130 op A2 helemaal niet nodig' Kleine partij 'Met zo'n weg vraag je om oproer' oefent nog op oneliners 'Het was voor mij een kwestie van: 'Blijven 'Sluitefl klcilIC School we doorkibbelen of gaan we het oplossen?' Riviercruise RIJN MOEZEL KRAS.NL Paspoorten die brand Waalre overleefden, zijn toch onbruikbaar zaterdag 21 juli 2012 CDA-Kamerlid Sander de Rouwe Amsterdam Snelheidsverhoging A2 gaat gelden voor traject j W. Vinkeveen-Maarssen. de overheid de norm vullen. Eerst geven we belastingsubsidies voor schonere auto's met A-label, ver volgens verbruiken we die milieu winst weer om de snelheid op te voeren. Een nutteloos effect dus." Enig nieuw feit vormt volgens De Groene en zijn collega Kees Schou ten van buurgemeente De Ronde Venen de invoering van de traject controle, komende maandag. „En dan wil de minister zonder voor aankondiging en zonder overleg zo maar even de snelheid verho gen", zegt een verontwaardigde wethouder Schouten. Hij wil eerst ervan overtuigd worden dat mi lieu- en geluidsoverlast niet toene- ALMERE - De moeder van Henk Krol, lijsttrekker van 50PLUS, had haar zoon vroeger een wijze les ge leerd. „Als je alleen maar aan het woord bent, dan leer je niets", had ze hem gezegd. Destijds was het misschien een goede truc om de kleine Krol af en toe de mond te snoeren. Maar die had toen niet kunnen vermoeden dat hij er later nog eens profijt van zou hebben. Het zijn de woorden van Krols moeder die van haar zoon, bij zijn eerste publieke lijsttrekkersdebat, dan ook een echte partijleider ma ken. Krol, inmiddels in de zestig, weet er zijn publiek mee te bespe len. Hij wil niet alleen maar zelf praten, zegt hij in een café in Al- mere dat dienst doet als podium. Nee, hij wil luisteren, hóren wat foto Lex van Lieshout/ANP men, alvorens hij bereid is aan een snelheidsverhoging mee te wer ken. Volgens Schouten neemt hij ver keersminister Schultz minder kwa lijk dan het CDA. „De minister heeft altijd verkondigd dat de snel heid omhoog kon, het CDA was juist tegen vanwege de meerkos ten voor de milieumaatregelen. We hebben het hier over een klein stuk rijksweg waar iets harder gere den mag worden. De tijdwinst is te verwaarlozen." zie onze website:binnenland Radiofragment waarin wethouders hun verbazing uitspreken zij te zeggen hebben zodat hij daar mee straks de boer op kan in Den Haag. Zo gebeurt het dat ook het pu bliek, weliswaar slechts een man of vijftien, zijn zegje kan doen. Daarmee is het vooral Krol die de aandacht naar zich toé weet te trek ken, ook al moest de bijeenkomst eigenlijk een debat worden tussen Krol en Dirk Poot, voorman van de Piratenpartij. Poot doet desondanks zijn best, probeert ook zijn boodschap zo goed mogelijk over te brengen. Maar hij verzandt regelmatig in een lange, ingewikkelde uitleg om zijn punt duidelijk te maken. Ver telt Krol waarom hij vindt dat je niet te allen tijde gezichtsbedek kende kleding mag dragen, dan UTRECHT - Zeeën van asfalt voor je en een verplichte snelheidsbeteu- geling op de borden, ook verkeers- psycholoog Gerard Tertoolen be kent daarmee moeite te hebben. Soms komt hij in de verleiding nog even wat notities door te ne men. „Er is op de A2 sprake van geestelijke onderbelasting. Ie ver veelt je bij 100 kilometer per uur, zeker als het rustig is. Dan ga je een uitdaging zoeken om het risi coniveau op te hogen. Een cd'tje verwisselen of met je navigatiesys teem in de weer. De aandacht ver slapt te veel op zo'n brede weg met lage snelheid." Tertoolen kan zich vinden in de waarneming dat de grens van 100 kilometer er voelt als autorijden in een dwangbuis. „Die limiet is een bron van frustratie. Je moet jezelf in de hand houden, terwijl de vrije ruimte voor je ligt Er is nau welijks gevaar en de auto kan zo veel harder." Is zo'n limiet wetenschappelijk on derzocht? Tertoolen: „Dat is gepro beerd in een rijsimulator. Maar het laat zich moeilijk bewijzen, want in de hoofden van mensen kijken blijft lastig. Daarnaast zijn er grote verschillen in perceptie van ieder mens." Ook onze volksaard kan van in vloed zijn. In de VS rijdt iedereen gedwee over nog bredere wegen. „Er zijn zeker culturele verschillen. Gehaastheid is bij de westerse mens sowieso meer ontwikkeld. De acceptatie van limieten is in de VS in elk geval groter. Vanuit psy chologisch oogpunt moet de snel heid op de A2 omhoog. Er is geen zichtbare reden om langzaam te rij den, de weg is veilig genoeg. De automobilist ziet alleen weilan den. Dan vraag je om oproer, ge voed door kranten als de Tele- graaf" vertelt hij over aardse zaken als de bus, mutsen en sjaals. Poot echter verwijst naar de mas kers van activistengroep Anony mous en de Scientologykerk. Poot praat. Krol vertélt, soms met zo veel verve dat de gespreksleidster heel even ingrijpt. Ik geef Poot even het woord, grapt ze tegen Krol. „U bent wel vijftig plus hè, ik denk toch een beetje aan uw hart." Hij heeft simpelweg nu de kans, zegt Krol na afloop, om zijn partij naamsbekendheid te geven. Dirk Poot ziet in de bijeenkomst vooral een kans om te oefenen. De wijze les van Krols moeder zal hij onge twijfeld onthouden. „En aan de oneliners moet ik nog werken", re flecteert hij. LELYSTAD - Elke zomer worden in Nederland tientallen schooltjes op geheven. Sommige zijn onder het wettelijke minimum van 23 leerlin gen gekomen, andere hebben bij voorbeeld nog vijftig tot zeventig leerlingen, maar anticiperen op de toekomst. Het Instituut voor On derzoek van Overheidsuitgaven heeft berekend dat de komende drie jaar negenhonderd dorpsscho len moeten verdwijnen. Volgens directeur Emil Roelofs van de Wereldschool is het hele maal niet nodig dat al die dorps scholen dichtgaan. De Wereld- school begeleidt op afstand het on derwijs aan Nederlandse kinderen die tijdelijk in het buitenland wo nen. „Dat onderwijs is van goede kwaliteit", zegt Roelofs. „Op een zelfde manier zouden wij ook op afstand begeleiding kunnen bie den aan een netwerk van kleine schooltjes in Nederland." Waarom zou je kleine schooltjes open moeten houden? „Dat moet natuurlijk een wens van de ouders zijn. Ik krijg veel sig nalen van ouders die graag willen dat de dorpsschool open blijft, maar een regionaal bestuur besluit anders. Bekijk het ook eens op een niveau hoger: als de laatste school in een dorp sluit, heeft dat conse quenties voor de leefbaarheid. Wat gebeurt er met zo'n dorps kern als jonge mensen wegtrek- WAALRE - De paspoorten die afge lopen woensdag de brand in het gemeentehuis van Waalre hebben overleefd, blijken toch onbruik baar. Ze zaten met andere docu menten in een kluis, maar zijn waarschijnlijk te heet geworden. Dat zei burgemeester Henri de Wijkerslooth van Waalre. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken kan niet garanderen dat de chip in de paspoorten nog werkt. ken? Ook andere voorzieningen zullen dan verdwijnen." Maar volgens de Onderwijsinspectie is het onderwijs op heel kleine scho len vaker onder de maat. „De inspectie spreekt van een ver hoogd risico. Dat is logisch, als een school afhankelijk is van bijvoor beeld twee leerkrachten. Ziekte van de één kun je dan moeilijk op vangen. Ik stel daarom een lande lijk netwerk voor van kleine, zelf standige schooltjes. De Wereld- school zou die dan op afstand kun nen begeleiden, bijvoorbeeld met vliegende brigades van docenten, orthopedagogen en andere deskun digen. In het buitenland kunnen wij ervoor zorgen dat het onder wijs op niveau is, dus moet dat ook in Nederland kunnen." Is het een ideaal, of denkt u dat er een reële kans is op zo'n landelijk net werk van kleine schooltjes? „Ik zie het wel voor me en ga me ervoor inzetten. Maar het hangt er onder meer van af of schoolbestu ren bereid zijn om een klein schooltje te laten defuseren, in plaats van het op te heffen. Dat be tekent weliswaar dat die leerlingen niet naar andere scholen uit hun bestuurlijke verband komen, maar ik hoop dat besturen hun maat schappelijke verantwoordelijkheid nemen en ouders die ruimte ge ven." De ambtenaren van Waalre gaan hoogstwaarschijnlijk tijdelijk wer ken in een pand in het nabijgele gen Aalst. Op termijn kunnen ze er allemaal terecht. In het gebouw is direct 800 vierkante meter be schikbaar, en nog eens 400 vier kante meter binnen enkele weken. Bij de politie zijn vijf tips binnen gekomen na een tv-uitzending over de brandstichting. Niemand is nog aangehouden. KOXOSSSSSSK/i. 8-daagse riviercruise per MS Normandie* busreis 1/ 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord Nederlands sprekende reis- begeleiding Alle MAALTIJDEN aan boord van TOPNIVEAU! Last-minute en gegarandeerd vertrek op 4 augustus! Vanaf slechts 599 boekt u deze volledig verzorgde 8-daagse riviercruise naar o.a. Traben Trarbach, Mehring (nabij Trier), Bernkastel, Cochem en wijndorpje Rudesheim. Dit is inclusief busreis, 7 nachten cruise en alle maaltijden aan boord! Boek nu en maak kennis met de talloze hoogtepunten aan de oevers van de Rijn en Moezel. Het MS Normandie* beschikt o.a. over een bar. restaurant, een zonnedek (deels overdekt), klein zwembad en (lig)stoelen. De maaltijden worden hoog gewaardeerd met een klantbeoordeling 8,8! I Aug. 4 599 Okt. 6 599 I Prijzen p.p. o.b.v. 2-p.voordeelhut benedendek Zie www.kras.nl/32667 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5CP tcnin antfcrs vermeW. Pfij:cn 'ijn etclusitt reservcingsttoslcn c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5