Harde aanpak notoire zondaren zeeland 13 'We hadden de bal snel op de kop' commentaar Geen vrij spel Zeeuwse havens slaan minder goederen over zaterdag 21 juli 2012 2008:23 incidenten. Justitie 1 doet 3 juni een inval bij Dow. fl Deel van de administratie in beslaggenomen, maar geen aanhoudingen. Het vooron- g derzoek van het OM rjcht zich op de periode 2005-2008. 2011Uit officiële stukken blijkt dat de provincie Dow in 2006 op de huid zat. Enkele incidenten hadden tot een ramp kunnen leiden. Dow moet incidenten eerder melden, anders kan het een boete verwachten. 2012: Provincie dreigt in juni met dwangsommen wegens onvolkomenheden in installa ties. Het Openbaar Ministerie J besluit Dow te vervolgen voor j incidenten tussen 2005 en J 2008. Affakkelen van overtollige gassen bij Dow na het weer opstarten van een door storing stilgelegde naftakraker in februari 2010. foto Peter Nicolai door Jeffrey Kutterink Maar liefst 6o procent van alle risicovolle be drijven heeft zich vo rig jaar niet aan de re gels gehouden. Ook een aantal Zeeuwse bedrijven heeft een loop je met de regels genomen. Dat blijkt uit onderzoek van de In spectie Leefomgeving en Trans port. Het is onlangs naar de Twee de Kamer gestuurd door staatsse cretaris Joop Atsma. De Kamer heeft in maart om het onderzoek gevraagd. Ze vindt dat het klaar moet zijn met risicovolle bedrijven die keer op keer een loopje nemen met de regels en met provincies en gemeenten die dat door de vingers zien. Notoire overtreders moeten torenhoge boetes krijgen en pu bliek aan de schandpaal worden genageld of worden gesloten, vindt de Kamer. Vorig jaar zijn 8o risicovolle bedrij ven gecontroleerd. Bij 48 ervan zijn in totaal 259 overtredingen vastgesteld. Van de twintig risi covolle bedrijven in Zeeland, heb ben zich er vorig jaar twee niet aan de regels gehouden. Bij East man Chemical in Middelburg zijn 7 overtredingen vastgesteld, waar van er nog twee moeten worden afgewikkeld. Veembedrijf De Rijke in Terneuzen heeft 13 keer de re gels overtreden; 4 'staan nog open'. Dow Benelux komt niet in de lijst van de inspectie voor. Te gen alle overtreders worden maat regelen genomen. Atsma trekt de conclusie dat de aandacht voor de veiligheid bij risicovolle bedrijven onder de maat is. De controle op de veiligheid van bedrijven verandert per 1 januari. Dan zullen niet meer gemeenten, provincie en het waterschap onder nemingen controleren of ze zich aan hun milieuvergunning hou den. Dat gebeurt dan door regiona le uitvoeringsdiensten (zoals rud Zeeland). Het toezicht op de twintig risi covolle bedrijven in Zeeland wordt vanaf volgend jaar belegd bij de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR). De pro vincie, gemeenten en waterschap blijven wel verantwoordelijk voor het afgeven van vergunningen en het geven van boetes. door Frank Balkenende Stoffel van der Velde, Terneuzen: „Ik weet dat de veiligheidsvoor schriften bij Dow heel streng zijn. Mensen moeten niet zeuren dat het daar onveilig is. En of het bedrijf aangepakt moet worden? Niet als ze er echt niets aan kunnen doen." foto's Peter Nicolai Dat het Openbaar Ministe rie overgaat tot vervolging van Dow Chemical in Ter neuzen voor een aantal ernstige in cidenten tussen 2005 en 2008 komt niet als een verrassing. Na ja ren van vooronderzoek er is nu eindelijk zicht op een daadwerke lijke rechtszaak. Jos Sanders, hoofd van de afdeling handhaving en milieu van de pro vincie, staat daar ook niet echt van te kijken. „We wisten dat het er aan zat te komen. Ik word er dus niet warm of koud van." Sanders onderstreept dat de pro vincie het OM niet heeft gevraagd een strafzaak te beginnen tegen Dow. „Dat is een besluit van het OM zelf geweest. De provincie heeft alleen een aantal incidenten gemeld." Sanders vindt dat de provincie de chemiereus in Terneuzen goed op de huid heeft gezeten en nog steeds zit. En dat is maar goed ook, want in 2006 'was er een gas wolk ontsnapt die potentieel een groot risico vormde'. „Als handha ver hadden we bij Dow de bal snel op de kop. We hebben ons werk wel goed gedaan." Dow Chemical heeft zijn leven ver beterd, al zijn er nog steeds akkefie tjes. Het bedrijf kreeg in juni nog twee lasten onder dwangsom voor de kiezen, nadat eind februari dit jaar bij een inspectie twee onvolko menheden in installaties waren ontdekt. Zo ontbreekt in één van de Dow-fabrieken een koppeling tussen het ammoniakdetectiesys- "T ustitie besluit eindelijk tot I vervolging van Dow Chemi- 1 cal wegens het verzwijgen van milieu-incidenten. Het gaat vooral om lekkages in de periode 2005 - 2008. Deze zaak heeft dus een buitengewoon lange aanloop. Het is goed dat de rechter zich er alsnog over uitspreekt. Voor het bedrijf, dat moet weten waar het aan toe is. En voor de burger, die moet we ten hoe veilig Dow werkte. Het is te hopen dat deze rechtsgang ook wat duidelijkheid geeft over de veiligheid bij Dow an no 2012, want dat willen de om wonenden natuurlijk weten. De provincie Zeeland pakte eer der Thermphos aan. Nu treedt justitie op tegen Dow. De grote industrieën in Zeeland beschik ken dus toch niet zelf over wat er achter hun hekken gebeurt. Die indruk kon gemakkelijk ontstaan omdat Thermphos lang vrij spel had en omdat jus titie maar niet in actie kwam te gen Dow. Hoe deze rechtszaak ook uitpakt, dat beeld is nu af doende gecorrigeerd. TERNEUZEN - Havenbedrijf Zeeland Seaports heeft in het eerste half jaar van 2012 acht procent minder overslagen dan in dezelfde periode vorig jaar. De haven van Vlissin- gen is verantwoordelijk voor die te rugval. Het overslagvolume van de Terneuzense haven is na lange tijd weer gestegen. Dat is te danken aan de gegroeide overslag van me talen en meststoffen. Andere goe deren laten een daling zien. Deson danks verwacht het havenbedrijf dat het vanaf nu bergopwaarts gaat door vestiging van én uitbrei ding van bedrijven (Verbrugge en Oiltanking) en verder door de ka deverlenging in de Kaloothaven. teem en het noodstopsysteem voor de ammoniakinstallatie. Dow moet die koppeling aanbrengen, al dus de provincie. Dit moet uiter lijk 1 september zijn gebeurd; an ders geldt een last onder dwang som van 2500 euro. Ook is geconstateerd dat er in een controlekamer geen noodstop aan wezig is. Dow moet die noodstop aanbrengen of een wijziging van de vergunning aanvragen waaruit blijkt dat (al) aan de veiligheidsei sen wordt voldaan. Dit moet voor 1 januari 2013 gebeurd zijn. Een last onder dwangsom gaat anders gelden van 5000 euro. Dow heeft beloofd die verbeterin gen door te voeren. Het bedrijf wil nu niet verder reageren, behalve dan: „Het beeld dat Dow een on veilig bedrijf zou zijn, klopt niet." VIA GLADIOLA Honderden Zeeuwen werden toege juicht toen ze binnenkwamen op de laatste dag van de Nijmeegse Vier daagse. Maar niet iedereen redde het. Bekijk de video op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3