onneembare AM spectrum 4 Lachen om poep Zaterdag 21 juli 2012 Londen vesting De sponsoring is volledig dichtgetimmerd, de kaartverkoop strak geregeld. Ja, de organisatie van de Olympische Spelen lijkt zelfs de natuur te slim af. Maar Londen 2012 is bovenal het evenement van beveiliging. Met scherpschutters in de stad en luchtafweer op flats. Poepende Koreanen, een kind dat met een touw zijn billen af veegt, een koninklijke pot en in allerlei vormen geboetseerde pis potten. In Suwon, iets onder de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul, wordt sinds deze maand inzicht gegeven in in ternationale poepcultuur van toen en nu. Of liever: toiletcultuur, zoals het mu seum hét zelf noemt. Want poepen, dat was voor Sim Jae-duck een culturele aangelegenheid. De inmiddels overleden voormalig bur gemeester van Suwon werd een lokale held nadat hij zijn pijlen richtte op de verwaarloosde publieke toiletten in de stad. Het WK voetbal van 2002 kwam eraan en dat was een goed excuus de wc's niet alleen op te frissen, maar ook om te toveren tot een ware ontmoetingsplek, waar je samen een kopje thee kan drinken of een boek kunt lezen. ZU1D-KOREA door Bas Verbeek Het leverde hem de bijnaam Mr. Toilet op. Als kind werd hij al hon- dendrolletje genoemd omdat hij op een wc geboren was en zelfs zijn laatste dagen sleet hij op het STANDPLAATS toilet. In 2007 nam hij intrek in het Toilethuis, een huis gebouwd in de vorm van een toilet. Midden in het huis stond het ultieme toi let voor Sim Jae-duck: de muziek gaat vanzelf aan bij het binnenlo pen, een groot raam - met een druk op de knop te blinderen - gaf uitzicht op de tuin. Ook de wc's in Suwon werden om gevormd tot kunstwerkjes. Een ruime bank, plantjes, fraaie kunst werken, gootstenen die regelrecht van de laatste designbeurs in Milaan lij ken te komen en natuurlijk frisse mo derne wc's. Seoul volgde het voorbeeld. Loop nu een willekeurig metrostation in en de kans is groot dat er een frisse, fruitige wc op je wacht, vrolijk aange kleed met plantjes en kunst. Om pionier Mr. Toilet niet te vergeten, is zijn huis sinds 2010 een museum, de tuin sinds kort een park waar beelden staan te poepen en er is te zien waarin de Romeinen urineerden. Ook valt er te leren dat Mr. Toilet het initiatief nam voor de World Toilet Association, die sanitaire hygiëne promoot in ontwikke lingslanden. Maar in de praktijk komt een bezoekje natuurlijk al snel neer op poep- en pias humor. Er kan vrolijk op los geposeerd worden in allerlei poepende posities. Korea houdt ervan. In het oosten van het land zijn taferelen te zien van oude re, vrouwelijke bezoekers die als gieche lende kinderen op meterslange penis sen klimmen. Lachen, in het inmiddels haast wereldberoemde penispark, dat zijn origine vindt in een legende van een verdronken maagd die de vissen wegjoeg, totdat er een beeld van een pe nis stond. Op het eiland Jeju is een sekspark vol co pulerende beelden, vooral in het leven geroepen om het ijs te breken tussen de jonge mannen en vrouwen die op het populaire trouweiland zojuist in de echt verbonden zijn. Het blijkt nodig in het preutse Zuid-Korea. In Suwon zijn de eerste aanmeldingen binnen van kleuterschooljuffrouwen die de kinde ren meenemen naar het park. Het is na melijk een stuk comfortabeler de wc-eti- quette uit te leggen in de poepomge- ving. En natuurlijk veel leuker voor de kinderen. Poep! De ouderen lachen er net zo hard om. door Michiel Philïppart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48