Met loswal verdwijnt ook stukje historie Haventje Burghsluis eeland 119 Vastgoedbezitters niet blij met voorkeursrecht Haringvlietplein betaalbare brilmode Trio gepakt voor mishandeling Strijd tegen veelvraten tilroeoptiek dinsdag 24 juli 2012 De haven van Burghsluis heeft zijn huidige omvang gekregen in 1953, toen de haven flink werd uitgebreid om als werkhaven bij het dijkherstel te fungeren. Het oostelijke deel bestaat sinds 125 jaar. Daarvoor lag het haventje ter hoogte van het vuurtorentje. BROUWERSHAVEN Rommelmarkt op Noordernieuwland Op Camping Noordernieuwland aan de Schouwsedijk bij Brouwers haven wordt woensdag een rom melmarkt gehouden. Het evene ment vindt plaats op het terrein van de camping en begint om 10.00 uur. De snuffelaars krijgen tot 17.00 uur de tijd om hun slag te slaan. Wie meer wil weten kan bel len: 0111-691223. HEINKENSZAND Voor tienduizend euro steigerpijpen gestolen BRUINISSE Demo mosselen koken bij de Brusea In de Bruse musea wordt woens dag een demonstratie mosselen ko ken verzorgd door vrijwilligers. De mosselen kunnen tegen een kleine vergoeding gegeten worden. Woensdag 1 augustus wordt in de Brusea een demonstratie bolussen bakken gegeven. In juli zijn de Bru sea dagelijks - behalve zondag - open van 10.30 tot 17.00 uur. OOSTKAPELLE Middeleeuws festijn in natuurmuseum door Joeri Wisse VLISSINGEN Met een beetje fanta sie zie je het zo voor je. De boeren wagens vol met suikerbieten die bij Burghsluis de dijk oprijden om hun oogst te lossen, zodat een hou ten schip ze even later op kan ko men halen. De boeren zijn al lang van de haven verdwenen. Zeker op een mooie zomerse dag is Burghsluis het domein van wande laar, drommen fietsers en water sporters die de haven aandoen. Toch is, zeker in het oostelijke deel, vandaag de dag nog veel te zien dat herinnert aan de voorma lige functie. De oude damwand die de loswal vorm geeft en de hobbelige keitjes waarmee het ha venplateau is verhard. Tussen de de keien in doemt af en toe een roestige ijzeren haak op. Sommige zijn nog voorzien van de ringen waarmee de schepen aanmeerden. De kans is groot dat over een jaar of twee dit deel van de haven er veel anders uitziet. Dan, in 2014, staat het dijkvak vanaf de haven Burghsluis tot aan de Schelphoek op het programma van projectbu reau Zeeweringen. In het eerste ontwerp, dat enkele weken geleden werd besproken met omwonenden en gebruikers van de haven, wordt de loswal ge sloopt en vervangen door een 'ge wone' glooiing. Uit oogpunt van veiligheid een goede oplossing, die Burghsluis wordt meer en meer een toeristische 'hotspot'. Met de aankomende kustversterking in 2014, gaat waarschijnlijk op nieuw een stukje cultuurhistorie verloren. Een deel van de oude loswal gaat, tot spijt van de be woners, bij de werken verloren. Aan de Schouwersweg in Heinkens- zand voor ruim tienduizend euro aan steigermateriaal gestolen. De diefstal vond plaats tussen vrijdag 17.00 en maandag 07.30 uur. De stei gers lagen op een geparkeerde aan hangwagen. Het materiaal lag vast met spanbanden en kettingen, maar de dieven slaagden er toch in het materiaal mee te nemen. In de landschapstuin van natuur museum Terra Maris vindt deze zo mer op vier dagen middeleeuws festijn Spelen en Spijzen plaats. Voor het eerst vandaag. Rond de middeleeuwse verdedigingstoren zijn er activiteiten als schapen drij ven en zoutwinning. Ook kan in een herbergachtige sfeer worden gegeten en gedronken. bovendien een stuk voordeliger uit pakt dan het plaatsen van een nieuwe damwand. Mede in overleg met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) is wel gekeken naar de cultu- reel-historische waarde van de ka de, maar die is ook volgens Mari- nus van Dintel van de SCEZ niet bijzonder hoog. „Samen met het Platform Maritiem Erfgoed Zee land hebben we naar aanleiding van een melding bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland gekeken naar de situatie." Hoewel het oostelijk deel van het haventje al 125 jaar oud is, stamt de loswal uit eind jaren veer tig, waardoor de loswal is gemaakt met 'moderne' materialen. Bovendien blijft de helft van de loswal behouden. Het meest zuide lijke deel ligt namelijk aan een strekdam die geen deel uitmaakt Hoewel de haven zo'n 125 jaar oud is, stamt de loswal uit het eind van de jaren veertig. van de primaire zeewering en hoeft daarom niet te worden ver stevigd. Bijkomend gegeven dat er nog nauwelijks schepen aanmeren aan de oude loswal. Het havenplateau wordt daarente gen nog wel volop gebruikt. Voor al passagiers van MS Onrust parke ren hun auto er vaak. „Op een mooie dag staan er 25, 30 en soms wel 40 auto's geparkeerd. Dan staat de loswal ook meteen vol", zegt schipper Marcel van Mill. Waterschap Scheldestromen, eige naar van de loswal, heeft een voor stel gedaan om de parkeerplekken die verloren gaan te compenseren nabij het parkeerterrein aan de an dere kant van de haven. Daar wordt tijdens de dakwerkzaamhe den een materialendepot aange legd dat achterafkan worden inge richt als parkeerterrein. Voor het hele plan, inclusief par keerterrein, geldt dat het nog offici eel moet worden vastgesteld. Ook het plan voor de parkeerplaatsen moet nog worden besproken met onder andere de gemeente en de watersportvereniging. Drie jongens uit Vlissingen zijn door de politie aangehouden om dat ze een man en een vrouw heb ben mishandeld. Het gaat om twee Vlissingers van 17 en één van 19 jaar oud. Er was nog een vierde jon gen bij de mishandeling betrok ken, maar die is nog niet gepakt. Volgens de politie vond de mishan deling zondagavond rond half ne gen plaats in de Walstraat in Vlis singen, ter hoogte van café Hoppit. De slachtoffers waren een man van 31 en een vrouw van 43 jaar. Beide komen uit Vlissingen. Zij moesten met een ambulance naar het zie kenhuis gebracht worden. De man raakte gewond aan zijn hoofd. De politie roept getuigen van de mishandeling op zich te melden. ZIERIKZEE - Meeuwen zijn erkende veelvraten. Ze snaaien friet van tafel of grissen brood uit de hand van nietsvermoedende mensen. Deze frietbakker- probeert daar wat aan te doen met een poster. Uit België weliswaar, dus met de aangekondigde boete zal het wel loslopen. foto Ronald den Dekker Niet iedereen in Burghsluis is enthousiast over de schanskorven. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De plannen van de ge meente Schouwen-Duiveland om op bedrijventerrein Haringvliet plein 'volumineuze detailhandel' te vestigen zijn niet realistisch en rechtvaardigen niet dat de gemeen te een 'voorkeursrecht' op hun panden heeft gevestigd. Dat betoogde raadsman van drie van de vier vastgoedbezitters Mr. A. Franken-van Bloemendaal van Gijs Heutink Advokaten maandag tijdens de zitting van de commis sie bezwaarschriften. De gemeente vestigde het voorkeursrecht - het eerste recht op koop van de bedrijf spanden - om speculerende pro jectontwikkelaars de pas af te snij den. „Voorkeursrecht kan", zo hield Franken de commissieleden voor, echter alleen als goed gemoti veerd is waarom het nodig is. En dat is in dit geval volgens de vastgoedeigenaren nu niet ge beurd. „Het moet aannemelijk zijn dat de plannen die de gemeente met het gebied heeft haalbaar zijn. En volgens mijn cliënten is daar hier geen sprake van. De volumi neuze detailhandel die de gemeen te wil is zeker nu heel lastig", al- dus Franken. Zij voegde daar aan toe dat in haar visie de plannen van de gemeente ook strijdig zijn met het omge vingsplan van de provincie én met de eigen Detailhandelsstructuurvi- sie. Raadsman van de gemeente mr. M. van der Putten. Hij stelde dat op dit moment nog helemaal niet relevant is hoe de plannen er precies uitzien. De stelling van Franken dat de ge meenteplannen - los van de vraag of er al dan niet toestemming voor komt - onhaalbaar zijn wees Van der Putten van de hand. „Ik be strijd ten zeerste dat nu al vast zou staan dat de plannen niet door kunnen gaan." De commissie bezwaarschriften doet binnenkort uitspraak. brilmode contactlenzen walstraat 81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl GESLOTEN VAN VRIJDAG 27-7 TOT EN MET ZATERDAG 4-8 topcollecties voor jong en oud modem en betaalbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47