Johnny definitief van de radar verdwenen 22 zeeland 'Sloop van silo herstelt oude fout' Straks zon, zee en strand in tunneltje Wereldreiziger Johnny zaterdag 21 juli 2012 De graansilo in Zierikzee. foto Izaak Verkeste door Melita Lanting ZIERIKZEE - Hij woont het overgro te deel van zijn leven al niet meer op Schouwen-Duiveland, toch heeft het eiland nog steeds zijn warme belangstelling. Rinus van Langeraad uit Hoofddorp laat dat weten door regelmatig op persoon lijke titel een verhaal in het tijd schrift Stad en Lande van de histo rische vereniging te schrijven. De ze maand pleitte hij voor de sloop van de graansilo in Zierikzee. Het is zijn manier om nog een beetje over het erfgoed van zijn geboorte grond te waken. „Ik heb nog steeds erg veel gevoelens voor Schouwen-Duiveland", zegt hij. „Ik heb een kast vol met van alles en nog wat en verzamel nog steeds. Ik lees elke dag de PZC op het internet." Rinus van Langeraad is inmiddels 74 jaar. Zijn wieg stond in Ooster- land. „Daar heb ik ook op de lage re school gezeten. Later zijn we verhuisd naar Kerkwerve. Daar woont ook nog familie van mij." Na de middelbare school is Van Langeraad vertrokken van het ei land. Hij keerde nooit terug om hier te gaan wonen. Zijn liefde voor historische zaken heeft hij naar eigen zeggen meege kregen van een onderwijzer van de lagere school. „En ik heb specia le belangstelling voor boerenfami lies. Ik heb er al heel wat uitge zocht. Ik kom zelf ook uit een boe renfamilie, vandaar." Genealogie mag dan wel zijn spe ciale belangstelling hebben, hij draait zijn hand ook niet om voor een artikel over historische kwes ties op Schouwen-Duiveland. „Op dat we niet vergeten hoe het ei land tot stand gekomen is." En soms steekt hij een waarschu wende vinger op naar het gemeen tebestuur, zoals deze maand in het artikel over de graansilo. Van Lan geraad is daar klip en klaar over: slopen. „Iedere keer als ik over de Zeelandbrug naar Zierikzee rijd, zie ik dat vreselijke ding, terwijl het silhouet van Zierikzee zo mooi is." Van Langeraad heeft zich verdiept in de historie van de graansilo en hij heeft ontdekt dat het gevaarte destijds in strijd met het bestem mingsplan is gebouwd. Gebouwen op die plek mochten maar zeven meter hoog worden. De silo werd 47 meter, maar het gemeentebe stuur gaf in 1954 toch toestem ming. Het was een besluit dat - vol gens Van Langeraad - vooral was ingegeven door de wederopbouw na de Ramp. „Ik kan me nog goed herinneren welke weerstand er toen was tegen het gebouw." Dat Van Langeraad juist nu over de silo publiceert is niet helemaal toevallig. „Het ligt al jaren in mijn bak en ik las dat er een erfgoedno ta op stapel staat. Dat is dan nu de tijd om er nog even de aandacht op te vestigen. Destijds is de wet ontdoken maar de noodzaak om daar graan op te slaan is er niet echt meer. Door nu de sloop van het gebouw op te nemen in de erf goednota wordt recht gedaan aan de bezwaren van destijds." ZIERIKZEE - 'Gaylord', 'TRT', 'Air bal'. Wie onder door het tunneltje bij de begraafplaats in Zierikzee rijdt, wordt nu nog begroet met de ze twijfelachtige teksten. Binnenkort komt daar verande ring in en komen voorbijgangers langs taferelen die alles met zon, zee en strand te maken hebben. In dit thema kunnen jongeren zich namelijk op woensdag 8 augustus uitleven op de wanden van het tunneltje onder de N59. Het zo- merproject is een initiatief van het Welzijnshuis. „De jongeren wor den begeleid door professionele graffitispuiters. Het begint om 10.00 uur met het maken van schetsen. Daarna zoeken we uit welke tekeningen het best bij el kaar passen. De jongeren mogen zelf spuiten en de professionals werken het af', zegt Thomas Vos van het Welzijnshuis. Aanmelden (vanaf 10 jaar) voor 4 augustus bij t.vos@hetwelzijnshuis.nl. De kos ten bedragen 3 euro per persoon. Zowel de gemeente als Rijkswaterstaat zijn blij met het idee van het Wel zijnshuis om het tunneltje van mooie grafitti te voorzien, foto Izaak Verkeste Drieënhalf jaar nadat hij in sterk verzwakte toestand aanspoelde op het strand van Westenschou- wen, komt het verhaal van 'we reldreiziger' Johnny Vasco da Ga- ma ten einde. De zender die bij zijn vrijlating in de Golf van Mexico op zijn rug is geplakt, is gestopt met uitzenden. door Joeri Wisse Wie zei ook al weer dat schild padden sloom zijn? Johnny Vasco da Gama heeft het tegendeel bewezen. De zeeschildpad die na zijn geboorte in de Golf van Mexico de weg kwijtraakte en aanspoelde op het strand van Westenschouwen, blijkt het zwemmen drie jaar na zijn stranding alles behalve ver leerd te zijn. In ruim vijf maanden legde hij 3753 kilometer af Waarschijnlijk is Johnny inmid dels al lang de 5000 kilometer ge passeerd en al aanbeland in het Mexicaanse deel van de Golf van Mexico. Niemand die het echter ze ker weet, want de zender die bij zijn vrijlating op zijn schild werd geplakt, is gestopt met uitzenden. „Na 10 mei is Johnny's tag gestopt met het verzenden van het sig naal. Op dat moment was de schildpad in de wateren voor de kust van Louisiana", zegt Hayley Rutger van Mote Marine Laborato ry en Aquarium, het centrum dat de zeeschildpad vanaf 29 novem ber verzorgde en klaarmaakte voor Het was overigens niet de eerste keer dat de schild pad met olie kreeg te ma ken. Door de olieramp van BP in de Golf van Mexico liep zijn ge plande vrijlating ernstig vertraging op waardoor hij meer dan twee jaar in Oceanario de Lisboa ver bleef. De Portugezen spanden zich bijzonder in om Johnny terug te brengen naar de Golf van Mexico, omdat het om een Kemps schild pad gaat, de meest bedreigde zee schilpad van alle soorten. Bijzonder aan deze soort is dat ze een groot leefgebied hebben, ze ko men voor in de Altantische kust wateren'tot aan de grens met Ca nada. Eieren leggen doen ze echter Onder toeziend oog van honderden belangstellenden werd Johnny vrijge laten op het strand bij Sarasota, Flo rida. foto Mote Marine Laboratoy zijn terugkeer in zee. „We weten niet precies waarom de zender ge stopt is met uitzenden van signa len. Vaak is simpelweg de batterij opgebruikt", zegt Rutger. Volgens haar legde Johnny vanaf zijn vrijlating eind december tot het laatste signaal in mei een route af die vergelijkbaar is met andere zeeschildpadden, al kende hij de eerste weken een aarzelende start. Drie maanden na de vrijlating kreeg Johnny ter hoogte van Lou- siana waarschijnlijk te kampen met een olievlek. Die ontstond eind maart door een lekkage in een pijpleiding. Veel hinder heeft de schildpad er niet van ondervon den, want volgens de gegevens van zijn zender zwom hij verder richting de kust van Texas. alleen op de stranden in de Golf van Mexico. Rutger: „Migratie in de Golf is een belangrijk onder deel van hun levenscyclus. Het zorgvuldig beschermen van de kustgebieden is heel belangrijk voor het voortbestaan van deze be dreigde diersoort." GENIET MET KORTING bij De Parel in Hof Domburg noldonibuig.nl www.beautycenlrumdeparel.nl Kuur- Beautycentrum De Parel Uabei'.veg 2 Domtxng Tel. 0l18fS88276 Tegen inlevering van deze coupon FOOT FISH SPA AANBIEDING 2 personen van voor 4I 38y™ Beleef de exclusieve notuurlijke ervaring door de Oarra Rula visjes lijdens een behandeling in de Foot Fish Spa. Actie is geldig tot en met 30 september 2012. Lees vooraf ons Foot Fish Spa ïeglement op de Tde. PAREL, website. Meegevoerd door een golfstroom, belandde een kleine Kemps schild pad in november 2008 op het strand van Westerschouwen (foto). In Nederland kreeg hij de naam Johnny, zijn verzorgers in Portugal gaven hem vanwege zijn 10.000 kilometer lange reis de achter naam Vasco da Gama, naar de Portugese ontdekkingsreiziger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 90