willen meemaken' 3 spectrum judoka Willeboordse weer kanshebber op eremetaal Zaterdag 21 juli 2012 2012: Elisabeth Willeboordse past drie weken voor aanvang van de Olympische Spelen op Papendal de Nederlandse kleding voor Londen. Ze zal er niet in te zien zijn tijdens de openingsce remonie. Die laat ze - in tegenstelling tot die van Peking - aan zich voorbij gaan. foto's ANP hervond zichzelf op de mat, won van de Argentijnse Daniela Krukower, de Sloveen se Urska Zolnir en de Cubaanse Driulis Gonzalez en werd toch nog derde. Tijdens de prijsuitreiking kreeg ze haar medaille omgehangen door de twee jaar later over leden judolegende Anton Geesink. Na afloop van het toernooi was Wille boordse niet eens euforisch. Daarvoor was er op die ene dag te veel gebeurd. Vier jaar later is de judoka natuurlijk wel content met haar bronzen plak, maar vindt ze nog altijd dat ze destijds een kans heeft laten liggen. „Ik weet niet wat er gebeurd was als ik wel van die Noord-Koreaanse had gewonnen..." Wel genoot de judoka met volle teugen van de huldiging in het Holland Heineken House, nog diezelfde avond. Toen presen tator Humberto Tan vroeg of ze blij was met haar medaille, kon ze niet anders dan bevestigend antwoorden. Ze wilde het en thousiasme van de tweeduizend Oran je-supporters, die haar én Van Unen luid toejuichten en toezongen, niet de kop in slaan. „Het was een avond om altijd te blij ven herinneren", zegt ze er vier zomers la ter over. „Dat zou ik nog wel een keer mee willen maken." Om in Londen te komen, moest Elisabeth Willeboordse een zware strijd aan gaan met Anicka van Emden, die eveneens tot de wereldtop behoort in haar klasse en af gelopen jaar flink in haar nek hijgde. „Die strijd was heel vermoeiend. In plaats van alleen op buitenlandse tegenstandsters te letten, moest ik ook zorgen dat ik nog ie mand uit eigen land achter me hield. En dat is een groot verschil. Ik moest strijd le veren met een ploeggenote - iemand met wie ik altijd goed kon opschieten - en daar voor moest ik uit mijn comfort zone. Dat was natuurlijk niet prettig." „Kijk, ik vind het niet leuk dat Anicka niet naar Londen gaat", vervolgt ze. „Want na de Spelen van Peking heb ik tegen haar ge zegd: over vier jaar sta jij er. Ik verwachtte namelijk niet dat ik tot Londen zou door gaan en zij zou het stokje overnemen. Maar het is anders gelopen. En als je dan met z'n tweeën vecht om één ticket, is de topsport heel hard." De technische staf van de judobond koos in februari voor Willeboordse, hoewel de acht jaar jongere Van Emden in de selectie periode niet voor de Zeeuwse onder deed. Cor van de Geest, de technisch directeur, meldde dat de ervaring de doorslag had ge geven. „Ik begrijp dat wel. Je kunt die erva ring echt heel goed gebruiken. Al de aan dacht die je krijgt, het overweldigende van de olympische stad. Je gaat er dan net wat makkelijker mee om", zegt Willeboordse, die bovendien vindt dat haar judostijl be ter is dan die van Van Emden. „Ik kan te gen meer tegenstandsters uit de voeten dan Anicka." Sinds Willeboordse weet dat ze naar Lon den mag, heeft ze veel bewuster toege- leefd dan in 2008 naar het grootste sport evenement dat er is. „In mijn hele voorbe reiding heb ik gezorgd dat alles klopt, dat alles loopt zoals ik wil. Ik heb ook con stant heel goed op mijn lichaam gelet. Ik besteedde veel tijd aan de verzorging er van. Ik deed bijvoorbeeld na trainingen al tijd een lange cooling down. Daardoor zorg de ik ervoor dat mijn lichaam op tijd kon herstellen voor een nieuwe zware trai ning. Ik voelde altijd wel pijntjes - en die waren ook heel vervelend - maar die ho ren bij een lichaam van bijna 34 jaar. Ik heb ze leren accepteren." De Zeeuwse gaat het waarschijnlijk in Lon den weer mentaal zwaar krijgen. Bij grote toernooien is ze altijd gestrest. „Ik weet dat het nu weer zal gebeuren. Maar nu zal ik denken: dit is mijn laatste keer. Ik moet er nog eenmaal doorheen om goud te wil len halen." Carrière in vogelvlucht 1997: Eerste wereldbekertoernooien, nog in klasse -61 kilo. 1999: Eerste nationale titel, in klasse -63 kilo. In die categorie blijft ze. 2001: Eerste wereldbekerzege, in het Oostenrijkse Leonding. 9 2004: Is na enkelkwetsuur net op tijd fit voor EK in Boedapest. Wordt er vijfde, wat net niet genoeg is voor deelname aan Olympische Spelen van Athene. 2005: Europees kampioen in Rotterdam; zevende plaats op WK in Cairo. 2006: Brons op Super World Cup in Pa rijs; brons op EK in Tampere. 2007: Brons op WK in Rio de Janeiro; vier wereldbekerzeges op rij. 2008: Brons tijdens Spelen van Peking; wordt daarna opgenomen in de Defensie Topsport Selectie (als luitenant ter zee). 2009: Zilver op WK in Rotterdam; vijfde plaats op EK in Tblisi. 2010: Europees kampioen in Wenen; ze vende plek op WK in Tokio; wereldkam pioen met Oranje-vrouwen in Antalya. 2011: Vijfde plaats op WK in Parijs. 2012: Brons tijdens Grand Slam van Pa rijs. Dat is de dertigste wereldbekerme daille in haar loopbaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47