spectrum 6 5556M In Zeeuws-Vlaanderen werkloosheid altijd iets hoger dan rest Zeeland Zaterdag 21 juli 2012 Drie jaar geleden ging Morres failliet. De voormalige gigant krabbelt nu weer aan de hand van Mandemakersgroep overeind. Al jaren heeft Zeeland een struc tureel lagere werkloosheid dan de rest van Nederland. Volgens het Europese statistiekbureau- Eurostad was er in juni slechts 2.7 procent van de Zeeuwse be roepsbevolking werkloos. Lande lijk was dat 5.3 procent. In Zeeuws-Vlaanderen ligt de werkloosheid ten opzichte van de rest van Zeeland altijd iets ho ger. Deskundigen wijten dat aan de aanwezige chemische indus trie in Zeeuws-Vlaanderen. In die sector slinkt het aantal ba nen ook de komende jaren. Daar staat tegenover dat het aantal ba nen in het toerisme en daardoor in de horeca wellicht toeneemt Volgens het UWV Werkbedrijf Arbeidsmarktinformatie Zuid west-Nederland waren er per 1 juni in Zeeuws-Vlaanderen 2258 mensen werkloos. Dat zijn er 166 minder dan een jaar geleden. In de gemeente Hulst zaten er per 1 juni 511 mensen zonder werk, in de gemeente Sluis 378 en in de gemeente Terneuzen 1369. In de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten is er ten opzichte van vorig jaar sprake van een da ling. In Hulst 104 minder, Sluis 11 minder en Terneuzen 51. Deskundigen van onder andere het ING Economisch Bureau ver wachten geen spectaculaire ver anderingen in Zeeuws-Vlaande ren. Wel kan straks de vergrij zing een belangrijke rol spelen. De hal van Philips in Terneuzen waar ooit 1200 mensen werkten. ansen Werkend Zeeuws-Vlaanderen kreeg vaak klappen. Nu wankelt Neckermann.com weer. Toch is secretaris Wies Saman van de Brabants Zeeuwse Werkgeverskring niet zó somber. „Kansen volop. Die moeten we dus wel pakken." De Rabobank in Sint Jansteen werd een prooi voor slopers. door Romaimi van Damme Meer dan dertig jaar geleden zag Wies Saman het met verbazing aan: de soms lange rijen voor de vele bankgebouwen in de Zeeuws-Vlaamse grensplaatsen. „Dat was helemaal nieuw voor mij", zegt de uit Breda afkomstige Wies Saman die 31 jaar geleden naar Zeeuws-Vlaanderen afzakte. „Het waren vooral Belgen die hun spaargeld via couponnetjes naar Neder land brachten." Buiten het oog van de Belgische fiscus die knarsetandend bij de grens achterbleef. Tot in 2005 de Europese Spaarrichtlijn de Nederlandse banken verplichtte informa tie over bankierende Belgen in Nederland door te geven aan de Belgische fiscus. Een ramp voor Zeeuws-Vlaanderen. „Want aan dat banktoerisme om het zo maar te noemen, hing veel meer vast", vist Wies Saman uit het niet eens zo grijze ver leden op. „De Belgen bleven na hun be zoek aan de bank meestal hangen en daar profiteerde de lokale middenstand van." Dat weten ze in de grensplaatsen nog goed. Met weemoed wordt er teruggeke ken op de tijd dat de Belgen na het inwisse len van de rentecouponnetjes de bloeme tjes buiten zetten. Mede daardoor ontwik kelde zich In Zeeuws-Vlaanderen een fi nanciële sector die in Zwitserland niet zou misstaan en bruisten plaatsen als Oost burg, Sluis, Sas van Gent en Hulst. Daar is in de regio onder de Westerschel- de bitter weinig van overgebleven. „Op een beroepsbevolking van 45.000 tel de de bankensector 1200 banen", weet Wies Saman nog. „Dat was extreem veel. Nu werken er hooguit nog een paar hon derd bij de banken die veel gebouwen leeg hebben staan. Wel moet er eerlijkheidshal ve aan toegevoegd worden dat er de laat ste jaren nog het een en ander veranderd is bij de banken. De meeste baliefimcties zijn verdwenen. Nu is het vooral intemet- bankieren en dat heeft op zich niets te ma ken met Zeeuws-Vlaanderen. Die coupon netjes van de Belgen, dat was wél iets spe cifieks voor deze regio." Dat waren de veerponten ook. De boten zoals de echte Zeeuws-Vlaming altijd zei. Een vertrouwd gezicht op de Westerschel- de. Tot in maart 2003 het doek viel voor de Provinciale StoombootDiensten en de ver binding tussen de twee overkanten onder gronds ging. Ruim 200 werknemers zagen dat met lede ogen aan. Geen ramp zeiden de bestuurders die Zeeuws-Vlaanderen met de komst van de Westerscheldetunnel veel extra banen be loofden. „Dat is niet helemaal uitgekomen", zegt Wies Saman. „Vooral Goes heeft geprofi teerd. Niet verwonderlijk overigens. Kijk waar Goes ligt. Het Sloegbied, de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, West-Bra bant, Antwerpen toch ook. Allemaal bin nen handbereik." Dat heeft Zeeuws-Vlaanderen best wat be drijven gekost, zegt Saman in zijn statige kantoor aan de Westkade in Sas van Gent. „Sommige accountantskantoren en techni sche bedrijven hebben de oversteek ge maakt. Maar daar wil ik wel aan toevoegen dat de écht grote bedrijven een vestigings plaats op andere gronden kiezen." En dan kan Zeeuws-Vlaanderen zich weer mengen in de altijd hevige strijd waarin be drijven koelbloedig alle voors en tegens te gen elkaar wegstrepen. Saman: „Over een aantal jaren is er een prima noord-zuidver- binging tussen Goes en Zelzate. Alles vier baans, een prachtige infrastructuur. Goed, dat had wellicht wat eerder gekund, maar laat ons zeggen: beter laat dan nooit." Misschien herleven in Sas van Gent dan oude tijden. Saman: „Toen ik hier kwam werkten er in Sas van Gent 1500 man in de industrie. Nu houdt het op bij 650. Er is wel het een en ander verdwenen ja. Twee suikerfabrieken, de meelfabriek Walsenmo- len, allemaal weg. In Terneuzen werkten bij Philips ooit 1200 mensen. Nu nog iets meer dan honderd." Dat zijn aardige klappen, verzekert de se cretaris van de Brabants Zeeuwse Werkge verskring. „Maar ook dat kun je Zeeuws-Vlaanderen'niet verwijten. De in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50