De leadzanger van 381 sport Wagen 1014 Typemachine Tour.nl Beetje levenservaring werkt relativerend Ook B-staal Frank Schleck positief Als Saga n de Tour uitrijdt, is het groen voor hem. Met 386 punten is hij niet meer in te halen. zaterdag 21 juli 2012 der anderen met Thomas Voeckler. door Geert Langendorff Een groot televisiescherm lonkte in de slaapkamer van het hotel. Het hing aan de muur, tegenover het bed. Drie tellen later stond het ding aan. Het zenderaanbod viel niet tegen voor Franse begrip pen. Vanuit Londen, New York en het Midden-Oosten het wereld nieuws. Een man in korte broek en een zwarte rugzak dook in elke repor tage op, gevolgd door beelden van een uitgebrande bus. Een aanslag van een zelfmoordter rorist op de luchthaven Burgas in Bulgarije op een stel Israëlische tieners, zo bleek uit het begelei dende commentaar. De gebeurtenis zorgde voor een pijnlijk besef. De Tour de France vernauwt ongemerkt het bewust zijn. Alle gespreksstof draait om renners, fietsen en de etappe van morgen. Een cocon schuift over de volgers. Het voelt aangenaam, vreemd prettig. Hoe dichter Parijs nadert, hoe beklemmender de wurggreep. Journalisten klagen graag over in tredende vermoeidheid en de ho ge werkdruk. Stiekem menen ze hier weinig van. De Franse hoofd stad mag wat hen betreft nooit op doemen. Want daar begint de rea liteit, eentje zonder gele en groe ne truien. De herintreding in de maatschap pij verloopt moeizaam, zo bewijst een Italiaanse collega. Hij kleedt zich volgens de mode van veertig jaar geleden. De outfit van zijn eerste Tour siert nog altijd zijn lichaam. Op zijn bureau prijkt een typemachine. Sigaretten liggen binnen handbereik. Verhalen belt hij door, alsof Fausto Coppi nog tot het deelnemersveld behoort. Voor hem blijft de tijd stilstaan. De rest accepteert het onvermijde lijke: de Tour is bijna voorbij. Nog een tijdrit van 53,5 kilome ter en de slotrit naar de Champs Élysées te gaan en dan heeft ook Engeland een Tourwinnaar in huis. Bradley Wiggins, een man met Britse bakkebaarden en de uitstraling van een rock ster. door Ad Pertijs BRIVE-LE-GAILLARDE - Met zijn krul lende rossige bakkebaarden heeft Bradley Wiggins (32) iets weg van een rockster als hij in de Tour zijn podium betreedt. „I'm very much British", zegt de geletruidrager over zichzelf Met statige stappen wandelt de man uit Wiggan na ie dere rit weer zonder mokken van de ene plichtpleging naar de ande re. Soms doet hij dat juist met een fraai beschilderde mok in de hand. Bradley Wiggins lijkt te genieten van alle aandacht die het leider schap in de Tour met zich mee brengt. Alleen eergisteren na af loop van de etappe, waarin hij voor het eerst voelde dat de klus is geklaard, viel hij even uit zijn rol bij een vraag over de afwezigheid van Alberto Contador. „Kan ie mand ook zeggen dat ik het goed heb gedaan?", sneerde hij. Verder straalt de frontman van Team Sky de hele Tour al rust, zelfverzeker heid en hoffelijkheid uit. Velen hebben hem zo nog nooit eerder gezien. Wiggins was tot voor deze Tour vooral de man van drank en labiliteit. „Jullie willen mij alleen maar zien falen", beet hij twee jaar geleden in beschon ken toestand een aantal Britse jour nalisten toe. Het leverde vragende blikken op. Wiggins was op dat moment al een gevierd baanren ner. Twee gouden olympische plak ken en zes wereldtitels prijkten er op zijn erelijst toen hij in 2009 meer werk wilde gaan maken van Bradley Wiggins ais baanwielrenner met de Britse vlag op de Olympische Spelen van 2008. foto Oliver Weiken/EPA het koersen op de weg. „Op de baan leefde ik in mijn comfortzo- ne, maar ik wist dat ik tot zoveel meer in staat was", kijkt hij terug op die beslissing. Wiggins doet niet moeilijk als hem gevraagd wordt wanneer de drank aan de kant werd gezet en de knop in zijn hoofd definitief om ging. „In 2009. In de Tour van dat jaar kwam ik er achter dat ik ook kon klimmen. Vooral op de Mont Ventoux, de zwaarste berg die ik ooit was tegengekomen. Het was ook het moment dat ik stopte met de drank. De Spelen van 2008 lagen achter me, de kinderen wer den ouder, ik ging goed geld ver dienen en voelde dat ik mijn ver antwoordelijkheid moest nemen. Ook het feit- dat je ouder wordt, speelt daarbij een rol. Als je kinde ren hebt, doe je de dingen waar mee je je vroeger vermaakte niet meer zo gemakkelijk. Dan wil je er in het weekeinde vooral voor hen zijn." Zijn eigen jeugd kwam bovendrij ven. Vader Gary Wiggins liet zijn gezin in de steek toen kleine Brad ley twee jaar oud was. Zeven jaar later zag hij als jongetje voor het eerst beelden van de Tour de Fran ce. „Daarna was ik verkocht", zegt de man over zijn passie voor het wielrennen. „Ik kon de hele dag door Ad Pertijs Frits van der Heide. I n de boezem van de Tour de France bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op de fiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van betekenis. Vandaag afleve ring 18: Frits van der Heide, soigneur bij Saxobank. Eindelijk zit-ie weer in koers. Het eerste gedeel te van de ronde was Frits van der Heide inge deeld bij de hotelploeg van Saxobank. „Dan heb je toch minder het gevoel in de Tour te zitten dan nu", zegt de 52-jarige Drent uit Barger Oos- terveld als hij aan de finishlijn in Brive-la-Gaillarde - staat te wachten op de binnenkomst van de renners. Als lid van de hotelploeg is hij vooral bezig met het sjouwen van de vele koffers die de ploeg bij zich heeft. In koers doet hij de verzorging bij de ravitaille ring en vangt hij de renners op bij de meet. Eén ding doet hij echter elke dag weer: de renners masseren. „Alle negen renners zijn nog in koers en dat willen we uiteraard zo houden." Van der Heide is 's avonds gemiddeld een uur bezig met het masseren van één renner. „Met de één klikt het beter dan met de an der", zegt hij over de band met de mannen die hij on der handen neemt. „Met Michael Morkov klikt het bijvoorbeeld erg goed. Hij vertelt veel over thuis en soms hebben we ook diepere gesprekken." De soigneur wordt vaak gezien als de man die ook de ziel van de renner moet zien te ontspannen. „Al moet je dat niet te zwaar nemen. Vaak zijn wij ouder dan die jongens. Een beetje levenservaring werkt dan al heel relativerend." Op de tafel is niet iedereen een prater. „Bij HTC las Bernhard Eisel tijdens de massa ge een boekje. Het liefst mogen ze van mij zelfs gaan slapen. Dan zijn de spieren het meest ontspannen en kan ik mijn werk het best doen." LUXEMBURG - Ook de contra-exper tise heeft voor Frank Schleck geen goed nieuws gebracht. De wielren ner maakte gisteren zelf bekend dat ook zijn B-staal positief heeft getest op het middel xipamide. Schleck stapte dinsdag uit de Tour nadat de internationale wielren- unie UCI hem had laten weten dat in zijn urine sporen zijn gevonden van een verboden vochtafdrijvend middel. Het diureticum xipamide kan gebruik van spierversterkende hormonen of een bloedtransfusie maskeren. De coureur van Radio- Shack blijft vasthouden aan zijn on schuld. „Maar dit verandert niets voor mij", zei Schleck. „Ik heb niets illegaals gedaan. Ik blijf zoe ken hoe het verboden middel in mijn lichaam is terechtgekomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62