Worstelen met nieuwe realiteit 261 sport 136 €11,8 mrd 302 dinsdag 24 juli 2012 Trio Olympische Spelen in Londen Londen valt plot seling in na afzeg ging van Rome, door uitbarsting van de Vesuvius. atleten: 2.033 lp Sobere Spelen, 's.!•-Üf mèt 'aa§ budget. W m. Voor het eerst na y1 twaalf jaar, vanwege WOII 4.099 Kosten €95.000 Aantal onderdelen 110 Kosten €950.000 Aantal onderdelen Londen is de eerste stad lp: die drie Olympische Spelen ontving. ■Kosten Aantal onderdelen Voor ex-topsporters is het zwarte gat geen onbekend fenomeen, maar voor Robin Korving duurde die periode wel erg lang. De oud-atleet zag pas na tien jaar licht aan het eind van de tunnel. „Ik saboteerde mijn eigen redding." door Marco Knippen Robin Korving was gewend met succes over horden te sche ren. Na zijn top- sportbestaan bleek het maatschappelijk leven echter een onneembare hin dernis. De oud-atleet belandde in een donkere tunnel. Pas nu, zo'n tien jaar na dato, lijkt het einde van de door hem zo vervloekte passage in zicht te zijn gekomen. Tijdens de Olympische Spelen van 2000 gold Korving als de hoop van de kwakkelende Nederlandse atletiek. De winnaar van Europees brons op de no meter horden in 1998 en vaste uitdager van de we reldtop, zou zich als enige in de strijd om de medailles kunnen mengen. Het werd voor de olym pisch debutant geen roemrijk op treden in het Homebush-stadion in Sydney, maar een roemloze af tocht. Nog voor zijn eerste race was het einde oefening. In de war- ming-up bleef Korving achter een horde haken, viel met zijn hele ge wicht op zijn gestrekte been en scheurde een pees van zijn knie schijf af Zodoende verscheen er even later bij de aankondiging van zijn serie achter zijn naam op het scorebord DNS: Does not start. Anno 2012 herinnert een ritsslui ting op zijn linkerknie aan de spor tieve rampspoed. Maar ook zon der blik op het ongewenste souve nir dwalen de gedachten bij de nu 37-jarige Alkmaarder - met zijn verbluffende tijd van 13,15 secon den uit 1999 nog altijd nationaal re cordhouder - geregeld af naar het moment dat het eind van zijn atle- tiekcarrière inluidde. Het heeft al les te maken met de misère van het achterliggende decennium. Aanvankelijk leek het blessureleed slechts een intermezzo in te lui den. Korving revalideerde, maakte in 2001 zijn rentree en riep vol bra voure dat hij zich weer zou laten gelden. Maar zijn oude niveau bleek onhaalbaar, dus doofde de ambitie en zwaaide hij ruim vier jaar later af. Gedesillusioneerd. Korving was toen al tot een ander gevecht veroordeeld: de dagelijkse strijd om financieel te overleven. In het jaar van zijn comeback kon hij nog op zijn oude status teren, daarna droogden zijn inkomsten zienderogen op. Uitblijvende start- en wedstrijdpremies en af hakende sponsors dwongen hem zijn spaarcenten aan te spreken. Het schrapen had alles te maken met het 'zwarte gat' waarin hij tui melde. Korving was vergroeid met de sport, wist zich geen raad met de nieuwe realiteit. Met alleen een vwo-diploma en een niet afgeron de hbo-studie bouwkunde als ba gage stond hij op de arbeidsmarkt niet bovenaan de ladder. En de kansen die zich wél aandien den, werden verspeeld. Korving verliet voortijdig de bacheloroplei ding aan de politieacademie. Hij haalde een aantal examens niet en vond meerdere aspecten van de praktijkkant, zoals het functione ren in een organisatie, lastig. „Ik was altijd eigen baas geweest en het egocentrisme regeerde, zoals bij de meeste topsporters. Ik had daardoor moeite met collegiale ver houdingen, omdat het niet alleen - zoals in de sport - op prestaties en tijden was gebaseerd, maar ook op functie en subjectieve gronden. Daarnaast moest ik erg wennen aan het studeren en het urenlange reizen tijdens collegeperioden, tus sen mijn woonplaats Alkmaar en de politieacademie in Apeldoorn." Door het gedwongen vertrek bij het politiekorps Noord-Holland- Noord en de - vanwege een, naar eigen zeggen vermeende, eerdere berisping - doorkruiste 'doorstart' bij korps Amsterdam-Amstelland sloeg weer de bodem onder zijn bestaan weg. „De afrekening maak te me onzeker. Alleen: ik toonde geen emoties, liet het masker te weinig zakken. Die pose maakte dat ik als betweter werd gezien." Korving ging vervolgens de beveili ging in. Het in zijn optiek soms geestdodende werk dreef hem tot wanhoop. „Ik kon soms wel jan ken. Haal me alsjeblieft uit dit el lendige bestaan, dacht ik dan." Later volgde berusting. Evengoed hield hij het er niet lang vol, onder meer door nieuwe aanvaringen. Korving verzuimde uit de vicieuze cirkel te ontsnappen. Hij had welis waar de realiteitszin om zich niet in een slachtofferrol te wentelen, toch probeerde hij het tij niet te ke ren. Alles werd op zijn beloop gelaten. Enveloppen met rekeningen ble ven lang ongeopend. De betalings achterstanden stapelden zich op, tot drie keer toe werd huisuitzet ting maar ternauwernood voorko men. „Ik ben ontiegelijk stom ge weest, stak mijn kop in het zand. Het was zelfdestructie, maar het had er ook mee te maken dat ik geen uitweg zag." Pas begin dit jaar volgde de kente ring. Een sollicitatiegesprek resul teerde in een baan als therapeuti sch masseur in Amsterdam, waar bij hij als zzp'er wordt ingehuurd. Hij moest zich daarvoor wel bij de Kamer van Koophandel als onder nemer laten registreren. Korving, die zijn dagen voornamelijk vulde met vrijwilligerswerk bij de lokale omroep en wat bijverdiende met trainersactiviteiten en spaarzame hordeclinics, nam de uitdaging aan en richtte een eenmansbedrijf op: Korving SportsCAT, ofwel Coaching, Advies en Therapie. Bij de massagemaatschap is hij inmid dels tot 'master' opgeklommen. Het gaat hem nu redelijk voor de wind. Er komt weer brood op de plank, er worden schulden afge lost en het te koopbord prijkt niet langer op het raam van zijn sobere grachtenappartement. Nog belang rijker: Korving heeft zijn eigen waarde herwonnen. „Ik heb weer een doel voor ogen en steek beter in mijn vel. Daar heb ik zo lang naar gesmacht. Nu de lust en ener gie terug is, pak ik zaken voortva rend aan en krijg ik weer positieve prikkels. Dat heb ik als adrenaline- junk absoluut nodig." Korving ziet de 'verloren jaren' als een leerschool, al had hij het liever niet zover laten komen. „Waar ik nu sta, had ik veel eerder kunnen staan. Mits ik mezelf een schop on der de kont had gegeven. In plaats daarvan saboteerde ik telkens mijn eigen redding, duwde ik mezelf steeds dieper de shit in. Ik verwijt mezelf dat ik mijn leven niet eer der op de rit heb gekregen." Robin Korving: „Ik was altijd eigen baas geweest en het egocentrisme regeerde. Ik had daardoor moeite met collegiale verhoudingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26