De kunst van het genieten 42|spo Oe strafcorner cl Bal moet buiten de ^j] cirkel worden aange nomen. Bal kan hierna de cirkel ingebracht worden en met een push, schuifslag of slag richting goal geslagen worden. Hierin zijn veel combinatiemogelijkheden. zaterdag 21 juli 2012 Vier verdedigers en keeper pl Strafcorner genomen blijven achter doellijn tot bal van punt 10 meter naast is gespeeld. Andere doel. Bal wordt gespeeld verdedigers blijven achter naar aanvallers aan rand middenlijn. van cirkel. STRAF Als een verdediger te vroeg uitloopt, volgt een straf. Deze verdediger moet terug naar de middenlijn en kan niet meer verdedigen. De corner wordt opnieuw genomen. Eva de Goede stopt tijdens de Champions Trophy een strafcorner len tegenkomt? Je leeft in een co con, waar je niet even uit kan. Drie weken met zestien meiden onder hoogspanning is heftig." Sombroek maakt zich geen zor gen. „Dat teamgevoel van jullie hebben wij ook, we hebben al veel meegemaakt, zware momenten ge kend. Na de verloren halve finale op de Champions Trophy dit jaar in Argentinië hadden we een ge voel van onmacht. Maar terug in het hotel stonden we omarmd, dat voelde zo goed." Booij: „Je had geen betere ervaring kunnen heb ben. Na het verloren EK in 2007 werden wij olympisch kampioen." Sombroek: „Ik visualiseer wel eens hoe het is, dat laatste moment. Het Wilhelmus met medaille om je nek. Maar ik kan ook genieten van de entourage en de wedstrijd zelf. Dat heb ik geleerd van erva ren speelsters als Kim Lammers en Wieke Dijkstra." Booij is er jaloers op. „Je ziet aan Joyce dat ze houdt van het spelen van een finale. Mij is dat helaas nooit écht gelukt." Naam: Minke Booij Geboortedatum: 24 januari 1977 Woonplaats: Den Bosch Sport: hockey Deelnames: 2000, 2004, 2008 Erelijst: brons op Spelen van 2000, zilver op Spelen van 2004, goud op Spelen van 2008 Naam: Joyce Sombroek Geboortedatum: 10 september 1990 Woonplaats: Amsterdam Sport: hockey (keepster) Debutant Beste prestaties: goud Champions Trophy, EK 2011, zilver Champions Trophy, WK 2010,1 brons Champions Trophy 2012 De één deed het al eens, de ander hoopt het in Londen te doen: een medaille pakken. Succesvolle Nederland se ex-olympiërs advise ren actieve collega's. Zo geeft hockeyster Minke Booij tips aan Joyce Sombroek. door Rik Spekenbrink „Ik ben net zo doelgericht en ge dreven als Minke. Ze heeft alles ge wonnen, ik ben jaloers op haar staat van dienst. En ik weet dat ze veel doet voor organisaties als Spie ren voor Spieren. Dat wil ik ook meer gaan doen. Maar we hebben wel een ander karakter." Booij is extravert, kon flink tekeer gaan op het veld, een echte win naar. Ze wist in zeventien jaar top- hockey, onopzettelijk, goed te ver bloemen dat ze onzeker was. „Ik speelde niet om te winnen, maar om niet te verliezen. Die angst, die negatieve energie, kon me verlam men. Ik begon als 14-jarige in da mes 1 en heb het jaren volgehou den als 14-jarige te boek te staan. „Maar op mijn 23e was ik een dra gende speelster. Lastige periode. De Spelen in Sydney dat jaar gin gen helemaal niet zoals ik wilde. Dat was het moment dat ik dacht: ik ben tophockeyster maar geen topsporter. Ik moet ervoor gaan le ven. Die stap nam ik. Zoals ik daar na steeds stappen bleef zetten." Sombroeks carrière heeft ook zo'n ijkpunt. „In 2009 was ik tweede keepster toen Jong Oranje goud won op het WK in Boston. Lastige rol, het voelt alsof je buiten het team staat. Daar besloot ik er alles aan te doen in het doel te staan." Een jaar later kwam ze in het gro te Oranje. Het moet gek lopen, wil ze in Londen geen eerste keepster zijn. Sombroek is een van de beste goalies ter wereld. Met shoot-outs als één van haar specialiteiten. „Ik kan me goed afsluiten en focus sen, heb weinig last van spanning. Shoot-outs zijn leuk, je hebt veel invloed en kan beslissend zijn." Booij zou vast geen zekerheid zijn voor een belangrijke shoot-out. De zenuwen gierden altijd door haar lijf „Bij Den Bosch wilde ik ooit op weg naar een play-offduel om draaien. Dat is toch niet goed? Van mijn elfde landstitel in 2008, een zwaarbevochten serie tegen Am sterdam, genoot ik niet. Toen ben ik met iemand gaan praten, zo wil de ik niet naar de Spelen. Hele maal onbevangen was ik in Peking niet, maar wel al meer. Al speelde ook mee dat ik wist dat het mijn laatste wedstrijden waren en dat we een gaaf team waren. Er was ontzettend veel onderling respect, daarvoor hoefje echt niet allemaal eikaars vriendinnen te zijn." Booij vindt Oranje in Londen favo riet. „Hockeyend is dit team fantas tisch, de beste. Wat lastig kan zijn: er zijn meerdere uitblinkers. En: hoe ga je om met tegenslag, met moeüijke dingen die je op de Spe S muilen van het spelen van een grote finale. De een leert het nooit, de ander pikt het snel op. Minke Booij hoeft Joyce Sombroek die olympische tip niet meer mee te geven. „Joyce geniet ervan, dat zie je gewoon. Mij is het helaas weinig gelukt." Ze hockeyden nooit met of tegen elkaar. Hoe zou de rustige, zelfver zekerde keepster Joyce Sombroek (21) in het doel hebben gestaan met de dominante en emotionele verdedigster Minke Booij (35) voor zich. Booij zwaaide na de Spelen van 2008 af, komeet Sombroek staat pas twee jaar aan de hemel. Maar ze kennen elkaar wel. Booij werkte voor de hockeybond, on der meer als perscontact van Oran je. „Ik heb Joyce leren kennen als een heel volwassen vrouw voor haar leeftijd. Ze is maatschappelijk betrokken. Als ik met een verzoek van een goed doel kwam, keken sommigen weg en stak Joyce haar hand op. Ze is zich bewust dat je iets kan betekenen voor anderen." Sombroek herkent iets van zich zelf in Booij, de voormalig wereld- hockeyster van het jaar en aanvoer der van de gouden Peking-ploeg. foto Jeroen Jumelet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66