Kobe en LeBron in wegen bij Spelen weer samen 'Deze mensen verdienen het om in onze herinnering dinsdag 24 juli 2012 IOC-voorzitter Jacques Rogge over de slachtoffers van de De metrostations van Lon den dragen tijdens de Olym pische Spelen de namen van vermaarde (oud-)top- sporters. Ook zes Nederlan ders is die eer toegekomen. door Marco Knippen De metro in Londen grijpt de Olympische Spelen aan om een ode te brengen aan opmer kelijke (oud-)olympiërs. De 361 stations zijn tijdelijk naar 362 sporthelden vernoemd. Zes Neder landse haltes zijn op de Olympic Legends Map terug te vinden: Fanny Blankers-Koen, Anton Geesink, Inge de Bruijn, Leontien van Moorsel, Pieter van den Hoo- genband en Stephan Veen. Fanny Blankers-Koen Haar naam mocht niet ontbreken, zo hadden de samenstellers van de groslijst bezworen. Als er één hom mage zou worden gebracht, dan was het wel aan de atlete die in olympisch verband uitgerekend in Londen een onuitwisbare indruk had gemaakt. Toch kwam Fanny Blankers-Koen niet in de eind- selectie voor. Na de ophef over de pijnlijke mis ser volgde de schaamte, de spijtbe tuiging en het eerbetoon met te rugwerkende kracht. Het in twee de instantie naar haar vernoemde station, met als gevolg dat de atle tes Mary Decker en Zola Budd - die in 1984 in Los Angeles in de fi nale van de 800 meter met elkaar in de clinch lagen en hun olympi sche ambitie dwarsboomden - een gezamenlijke halte kregen toegewe zen, vormt een meer dan terechte hulde. Immers, 'De Vliegende Huisvrouw' - in 1948 reeds dertig jaar en moeder van twee kinderen - won de 100 meter, de 200 meter, de 80 meter horden en maakte het verschil voor de estafetteploeg op de 4x100 meter. Niemand die ook maar in haar schaduw kon staan. Blankers-Koen werd na thuis komst in Amsterdam niet alleen als een volksheldin met een nieu we fiets onthaald, maar werd later ook tot de atlete van de (vorige) eeuw uitgeroepen en mag worden gezien als het symbool voor de we deropbouw van Nederland na de Tweede Wereldoorlog. Wat als de olympische afleveringen van 1940 en '44 niet stuk waren gebombar deerd door nazi-Du itsland, hoe vaak had ze dan wel niet op de hoogste trede van het olympisch ereschavot gestaan? Anton Geesink Hij dompelde een natie in rouw, maar veroverde ook de harten van het publiek dat zijn lokale favoriet had zien verliezen en dwong het respect van de judowereld af. De triomftocht van Anton Geesink, op vrijdag 23 oktober 1964 in To kio, was in alle opzichten een on vergetelijke prestatie. In het hol van de leeuw wist hij Akio Kaminaga, de held van het Japanse volk en de gedoodverfde kampioen in de open klasse, in de eindstrijd te verslaan. Geesink, de volksjongen uit Utrecht, imponeer de niet alleen door spierkracht en atletisch vermogen, maar onder scheidde zich ook door zijn menta liteit. Hij gaf het spel van de psy chologische oorlogsvoering een nieuwe dimensie, toonde zich een meester om zijn tegenstanders mentaal te knakken. Na zijn topsportcarrière nestelde Geesink, die ook nog twee wereld titels veroverde, zich in de schoot van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Hij, de ogenschijn lijke anti-bestuurder, schurkte als IOC-lid tegen de macht aan en maakte zich - zeker in eigen land - weinig geliefd. Zelf klaagde hij stee vast over gebrek aan erkenning. Inge de Bruijn, Leontien van Moorsel en Pieter van den Hoogenband De twee iconen Blankers-Koen en Geesink waren het onbetwiste uit hangbord van hün Spelen. In 2000 in Sydney, met liefst 25 medailles de meest succesvolle editie uit de olympische historie voor Neder land, was het een onbeslist ge vecht tussen drie hoofdrolspelers. Zwemster Inge de Bruijn en wiel- renster Leontien van Moorsel wa ren eikaars evenknie, terwijl zwem mer Pieter van den Hoogenband met hen kon wedijveren. De Bruijn keerde huiswaarts met drie gouden medailles (50 en 100 meter vrije slag, 100 meter vlinder slag) en een zilveren estafetteplak (4x100 meter vrij), terwijl Van Moorsel eveneens voor drie triomf tochten (wegwedstrijd, tijdrit op de weg en individuele achtervol ging op de baan) en een tweede plek (puntenkoers op de baan) te kende. Van den Hoogenband ver vlocht daarentegen twee machts grepen (100 en 200 meter vrije slag) met twee bronzen optredens (50 meter vrij en 4x200 meter vrij). Zijn overwinningen kregen extra cachet doordat hij Ian Thor pe, de hoop van het sportmaffe thuispubliek, versloeg. Vier jaar later, in Athene, deed het illustere drietal het nog eens dun netjes over. 'Inlcy' voegde goud (50 meter vrije slag), zilver (100 meter vrij) en twee keer brons (100 me ter vlinderslag en 4x100 meter vrij) aan haar palmares toe en ont popte zich tot beste Nederlandse olympiër ooit. 'VDH' (wiens me trostation ligt ingeklemd tussen die van twee basketballers van het USA Dream Team, Kobe Bryant en LeBron James) breidde zijn ere lijst uit met goud (100 meter vrije slag) en twee keer zilver (200 me ter vrij en 4x100 meter vrij). 'Tinus' ging op herhaling met een coup op de tijdrit op de weg en eindigde ook nog eens als derde op de drie kilometer achtervolging op de baan. Stephan Veen Hockeyer Stephan Veen was in 2004 reeds als international afge zwaaid, maar ook hij zette zijn per soonlijke handtekening onder de ongeëvenaarde Spelen in Australië vier jaar eerder. Weliswaar had hij reeds een gouden plak (Atlanta 1996) op zak, maar 'Down Under' liet hij zich nadrukkelijk in de schijnwerpers vangen. Veen was, tot aanvoerder gebombardeerd en beschaamde dat vertrouwen niet. Het onverslaanbaar geachte team dat - vanwege de tweespalt over de positie van bondscoach Maurits Hendriks - in kampen was ver deeld en plots het aura van onover winnelijkheid leek te zijn kwijtge raakt, werd door Veen aan de hand genomen. Nadat de finale als door een wonder was gehaald, stond de captain op. De aanvaller die in de herfst van zijn loopbaan een linie naar achteren was gezakt, scoorde in de reguliere speeltijd driemaal tegen Zuid-Korea en leek daarmee de beslissing te hebben geforceerd. Maar de voorsprong van 3-1 werd in de laatste vijf mi nuten weggegeven. Via strafballen werd het goud alsnog gedolven. Saillant detail: de winnende straf- bal kwam van de stick van Veen. Spelen in het kort S De Belgische wielrenner Tom Boo- nen staat zaterdag aan de start van de olympische wegrace in Londen. Ruim een week geleden werd be kend dat de ter 'geen problemen' voor Londen. Polen heeft enkele dagen voor de start van de Olympische Spelen een fikse tegenvaller moeten ver werken. Mountainbikester Maja Wloszczowska, een belangrijke medaillekandidate, meldde zich gis teren af voor 'Londen' vanwege een breuk in haar voet. Ze raakte vorige week geblesseerd tijdens een training in Italië. Badmintonster Yao Jïe heeft het niet getroffen bij de loting van de Spelen. Ze stuit in groep F weliswaar op uit India. Yao lie is zelf als 14de geplaatst. Tennissers Andy Murray en Venus Williams hebben gisteren met de olympische fakkel een ronde gelo pen over het centercourt van Wim bledon. „Dit is een heel bijzonder moment voor mij", aldus Murray. Op Wimbledon wordt het olym pisch tennistoernooi gespeeld. 0ass550tïX!»Ma«asssfi2?OT;:»:s55^<^s«^^:^a»»«tfsssi8essïK!scie^^ had De Koning inmiddels voor een nieuwe uitdaging gekozen. Ze gooide het over een hele andere boeg en verruilde de boot voor de surfplank. In de zogeheten RS:X-klasse kwam ze te weinig uit de verf Be wonderenswaardig was hoe De Ko ning zich een snelle leerling toon de, maar van podiumklasseringen bleef ze ver verwijderd. Laat staat dat ze deelname aan de Spelen in het vizier kreeg. De missie leek tot mislukken gedoemd. Als begin- dertiger voelde ze daarnaast de dreiging van lichamelijk verval. De reddingsboei die haar werd toe geworpen, greep De Koning dan ook. Renée Groeneveld en Anne- mieke Bes, die vol wrok uit het bondstraject van het matchracen waren gestapt, haalden haar over de koers te verleggen. Veel overre dingskracht was daarvoor niet no dig. Plots leek het doel, in de wate ren rond het Zuid-Engelse Wey mouth een gooi doen naar olym pisch eremetaal, weer realistisch. Het individu transformeerde zich daarom opnieuw tot teamsporter. De gewonnen 'sail-ofF met het bondsteam en daaruit voort vloeiende startbewijs voor het ge tergde 'rebellenteam' wakkerde vervolgens de ambitie bij De Ko ning verder aan. Citius, altius, fortius ofwel sneller, hoger en sterker is niet alleen het olympisch adagium, maar ook het motto waarin Berkhout en De Ko ning zich nadrukkelijk zullen her kennen. Tijdens 'Londen 2012' moeten alle puzzelstukjes vier jaar na dato wel in elkaar grijpen. Niet voor niets werden zoveel mogelijk trainings stages in Weymouth belegd, om aan de telkens wisselende wind en weersomstandigheden op het olympisch parkoers te wennen. Die professionaliteit past in de fdo- sofie van het losgeweekte tweetal, dat na de gemiste Spelen van 2004 in de spiegel keek en na een kort intermezzo het roer drastisch om gooide. zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen Lobke Berkhout en Lisa Westerhof. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23