen ontwikkeld moe ten worden die bestand zijn tegen de plaag. Dat kunnen we, maar ge beurt niet met overgave." Kees en Conny Steendijk zijn het faliekant oneens met de uitspraak dat de biologische landbouw onvoldoen de productief is om alle monden te voeden. „Dat wordt al te gemak kelijk gezegd. Ik heb ook graan en weinigen geloven dat ik met 9 kilo zaaizaad 9000 kilo graan heb geoogst. De gangbare boeren heb ben iets minder dan 200 kilo zaad nodig om die hoeveelheid te ha len. Als iedereen, dus ook de han del, zich achter de biologische teelt schaart, dan zou dit land bouwsysteem enorm verbeteren." De biologische Zeeuwse boeren zijn met West-Brabantse boeren verenigd in Studieclub Zuid-West. De 46 bioboeren overleggen weke lijks. „We leggen elkaar problemen voor om tot oplossingen te ko men. In tien jaar hebben we veel vooruitgang geboekt." Voor grote vraagstukken is recent het Biohuis opgericht. Dat is een landelijke vereniging van, voor en door biologische boeren. „Daar kunnen we vragen kwijt over ont wikkeling van de markt, regelge ving en beleid." Ze blijven leren en zich verbeteren om het milieu zo weinig mogelijk te belasten en om mooie produc ten te oogsten. Kwaliteit gaat bo ven kwantiteit. Biologische land bouw is een serieuze aangelegen heid en 'gewoon business gewor den'. Toen Steendijk klaar was met de Middelbare Land bouwschool nam hij een A-viertje mee met tips over biologische landbouw. „Meer was er niet. Dat is veranderd. Er zijn momenteel drie studenten van de hogeschool die hier biologische uien telen en daarmee proeven doen. Biologi sche landbouw Js onderdeel van de opleiding geworden." „In mijn graan zit wat fusarium, maar dat komt wel goed nu de zon schijnt. We zaaien weinig, maar wel stevige korrels. De mees te gangbare boeren strooien veel zaaigoed, waardoor de stengels van het graan dun zijn. Die schie ten omhoog naar het licht toe en verdringen elkaar. Die moeten ver volgens weer bespoten worden met groeiremmers. Dat zijn be hoorlijke kosten en de stoffen zijn belastend voor het milieu." De zon is voor het graan van de bioboer de natuurlijke groeirem- mer. „We hebben elk jaar pinlcdik- ke stengels, die nooit neerslaan. De wind speelt door het graan en houdt het fris. We hebben al die ja ren nog nooitmeeldauw gehad. Als er weinig zon is, zoals deze zo mer tot nu toe, dan is de op brengst gewoon ietsjes minder, maar nog altijd zeer acceptabel." In 2000 overgestapt Kees en Connie Steendijk zijn in 2000 overgestapt op biologische landbouw. 9 Zij doen dat op boerderij De Ko renschoof in de Soelekerkepolder (van 1818) bij Kamperland. Kenmerken biologische landbouw: er wordt gewerkt met zo weinig mogelijk milieubelastende midde len en methoden, waarbij het bo demleven centraal staat. 9 Er worden géén chemisch-synthe- tische bestrijdingsmiddelen ge bruikt of kunstmest. 9 Vervelende indringers, zoals luizen, worden met natuurlijke vijanden bestreden. 9 Telers hebben vaak veel verschillen de soorten gewassen, om risico van misoogst te spreiden. 9 Steendijk heeft zo'n 8 gewassen, van aardappels tot waspeentjes. door Evert van Wijk Honderden incidenten en bijna-rampen bij Dow Chemical in Ter- neuzen. Zeeland ont snapte meermaals aan een poten tiële ramp. De fabrieksinstallaties van Dow zijn verouderd en kam pen met achterstallig onderhoud, meldt het NOS-journaal. Dit naar aanleiding van het bericht dat het OM (Openbaaar Ministerie) het bedrijf gaat vervolgen wegens ach terstallig onderhoud waardoor de veiligheid in gevaar is. Maar het be drijf zelf wenst niet te reageren. Wel staan bij de NOS intussen di verse externe deskundigen klaar om hun mening te geven over de gang van zaken bij Dow. Zij heb ben het over potentiële rampen, waardoor Zeeland al diverse ma len door het oog van de naald is gekropen, over de productie die heilig is, zelfs als het ten koste gaat van veiligheid en milieu. Als oud-communicatiemanager van Dow Benelux snap ik er niks van. Waarom hult het bedrijf zich in stilzwijgen? Het minste dat men had kunnen zeggen is dat het bedrijf zich niet in de kriti ek her kent, dat veiligheid de absolute prioriteit heeft en dat daar nooit toegevingen aan worden gedaan, dat het bedrijf altijd alle medewer king heeft gegegeven aan inspec ties en dat ook zal blijven doen, omdat het op het gebied van veilig heid en milieu niks te verbergen heeft. Maar tot nu toe, zelfs op de website van Dow Benelux, blijft het oorverdovend stil. Ik werd destijds bij Dow binnenge haald, omdat het bedrijf had beslo ten tot een cultuuromslag. Het be drijf had tot halverwege de jaren tachtig een houding van wat er binnen onze hekken gebeurt, dat is onze zaak en daar heeft de boze buitenwereld, niks mee te maken. Maar toen Dow onder de bezielen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48