'Lone wolves', boos op alles en iedereen T 99 buitenland 17 Amerika raakt er zo langzamerhand aan gewend, schietpartijen met veel slachtoffers. Natuurlijk laait ook weer direct de discussie op over het wijdverspreide wapenbezit. Acteurs zeggen persconferentie af Bloedbad tijdens vertoning van Batmanfilm Zomer in het Zwarte Woud! zaterdag 21 juli 2012 Aurora wordt bijgeschreven in het rijtje van Littleton en Blacksburg. De schietpartij in de stad in Colorado is de recentste in de VS, maar zal zeker niet de laatste zijn. door onze correspondent Hanneke Keultjes De extra geweerschoten vielen midden in een schietscène niet eens op, zeiden bioscoopbe zoekers die het drama overleefden. Als allereersten wilden zij The Dark Knight Rises zien, de nieuw ste Batmanfilm. De speciale mid dernachtelijke vertoningen waren overal in de Verenigde Staten uit verkocht. Ook in Aurora, in de staat Colorado, waar bezoekers dachten dat de gewapende man met kogelvrij vest, gasmasker en helm bij de show hoorde en de rook een 'special effect' was. Velen hadden zich er zó op verheugd, maar wat zullen ze achteraf wen sen dat ze nooit waren gegaan. In de Verenigde Staten zijn vaker schietpartijen, maar zelden was een schietpartij zo dicht bij de loca tie van een andere schietpartij. Au rora ligt op een half uur rijden van Littleton. Die stad in Colorado was het toneel van de misschien wel bekendste schietpartij uit de Amerikaanse historie van vele schietpartijen: die in de Columbi ne High School. In 1999 schoten Dylan Klebold (17) en Eric Harris (18) daar twaalf medescholieren en één leraar dood, alvorens ze de hand aan zichzelf sloegen. Dertien jaar later schiet de vermoedelijke schutter James Holmes twaalf mensen dood in een bioscoop op dertig kilometer van die middelba re school. De daders van de moordpartijen, zijn altijd mannen, ze zijn altijd jong en kiezen willekeurige slacht offers. Het zijn 'lone wolves', al leen opererende daders, die zich doorgaans afgezonderd voelen van de maatschappij en boos zijn op al les en iedereen. Bij de Columbine- schietpartij hadden twee van die eenzame zielen elkaar gevonden dankzij het spelen van agressieve videospelletjes. De motieven van de schutters zijn niet altijd duide lijk, maar vaak is er sprake van een wens om met hun vreselijke daad 'wereldberoemd' de geschiedenis in te gaan en spelen psychische problemen een rol. Bij Seung-Hui Cho, de schutter die op de universiteit Virginia Tech in Blacksburg in 2007 32 stu denten doodde, werd al op jonge leeftijd angststoornissen en zware depressiviteit geconstateerd. Zijn gedrag baarde medestudenten en professoren op de technische uni versiteit zorgen. Maar niemand dacht dat hij tot de dodelijkste schietpartij in de VS in staat zou zijn. Amerikanen raken er aan gewend. „Ik had met mijn 24 jaar best een kogel willen opvangen in plaats De actrice Marion Cotillard en ac teur Morgan Freeman hebben giste ren, na het bekend worden van het bloedbad in Denver, interviews bij de Franse première van The Dark Knight Rises in Parijs afgezegd in ver band met de schietpartij. De Batmanfilm zou gisteren in Pa rijs feestelijk worden vertoond. De première werd eveneens afgelast. De film is nu vanaf woensdag te zien in de Franse bioscopen. De politie in New York gaat extra veiligheidsmaatregelen nemen bij bioscopen in de miljoenenstad. Vol gens een zegsman worden extra eenheden ingezet uit voorzorg en om bioscoopbezoekers een gevoel van veiligheid te geven. De Amerikaanse president Barack Obama heeft bevolen dat de natio nale vlaggen halfstok worden gehe sen ter nagedachtenis aan de slacht offers van de schietpartij. Mensen verzamelen zich buiten de Century 16 bioscoop in Denver na de schietpartij. foto Karl Gehring/AP van het gedode zesjarige meisje", zei overlevende Jennifer Seeger bloedserieus tegenover CNN. De jongste generatie groeit er zelfs mee op. Op scholen worden naast brandoe feningen ook oefeningen gehou den voor het geval er een man met een geweer de school binnen stapt Op veel middelbare scholen lopen de scholieren 's ochtends door een metaaldetectorpoortje om te voorkomen dat iemand een vuurwapen mee naar binnen neemt. Ondanks de 'gewenning' laait bij iedere schietpartij de discussie over wapenbezit weer (even) op, maar nooit wordt het echt een the ma. Zowel president Obama als zijn tegenstander in de verkiezin gen in november, Mitt Romney, betuigde zijn deelneming aan (de nabestaanden van) de slachtoffers - Obama schortte zijn campagne zelfs tijdelijk op -, maar zal zijn vingers niet branden aan het wa penbezit. Dat ligt vast in de grond wet en de wapenlobby is machtig. De National Rifle Association (NRA) herhaalt altijd dat geweren niet doden, maar dat mensen do den. De NRA stuurde gisteren een slecht getimede tweet de wereld in: 'Happy Friday shooters!' (fijne vrijdag schutters!). Een paar uur la ter werd het bericht verwijderd. AURORA - Een gemaskerde, zwaar bewapende man heeft tijdens de première van de Batmanfilm The Dark Knight Rises in een bioscoop in de Amerikaanse stad Aurora een bloedbad aangericht. Zeker 12 mensen kwamen om en 59 men sen raakten gewond, van wie som migen er slecht aan toe zijn. De verdachte is James Holmes, een 24-jarige student, die kort na de schietpartij werd gearresteerd op een parkeerplaats. Volgens de politie ging het niet om een terro ristische actie en opereerde Hol mes alleen. De man had vier vuur wapens bij zich. Het motief is niet bekend. De politie meldde dat hij geen strafblad heeft. De verdachte zei na zijn aanhouding dat zijn huis vol ligt met explosieven en brandbaar materiaal en dat er een valstrikbom ligt. Uit voorzorg zijn enkele bewoners van woningen in de omgeving van het huis geëvacueerd. Volgens oog getuigen had de man een gasmas ker op en gooide hij een traangas granaat de bioscoopzaal in, waar na hij wild om zich heen schoot. De film was toen nog maar net be gonnen. Een ooggetuige zei dat hij eerst dacht dat het schieten bij de film hoorde. In de zaal zaten ook veel kinderen. Ooggetuigen meld den dramatische taferelen toen mensen in paniek de uitgang zoch ten. -Veel mensen hadden schot wonden en gas ingeademd. 4, 6 of 3 dag&n More> In^fi/sive- Pvifslatic/ Het Zwarte Woud is een heerlijk gebied om even bij te tanken. Alle tijd om eindeloos te wandelen en te fietsen door de prachtige bossen en heuvels. Om te smullen van lekkernijen als Schwarzwalder kirschtorte en Schwarzwalder Schinken. Slenteren door een vakwerkdorpje. Hier viert u écht vakantie! En bovendien profiteert u van zeer voordelige prijzen! Uw verblijf U verblijft in Hotel Wehrhalder Hof in het plaatsje Herrischried-Wehrhalden. Dit sfeervolle hotel ligt op ca. 1 km hoogte, ideaal voor uitstapjes in het hele Zwarte Woud. U overnacht in een comfortabele tweepersoonskamer voorzien van tv, badkamer met douche en toilet. Het hotel heeft een restaurant, bar, pool-biljart en anaf euro p. 4,6 of 8 dagen More Inclusive zoek boekcode 56925 Inbegrepen 3, 5 of 7x overnachting met ontbijfbuffet, driegangendiner en dinerbuffet 1x welkomstschnaps dagelijks gratis openbaar vervoer in het Zwarte Woud gratis toegang binnenzwembad en ijsbaan in Herrischried Prijzen 4d 6d 8d 21/07-10/11 99 159 219 Kinderkorting (bij 2 volbetal- enden op de kamer) 1e kind Ot/m 11 jaar: gratis Agenten slaan een ruit in van het appartement van de verdachte. Het huis zat vol boobytraps. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max. 10,- per gesprek) met zoek boekcode 56925 2e kind 0 t/m 11 jaar: 50% korting Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reser- veringskosten, toeristenbelasting en kosten calamiteitenfonds. 6&nf v daar al 'nS ^s-vve-e-sf? a pharo®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7