Berlijn heeft genoeg van Athene Stournaras, de hardstwerkende Alles-in-één Stand Boordevol gratis e Standaard. 'Volledige redding Spanje niet nodig' Het IMF ontkent de hulp aan Griekenland te willen staken. Maar in Duitsland groeit de onvrede. 13 dinsdag 24 juli 2012 'Griekenland moet ambtenarensalarissen, pensioenen en andere uitgaven deels in drachmen gaan betalen' Alexander Dobrindt, secretaris-generaal CSU Duitsland heeft het gehad met de Grieken, als we Duit se kranten mogen geloven. Regeringspartij CSU advi seert Athene voorzichtig de drachme her in te voeren. BERLIJN - De Duitse regering is niet bereid met extra steun voor Grie kenland over de brug te komen. Dat meldde de Duitse krant Süddeutsche Zeitung maandag op basis van bronnen in de regering. Volgens de krant is het 'ondenk baar' dat Berlijn akkoord gaat met een nieuw Grieks steunpakket en dat de Duitse bondskanselier Ange la Merkel aan het parlement zal vragen daarmee in te stemmen. De Duitse minister van Economi sche Zaken, Philipp Rosier, liet zondag al weten dat een vertrek van Griekenland uit de eurozone 'geen schrikbeeld' meer is. Zondag meldde het Duitse blad Der Spiegel dat het geduld van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) met Griekenland op is en dat het IMF geen hulp meer wil verstrekken. Dat kan ertoe leiden dat Griekenland in september niet meer aan zijn financiële verplich tingen kan voldoen. In de Duitse regeringspartij CSU is het geduld met de Grieken inmid dels ook op. De secretaris-generaal van de CSU, Alexander Dobrindt, heeft maandag in de krant Die Welt gezegd dat Griekenland een begin moet maken met een gelei delijke herinvoering van de drach me. „Griekenland moet nu de helft van zijn ambtenarensalaris sen, pensioenen en andere uitga ven voor een deel in drachmen gaan betalen. Een zachte terugkeer naar de oude munteenheid is be ter voor Griekenland dan een dras tische", aldus Dobrindt. Volgens hem is Griekenland een aflopende zaak. „We hebben nu het einde be reikt. Er kan geen verdere steun meer zijn. Een land dat niet de wil heeft of niet in staat is om aan zijn verplichtingen te voldoen, moet een kans buiten de euro krijgen." Een woordvoerder van de Duitse regering liet maandag weten niets van het IMF te hebben gehoord over het stopzetten van de steun aan Griekenland. Hij wilde verder geen commentaar geven op de be richten dat Berlijn geen extra steun meer aan Athene zal geven. De Duitse minister van Financiën, Wolfgang Schauble, hield zich op de vlakte. Hij wil het rapport van de Europese Unie, de Europese Centrale Bank en het IMF over Griekenland afwachten. „Als er vertragingen zijn met de invoering van hervormingen, dan moet Grie kenland die goedmaken", aldus Schauble maandag in de Duitse krant Bild. Het IMF meldde maandag Grieken land te steunen in de strijd tegen zijn economische problemen. Dat liet het IMF weten naar aanleiding van speculaties over de bereidheid van het fonds om nog langer lenin gen aan het noodlijdende land te verstrekken. Een besluit over de voortzetting van de financiële hulp aan Grie kenland valt naar verwachting niet voor september, aldus een woord voerder van de Europese Commis sie gisteren in Brussel. De commis sie vertrouwt erop dat de Grieken het volgende deel miljardensteun uit het hulpprogramma krijgen. De woordvoerder van de commis sie erkende dat er 'aanzienlijke ver tragingen' zijn ontstaan door de Griekse verkiezingen, maar hij stel de ook dat Athene de verloren tijd wil inhalen. „Griekenland moet snel handelen", benadrukte de woordvoerder. Hij wees elke specu latie over een mogelijk exit van Griekenland uit de eurozone af zie onze website:economie Luister naar een interview over de situatie met Griekenland De Spaanse minister Luis de Guindos van Economische Zaken foto EPA MADRID - De Spaanse economie hoeft niet volledig gered te wor den via een internationaal steun programma. Dat stelde de Spaanse minister van Financiën, Luis de Guindos. Hij reageerde op de sterk oplopende leenkosten van het land op de financiële markten en data waaruit blijkt dat de Spaanse economie sterker krimpt. Inves teerders twijfelen of het Spanje wel gaat lukken om de kwetsbare bankensector en de noodlijdende regio's overeind te houden en vre zen dat het bij Europa om hulp moet aankloppen. Door de zorgen steeg de rente op 10-jarige Spaanse staatsleningen maandag tot 7,55 procent. Economen beschouwen een dergelijk hoge rente als on houdbaar. De onrust rond Spanje zorgde ook voor hogere rentekosten voor Ita lië. De rente op 10-jarige Italiaanse staatsobligaties klom tot 6,4 pro cent. Ook kwamen beurzen in Zuid-Europa onder druk te staan. door onze correspondent Werner Bossmann ATHENE - Geen zomervakantie voor de Griekse minister van Fi nanciën, Yannis Stournaras. Hij heeft maar een paar weken de tijd om te voorkomen dat Griekenland failliet gaat. Stournaras moet de in ternationale inspecteurs van de trojka, die vandaag in Athene hun werk hervatten, ervan overtuigen dat de nieuwe Griekse regering hervormt, bezuinigt en privati seert waar ze kan. Aan Stournaras zelf zal het niet lig gen. De internationaal gerespec teerde econoom pleit al jaren voor structurele hervormingen van de Griekse economie en afslanking van het overheidsapparaat. Een maand geleden trad hij toe tot een coalitieregering onder leiding van de conservatieve premier Antonis Samaras. Naar verluidt was een van zijn eerste klussen het wakker schudden van een aantal collega's. Griekenland hoeft niet op extra geld, nieuwe onderhandelingen of uitstel van betaling te rekenen, zo lang gemaakte afspraken niet wor den nagekomen. Het kost de Griekse regering moei te om voor de komende twee jaar 1,5 miljard euro aan extra bezuini gingen aan te wijzen. Dat had al in juni moeten gebeuren, als onder deel van de voorwaarden die eer der dit jaar aan een noodkrediet van 130 miljard euro waren ver bonden. Door twee parlementsver kiezingen kort achter elkaar kwam daar weinig van terecht. Dat er binnen de ploeg van Sama ras ministers zijn die deze bezuini gingen nog ter discussie stellen, zorgt voor wrevel, onder meer bij andere eurolanden. De trojka uitte al vaker teleurstelling over het her vormingstempo. Over een maand- brengt de trojka verslag uit. Op ba sis daarvan beslissen de kredietver strekkers in september of Grieken land de hulpbetaling krijgt die in juni werd uitgesteld. Stournaras doet ondertussen zijn best om te laten zien dat het Grie kenland ernst is. Hij kondigde aan in een paar weken tijd tweehon derd overheidsinstituten en agent schappen te zullen opheffen, sa menvoegen of afslanken. De 15.000 ambtenaren die eind 2011 al hadden moeten zijn ontslagen zijn nu echt aan de beurt. Bovendien moet er dit jaar 3,2 miljard euro worden verdiend met de privatise ring van onder meer een gas bedrijf en een petroleummaat- schappij. Maar zijn dadendrang wordt gestuit door de grillige Griekse praktijk. sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13