de Tour de France sport 139 Ochtendetappe Grijze Tour zaterdag 21 juli 2012 nog altijd moesten ze erop vertrou wen dat alles goed zou komen. De Australiër had immers een pro gramma opgesteld waarbij Wig gins vanaf het begin van dit sei zoen al in topvorm zou zijn. Parijs-Nice, Ronde van Romandië, Criterium du Dauphiné, hij won ze allemaal. „Steeds komt die weer die vraag of ik niet te vroeg ge piekt had. Ik moet wel zeggen dat ik niet weet of ik het volgend jaar weer zo zal doen. Die koersen had ik namelijk ook nodig voor mijn ei gen zelfvertrouwen." Dat roept de vraag op wat voor De klimmers weten wat hen deze Tour renner Wiggins zal zijn als hij een- te doen staat. Een marge opbouwen maal zijn eerste grote ronde heeft die enige zekerheid biedt met het óog gewonnen. Hij zegt het zelf ook op de ruim 53 kilometer lange indivi- niet te weten. „De Tour winnen duele tijdrit, kun je trainen, wat er daarna met je gebeurt niet." Het voormalige drankorgel leefde als een asceet om zijn doel te berei ken. Vrouw en kinderen zag hij amper. Het was het leven in wat hij een goudviskom noemt. Mensen die hem goed kennen van voor zijn Tourmissie vrezen dat Wiggins snel zal afglijden naar zijn oude rocksterleventje, waarin er meer is dan hard trainen alleen. Misschien is de uitbarsting van donderdagavond er het eerste voor teken van geweest. De man heeft immers te veel rock roll in zijn Britse lijf om te blijven leven als een keurige pater. Met Bradley kun je lachen, zéggen ze bij Team Sky. Hij lijkt makkelijk om te gaan met de druk van de gele trui. „Ja, ik ben goed geworden in het nege ren van mensen", zegt hij lachend over de dagelijkse vraag naar aan dacht bij het fans en publiek. Voor collega David Millar is het De Ronde van Frankrijk wordt sinds juist het signaal dat de wielerwe- 1975 afgesloten met een veredeld cri- reld nog lang niet af is van leadzan- terium door de beroemde straten van ger Bradley Wiggins. „Natuurlijk Parijs. De afloop is meestal voorspei- heeft hij hier keihard voor ge- baar: een massasprint, de afgelopen traind, maar op de eerste plaats is drie jaar gewonnen door de Brit Mark deze man vooral mentaal heel erg Cavendish, sterk." Karsten Kroon foto Chrisfophe Ena/AP Photo totaal veranderd", zegt de renner over de trainer. „Maar het was niet niks om zo maar met een man te gaan werken van wie je niet zeker weet of zijn methodes ook bij jou aanslaan. It needed a lot of trust." Kerrison bouwde de meesterlijke tijd rij der om tot een renner die niet langer zijn momenten van zwakte kent in de bergen. Ook de ploeggenoten van Wiggins gingen op in het werk van Kerrison, maar naar wielrennen kijken. Het was mijn reden om niet naar school te gaan. Mijn kamer vol met posters. Zo is het begonnen." In 2009 kwam het dus allemaal te zamen. Op de baan had Wiggins geleerd om wetenschappelijk en mathematisch te werk te gaan. Daarmee was Wiggins bij de ge boorte van Team Sky in 2010 de ideale renner om te gaan werken aan een gele droom. Shane Sutton, de man die hem naar alle succes sen op de baan had gecoacht, voel de dat zijn kennis alleen niet ge noeg was om van Wiggins ook een topper op de weg te maken. Tim Kerrison, net als Sutton een Australiër, werd er bij gehaald als trainer. De voormalige zwem- en roeicoach mocht eerst een jaartje zomaar wat rondreuzen bij Sky voor hij met Wiggins aan de slag ging. „Die man heeft mijn carrière Met zijn 22e Tourritzege heeft Caven dish nog drie renners voor zich: Mer- ckx (34), Hinault (28) en Leducq (25). Alle lenzen zijn gericht op geletruidrager Bradley Wiggins. Bradley Wiggins door Mart Smeets Er komt een moment, in iedere Ronde van Frankrijk, dat de habitués, de ken ners, de zielgenoten, de werkers en de ingewijden de vraag stellen: wat was dit voor een Tour? Meestal is dat moment de laatste vrijdag van de ronde, ook bijna spreek woordelijk de minst bekeken en de minst tot de verbeelding sprekende etappe. Kijk maar na, de geschiedenis ondersteunt deze stelling. Neen, het was dit jaar, in weerwil van de grap pige winnaar die straks in Parijs in het Engels zijn Champs-rede zal afsteken, geen 'grote' Tour. Bij lange na niet zelfs. Dat betekent niet dat je het rijden van de Sky-ploeg bij de afde ling 'tegenvallers' mag plaatsen. Sterker nog: als de mannen in het zwart niet zo sterk en over tuigend hadden gereden, dan was er helemaal niets aan geweest. Misschien was hun overheer sing wel te groot? Het ontbrak gewoonweg aan andere grote klassementrenners. De vierkante Nibali reed wel eens 237 meter van Wiggins weg en de licht komische Van den Broeck haal de in zijn ultieme poging zijn bijna mono maan aandoende voorbereiding om te zetten in een aardige prestatie, misschien een tijdvoor- sprong van 29 tellen op de leider in de wed strijd, maar het gezamenlijke weerwerk leek ei genlijk op niets. Niemand kwam in de buurt van het geel, dat met zwart knap afgedekt werd. Froome, twee de met de rem erop, was erfprins in een simpel te verklaren Tour: Slty bereidde de zaken goed voor, de rest was te beperkt en de fijnmazig heid van het dopinglaboratorium deed de rest. Niemand durfde echt goed 'bij te blazen', het had er alle schijn van dat de Tour vrij schoon werd verreden. Di Gregorio en Schleck zult U nu in verbazing uitroepen! Klein bier. De tijd van goed geprepa reerde kopmannen die sterke bergetappes en fonkelende tijdritten reden waar werkelijk von ken afsprongen lijkt voorbij. Goddank, maar ook jammer. De sport is schoner, de strijd dan ook minder. Schone renners zijn eerder moe, kunnen minder lang diep gaan en minder aan vallen. Het is een krankzinnige opmerking, maar het is wel de waarheid. Het is wellicht niet respectvol ten opzichte van Wiggins, maar dit was eigenlijk een grijze Tour. Grijs is het midden tussen zwart en wit. Grijs is de kleur van de middelmaat. Tour de France 14km 21,5km 30,5km 53,5km 19e etappe 21 juli - 53,5km i,5km (RIJK ?1,5km 14km Bonneval Bailleau-I Tour de France 20e etappe 22 juli - 120km FRANKRIJK Champs-Elysées 1e passage 72km -Ville 26km |Skm|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63