Jan Francois, het vergeten wonderkind van Vlissingen JQ 221 zeeland Joep Bremmers Gratis naar een concert van Harm en Noortje Zondags concert IB Villa Valentijn Middelburg 4 tot 13 jaar zaterdag 21 juli 2012 W „Altijd maar Michiel. Zijn beeltenis komt op een pand bij een dokje waar hij niets mee had, zijn naam wordt verbonden aan een ziekenhuis dat vervolgens uit de stad verdwijnt. Maar er zijn veel meer belangrijke Vlissingers. Het is armoede dat we ze amper kennen." MIDDELBURG - Harm Hoeve en Noortje van Middelkoop geven vrijdag 27 juli een concert in de Koorkerk in Middelburg. Zij bespe len de panfluit en het orgel en brengen muziek van onder ande ren Haydn ten gehore. Ook spelen ze een medley uit de Sound of Mu sic en een aantal bewerkingen van bekende geestelijke liederen. Het concert begint om 20 uur. De en tree kost 10 euro per persoon en voor kinderen t/m 12 jaar 5 euro. Maar er zijn ook gratis kaarten voor de eerste zes mensen die een e-mail sturen met naam en adres en met de vermelding gratis toe gangskaart Middelburg naar noortjevanmiddelkoop@hetnet.nl Als het over Grote Vlissingers gaat, gaat het vrijwel altijd over Michiel de Ruyter. Maar de stad heeft veel meer betekenisvolle inwoners voortgebracht. Publi cist Joep Bremmers duikelt de een na de ander op en lettert er een gouden lijstje omheen. door Wendy van den Hurk Johan Evertsen, Michiel de Ruyter, Adriaen Banckert. Ja cobus Bellamy, Betje Wolff, Hans Verhagen, Floor Wibaut, Jean-Louis Pisuisse, Geert van Oorschot. Etcetera „En het gaat altijd maar over Michiel. Zijn beeltenis komt op een pand bij een dokje waar hij niets te ma ken had, zijn naam wordt verbon den aan een ziekenhuis dat vervol gens uit de stad verdwijnt. Maar er zijn veel meer belangrijke Vlissin gers. Het is armoede dat we ze am per kennen." Samen met acteur/artiest Jim de Groot zette Vlissinger Joep Brem mers, die het werk van de dichters Simon Vinkenoog en Allen Gins berg bundelde, op Festival Onder stroom stappen om daar verande ring in te brengen. Op een verha lenavond vertelden De Groot, een Amsterdammer notabene, en Bremmers over twee vergeten Vlis singers. Althans, in Vlissingen ver geten Vlissingers. Want Jean-Louis Pisuisse, wiens leven door De Groot werd verhaald, leeft in de ar tiestenwereld nog altijd voort. He le boeken zijn er over hem geschre ven. Over Jan Francois Brouwen- aar, aan wie Bremmers memoreer de, nauwelijks een letter. Totdat Bremmers op zijn levensverhaal stuitte en het stapje voor stapje ontrafelde. „Een on-ge-lo-fe-lijk le vensverhaal. Dit moet iedereen we ten, zeker in Vlissingen." Jan Francois Brouwenaar werd op 26 juli 1815 geboren als oudste kind van een barbier en pruiken maker. Zijn vader heeft een kap perszaakje op de hoek van de Walstraat en de Lange Zelke; maar dan aan de andere kant van de Walstraat. Het is een arm gezin. Ook de stad maakt een arme perio de door: de Engelsen hadden het in 1809 in puin geschoten en de Fransen lieten het later als lege ves ting achter. Vlissingen is een vitte mort, een dode stad. Net als veel kinderen gaat Jan Francois na de lagere school wer ken op de marinewerf Hij belandt op de blokkenmakerij, waar hij houten katrollen moet maken. Maar Jan Francois is anders dan an dere kinderen. Hij leert zichzelf di verse talen: Engels, Duits, Frans, Italiaans en, naar men zei, zelfs een woordje Russisch. In zijn vrije tijd manifesteert het wonderkind zich als dichter en vertaler, van on der meer Goethe, Tasso en Lord Byron. In de avonduren gaat hij naar de Stadstekenschool, waar hij uitblinkt in tekenen en beeldhou wen. Hij wint er in 1837 een zilve ren' draagpenning mee en klimt op de werf op tot beeldhouwer eerste klas. Onder invloed van Itali aanse beeldhouwers is Brouwen aar vastberaden de werf te ont groeien. Als hij bijna dertig is, zet hij een belangrijke stap. Hij reist naar Brussel en klopt aan bij Willem Geefs, indertijd een beroemd beeldhouwer. Die neemt Brouwen aar vrijwel onmiddellijk aan. Overdag werkt Brouwenaar in het atelier van Geefs, 's avonds volgt hij lessen aan de Academie Royale des Beaux-Arts. Ook daar worden zijn talenten opgemerkt. Nog in het zelfde jaar wint hij er een zilveren erepenning. Ook voor zijn literaire kwaliteiten komt erkenning. Brou- wenaars vertalingen, in het jonge België gewild omdat ze eens niet in het Frans zijn, vinden gretig af trek bij belangrijke bladen. Intussen blijft Brouwenaar maar beeldhouwprijzen winnen. Als dat in 1848 eens niet de eerste, maar de tweede is, is hij zo ongelukkig dat hij stopt met de academie en ontslag neemt bij zijn meester. Hij begint voor zichzelf en gaat als een razende aan het werk. Tot hem ter ore komt dat de Academie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam een wedstrijd heeft uitgeschreven, met als 'groote prijs' een vierjarig studieverblijf in Brouwenaars ge liefde Italië. Hij is vastberaden te winnen, schrijft zich in en ver huist naar Amsterdam. Om te mogen deelnemen aan het prijskamp, moet een voorexamen worden afgelegd. Brouwenaar haalt dat ternauwernood en blijft over met twee andere kandidaten, Stöver en Hekker. Dan komt de grote wedstrijd met als opdracht: een beeld in ronde Bosse met als on derwerp Soranus de Batavier, die ter verbazing van Keizer Hadrianus en zijn Romeinen met den boog een pijl afschiet, dien in het nederdalen met eenen tweede door midden schiet. Drie maanden krijgt het drietal er voor, ieder in een eigen loge op de academie. Brouwenaar werkt hard en put zich in zijn vrije uren uit met het schrijven van poëzie. Dat kan nooit lang goed gaan. Te gen het einde van de wedstrijd is Brouwenaar overwerkt. Tegen de conciërge zegt de jonge beeldhou wer zijn beeld uit ontevredenheid te zullen vernietigen. De conciërge alarmeert de begeleidingscommis sie. De heren ontzeggen hem uit ongerustheid toegang tot zijn loge. Ogenschijnlijk rustig verlaat Brou wenaar de academie, maar op het Rokin springt hij van een brug de gracht in. Omstanders redden hem, maar de commissie besluit Brouwenaar te laten opnemen in het Buitengasthuis voor geesteszie ken en cholerapatiënten. Terwijl Brouwenaar daar ligt, stap pen commissieleden zijn loge bin nen en constateren dat zijn beeld door uitdroging scheuren begint te vertonen. Daarom schakelen ze Hekker en Stöver in om het te her stellen. Met Brouwenaar gaat het intussen slechter, aangezien hij in de gracht cholera blijkt te hebben opgelopen. Zijn broer komt over uit Vlissingen. Het beeld wordt toch ingediend. En... wint. Brouwenaar kan zijn Ita liaanse droom waarmaken. Hij is gelukkig. Maar ook zo uitgeput en ziek, dat hij een paar dagen later sterft. Jan Francois Brouwenaar is dan pas 34 jaar. Bremmers zucht. „En dan vernoe men ze het kunstencentrum aan de Brouwenaarstraat naar iemand, Theo van Doesburg, die niets met Vlissingen had. Dat moet toch an ders kunnen." DOMBURG - In de Hervormde Kerk aan de Markt in Domburg vindt zondag het openingsconcert plaats in een serie van vijf zondagavond concerten. Pianist Andrés Anazco uit Ecuador speelt werken van Ludwig van Beethoven, Frédéric Chopin en Alexander Skriabin. Na de pauze brengen de Amerikaanse violist Samuel Katz en de Japanse pianist Yukio Hasegawa stukken van Tomaso Antonio Vitali en César Franck ten gehore. Het con cert begint om 20.30 uur. Entree kost 19 euro, CJP/jongeren tot 30 jaar betalen 9,50 euro. kinderdagverblijf Kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg al 10 jaar uw vertrouwde adres voor kinderopvang kunt u vinden aan de Rouaansekaai 61 in Middelburg, naast de Kuijperspoort. Wij zijn een zelfstandige geregistreerde organisatie. Eind 2012 wordt er een kiss en ride (parkeer) mogelijkheid gecreeërd. Verder is er een heerlijk beschutte tuin aanwezig waar uw kinderen veilig kunnen spelen. Uitgebreide informatie kunt u vinden op onze website www.viHavalentiinmiddetburq.nl en via ons email adres info@villavalentijn.nl Wij kennen een zeer scherpe prijs/kwaliteit verhouding. Telefonisch zijn wij te bereiken op 0854-890090 Kleinschalig flexibel. Voor meer informatie: www.koozie.nl kinderopvang De BSO heeft eigen ruimten. Voorschoolse, naschoolse en vakantie-opvang. In de buurt van laasisscholen. Joep Bremmers in de Brouwenaarstraat in Vlissingen. foto Ruben Oreel Tegen inlevering van deze coupon FOOT FISH SPA AANBIEDING 2 personen van^étJ^ voor €38,- Beleel de exclusieve natuurlijke ervaring door de Gorro Rufo visjes tijdens een behandeling in de toot Fish Spa. Actie is geldig tot en mei 30 september 2012. Lees vooraf ons Foot Fish Spa reglement op de r,DE, PAREL, website. Kuur- Beautycentrum Dc Parel kuürphoftlomb'jrg.ri .•ëdbeiweg 2 Ooróbüig lel. dll8-5S327C). www.beautycentrumdeparel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74