volop in Zeeuws-Vlaanderen - 7 spectrum Krimp in regio kan ook voordeel bieden Zaterdag 21 juli 2012 Wies Saman: niet zo somber. foto's Mark Neelemans Zeeuws-Vlaanderen is een van de drie regio's in Nederland die sinds enige jaren te maken hebben met een teruglopende bevolking. Naast Zeeuws-Vlaanderen zijn dat de Eemsdelta in Groningen en Parkstad Limburg. Het aantal inwoners in Zeeuws-Vlaanderen daalt sinds 2003. Niet in sneltreinvaart zoals in de Eemsdelta. Sinds 2003 is het aan tal inwoners in Zeeuws-Vlaanderen 9 gedaald met 1,9 procent Momenteel wonen er 106.500 mensen in Zeeuws-Vlaanderen dat 875 vierkan te kilometer groot is. Dat is gemid deld 145 mensen per vierkante kilo meter. Naar verwachting zal de be volking nog verder afnemen en ten opzichte van 1990 met 13,9 procent gedaald zijn. Nu al is meer dan de y helft van de bevolking ouder dan 45 jaar. De vergrijzing kan in Zeeuws-Vlaanderen een probleem worden en kan zorgen voor krapte op de arbeidsmarkt Daar staat weer wel tegenover dat statistici bereke nen dat rond 2025 het aantal jonge ren in Zeeuws-Vlaanderen juist weer toeneemt Deskundigen me nen dat het voor werkzoekenden in Zeeuws-Vlaanderen straks gemakke lijker wordt om werk te vinden. DOW in Terneuzen. Nog altijd de grootste werkgever in Zeeuws-Vlaanderen waar de industrie wel de nodige banen inleverde. lijk, iedere werkloze is er een teveel, maar ik ben niet echt somber." Als er maar vol ingezet wordt op de economie, geeft Sa- man een voorzet „De nieuwe Sluiskiltun nel, de zeesluis die straks gebouwd wordt, de prima infrastructuur en ga zo maar door. Dat biedt kansen, maar een program ma voor de economie is er nog niet. Dat mis ik." Soms wordt er wel eens tegen hem gezegd: op Belgisch grondgebied langs het kanaal Temeuzen-Gent staat het vol met fabrieken en in Nederland niet. „Dat heeft verschillende oorzaken. Gent is een aantrekkelijke stad, een grote haven en daar is het wat gemakkelijker om je te vestigen dan hier. Zorg hier voor goede vestigingsvoorwaarden en dat zit hem deels in het milieu, in allerlei voorschrif ten. Daar loop je wel eens tegenaan. Kijk naar de Axelse Vlakte, daar is nog zoveel te halen. Zorg er nou voor dat het vestigings klimaat aantrekkelijk is." Biedt een mooi totaalpakket, adviseert Saman en verpak dat dan niet in bescheidenheid. „In de ka naalzone hebben we met Yara, Cargill en Dow bedrijven die in de top van de we reld zitten. In de kanaalzone werken wel 25.000 mensen. Het economisch hart van Zeeuws-Vlaanderen, van Zeeland zelfs!" De oud-Bredanaar voelt zich inmiddels Zeeuws-Vlaming in hart en nieren. „Een tje die met trots om zich heen kijkt Naar Terneuzen bijvoorbeeld. Naar de wijk Othene. Prachtige wijk. Geloof me nou, die kan de vergelijking met heel veel wij ken in Nederland moeiteloos doorstaan. Alles is er. Natuurlijk kunnen we niet op tegen Amsterdam, maar dat moet je ook niet willen. Luister nou, we krijgen 300 miljoen voor de Sluiskiltunnel, nog eens honderd miljoen voor de wegen. Zo slecht doen we het niet hoor." dustrie werkt nu veel efficiënter en heeft aanzienlijk minder mensen nodig. Dat is overal in de wereld." Drie jaar geleden struikelde Morres in Hulst over te hoge ambities en verloren meer dan tweehonderd medewerkers hun baan. Inmiddels krabbelt de voormalige meubelgigant aan de hand van de Mande- makersgroep weer aardig overeind, maar toch. Ook dat was een klap. Saman: „Nu zit Neckermann weer in zwaar weer. Hoeveel kan een regio heb ben? Al moet ik wel zeggen dat de werk loosheid in Zeeuws-Vlaanderen nooit ex treem hoog is geweest. Er is veel veer kracht. De dienstverlening en ook de logis tiek zijn enorm gegroeid en leveren het no dige werk op. Kijk naar het Bussinesservi- cecenter van Dow. Daar werken nu toch ook enkele honderden mensen. Natuur 1 De boten varen nog wel. Maar niet meer over de Westerschelde. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51