Rem op 'export' uitkering werken 129 zaterdag 21 juli 2012 Royaler leven met een uitke ring buiten Europa dan 'thuis', kan sinds begin deze maand niet meer. Uitkerin gen en toeslagen worden voortaan afgemeten aan de kosten van levensonder houd in het woonland. door Yvonne Jansen illustratie Job van Gelder Passen en meten met een uitkering in Nederland terwijl je er elders geriefe lijk van kunt leven. Emi greren lijkt dan een aan lokkelijk alternatief De Wet Woonlandbeginsel haalt gedeelte lijk een streep door de rekening van mensen met een uitkering die een gerieflijk plekje op Bali of een appartementje aan de Kroatische kust op het oog hebben, of die wil len terugkeren naar het oorspron kelijke land van herkomst. De wet heeft gevolgen voor perso nen met een uitkering die wonen of nog gaan verhuizen naar een land buiten de EU, en geldt zowel voor huishoudens met Nederland se 'roots' als van allochtone her komst. Ongelijke behandeling en aantasting van reeds verworven rechten? De politiek vindt het re delijk dat (r)emigranten en nabe staanden die in Nederland aange wezen zijn op het sociaal mini mum elders met hun uitkering 'Het kostenniveau wordt bepaald aan de hand van het PPP-cijfer, vastgesteld door de Wereldbank' niet 'stil' kunnen leven, simpelweg omdat het er goedkoper is. Demis sionair minister Henk Kamp van Sociale Zaken en Werkgelegen heid stelt dat een uitkering in het buitenland qua koopkracht soms wel vijf tot zes keer zo hoog uit valt. Uitkeringen worden zo veel mogelijk beperkt tot personen die in Nederland wonen of, als dat niet het geval is, verlaagd naar een niveau dat in Nederlandse ogen lo kaal aanvaardbaar is. De uitkering krijgt zo hetzelfde doel als in Ne derland, namelijk het garanderen van een bestaansminimum of een tegemoetkoming in kosten van kin deren, aldus de wetgever. Een uit kering buiten Europa kan nooit ho ger zijn dan in Nederland, ook niet als het woonland duurder is. De nieuwe wet leidt tot - soms for se - kortingen op uitkeringen van personen die in een land buiten de Europese Unie, de Europese Economische Ruimte (Liechten stein, Noorwegen, IJsland) of Zwit serland wonen. Een uitkering mee nemen buiten de EU of de EER kan bovendien alleen als Neder- land met dat land een verdrag heeft gesloten (zie kader). Het woonlandbeginsel heeft ook be trekking op Caribisch Nederland (Bonaire, Saba en Sint Eustatius, de BES-eilanden) en de andere ko- ninkrijksgebieden. Op de BES-ei landen is veel onrust ontstaan over de maatregel. Feitelijk zijn de eilanden gemeenten van Neder land. Het woonlandbeginsel creëert in de ogen van de eilanders ongelijkheid ten opzichte van an dere Nederlanders. Nu zij voortaan aanspraak kunnen ma ken op 70 procent van genoemde uitkeringen, voelen zij zich als 'tweederangs' ingezetenen behan deld. Dat steekt des te meer, om dat de regeling niet geldt voor 'overzeese gebieden' van andere EU-landen, zoals de Canarische Eilanden. Hoe worden de lokale kosten van levensonderhoud vastgesteld? Niet door ambtenaren op pad te sturen om te kijken wat een kopje thee op het terras in Turkije, een kilo wattuur stroom in Australië of een kilo rijst in Indonesië kost. Vol gens een woordvoerster van het Ministerie van Sociale Zaken heeft SZW zelf geen 'boodschappen- mandje' producten en diensten sa mengesteld, maar stoelen de uitke ringspercentages op een internatio nale standaard. „Het kostenniveau wordt bepaald aan de hand van het PPP-cijfer, vastgesteld en up-to-date gehouden door de We reldbank. PPP is de afkorting voor Purchasing Power Parity (koop krachtpariteit)." De percentages worden volgens haar afgerond op tientallen procenten, waarbij de af ronding geschiedt naar boven. Zo krijgt iemand die Gambia kiest als domicilie 30 procent uitgekeerd, een verzekerde die naar Indonesië verkast 70 procent, iemand die in Turkije of Marokko gaat wonen 60 procent en een persoon die naar (verdragland) Australië emi greert behoudt het volle pond. Zo als gezegd heeft wet ook betrek king op personen die kinderbijslag krijgen voor in het buitenland wo nende kinderen. Dat zijn er onge veer 50.000, waarvan circa 14.000 buiten de EU. Een groot deel daar van woont in Marokko en Turkije, vanouds migrantenlanden. Ook voor kinderen daar moet volgens de wetgever gelden: goedkoper le ven, betekent minder krijgen. Rijksoverheid.nl, zoek op woonland beginsel. Een lijst met landen waarop de regeling van toepassing is, met kortingspercentages, op 27 april ge publiceerd op Staatscourant.nl, zoek op woonlandbeginsel. reageren? geld@wegener.nl zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diver se columns en rubrieken treft u op één overzichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlijke financi ën en het werk te maken heeft. Welke uitkeringen? Het 'woonlandbeginsel' is van toepassing op de gedeeltelijke arbeidsonge schiktheidsuitkering (WGA-Vervolguitkering), de nabestaandenuitkering (ANW), de kinderbijslag (AKW) en de extra kinderbijslagmaatregelen ('kindgebonden budget') voor de lagere inkomens. Bijstandsuitkeringen en WW kunnen sowieso niet worden meegenomen. Op de AOW is het woonlandbeginsel niet van toepassing. Voor nieuwe gevallen is de wet per 1 juli jongstleden ingegaan voor de AKW, ANW en WGA-vervolguitkering. Voor 'lopende gevallen' is de wet pas per 1 januari 2013 van kracht, zodat uitkeringsgerechtigden een half jaar hebben om aan hun nieuwe budget te wennen. Voor de kinderbijslag geldt, om uitvoeringstechnische redenen, ook 1 janua ri 2013 als startdatum. Verdragslanden van Nederland De verdragslanden zijn: Argentinië, Australië, Belize, Bosnië-Herzegovina, Ca nada, Chili, Ecuador, Egypte, Filippijnen, Hongkong, India, Indonesië, Israël, In dia, Japan, Jordanië, Kaapverdië, Kosovo, Kroatië, Macedonië, Marokko, Mona co, Montenegro, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Panama, Paraguay, Servië, Surina me, Thailand, Tunesië, Turkije, Uruguay, Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Zuid-Korea. De verdragen met de verschillende landen zijn niet allemaal gelijk. De uitkeringsinstantie (SVB of UWV) kan vertellen of 'export' naar het ver- dragsland mogelijk. Zo kan naar Japan en India geen kinderbijslag worden meegenomen en is het plafond voor Pakistan het gehuwdenpensioen AOW (50 procent mini mumloon) en kun je verder geen enkele andere uitkering meenemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81