Het podium op voor een geestelijk bad 'I Leaving Las Vegas (1995) II lil liet dat de kijker wan 'Zomer gasten' tiet gevoel heeft dat de presentator weef meer net dan hij, maar ook niet minder' media@wegener.nl 2. media 231 024-3650570 Zaterdag 21 juli 2012 Beroemd in België, in Nederland tamelijk onbekend. Jan Leyers is in de eerste plaats muzikant (Soulsister) en daarnaast tv-programmamaker. Morgen (zondag) is zijn vuurdoop als presentator van VPRO's Zomergasten. door Nico de Boer De keuze voor Vlaming Jan Leyers als presentator van Zomergasten kwam als een verrassing. Voor hemzelf misschien nog wel het meest. „Toen Peter van Ingen mij uitnodigde om te praten, dacht ik dat hij een idee had voor een nieuw programma", zegt Leyers. „Ik heb het nooit geambieerd. Zomergasten is een Hollands instituut. Je droomt er ook niet van Studio Sport of Brandpunt te presenteren, net zo min als ik me kan voorstellen dat een Nederlander het ambieert een Vlaams programma te presenteren. Het was overrompelend." De Belg keek vaak naar Zomergasten. „Ik heb niet alle afleveringen gezien. Maar de fragmenten die afgelopen zon dag voorbijkwamen in de compilatie, herkende ik of had ik allemaal wel op tv gezien. Zomergasten is nog een van de weinige zekerheden in het leven." Leyers studeerde filosofie en richtte in 1986 met Paul Michiels de band Soul sister op, die met The way to your heart een Europese hit scoorde. Sinds eind ja ren negentig maakt hij voor de Vlaam se publieke omroep tv-programma's. In Nederland is hij betrekkelijk onbe kend, al waren zijn spraakmakende reis- Jan Leyers ontvangt vanaf morgen (zondag) van 20.15 tot 23.20 uur zes gasten, elke "week gevolgd door de zomergasten-film: c22 juli: Henny Vrienten, zanger, bassist, componist, zo - ag 29 juli: Micha Wertheim, cabaretier, publicist. ondag 5 augustus: Jolande Wit huis, sociologe, publiciste, sinds 1999 verbonden aan Nederlands in stituut voor oorlogsdocumentatie. Zondag 12 augustus: Lidewij Edel- koort, trend forecaster en ex-direc teur Design Academy Eindhoven, zondag 19 augustus: Ben Ver- waayen, chief executing officer te- lecombedrijf Alcatel-Lucent, zondag 26 augustus: Adriaan van Dis, schrijver, journalist, tv-maker en ex-presentator zomergasten. Heeft het reizen u veranderd? „Ik denk het wel. Je kunt zeggen dat elk volk dezelfde hoeveelheid vrijheid kreeg, maar die anders invult. Wij heb ben de vrijheid wie dan ook, van presi dent tot wethouder, oetlul te noemen of iemands beleid af te breken. In het station van Casablanca kun je gewoon met je bagage over de sporen van het ene perron naar het andere lopen. Dat moet je hier weer niet proberen. En hoe vrij zijn we echt? Hoe vrij ben je hier om uit de consumptiemallemolen te stappen? Theoretisch kan dat, maar het is praktisch onuitvoerbaar. Probeer tegen je dochter maar eens te zeggen: wij doen niet aan iPod of iPad." Hoe stelt u zich op in 'Zomergasten'? „Ik probeer me in te werken in het universum van de gast. Niet dat het een ons kent ons-gesprek wordt. Ik wil niet dat de kijker het gevoel heeft dat de presentator veel meer weet dan hij, maar ook niet minder. Dus ik lees me in, bekijk het materiaal dat de gasten uitkozen. Maar je moet al die informa tie op elk moment weer kunnen losla ten, zodat je ook een pad in kan slaan dat je helemaal niet had voorzien." reageren? featureredactie@wegener.nl Jan Leyers: „Ik wilde al muzikant worden toen ik 11 was." foto Merlijn Doomernik series ook hier te zien: De weg naar Mekka, een verslag over wat moslims en westerlingen bindt en scheidt en De weg naar het Avondland, verslag van zijn reis van Ethiopië naar Europa. Bent u bekeerd tot tv? „Ik voel me altijd muzikant die er an dere dingen bij doet. Als iemand vraagt wat ik doe, zeg ik niet: ik ben tv-presen- tator. Ik ben muzikant, dat wilde ik al worden toen ik 11 was. Ik begon relatief laat met tv, was al 40 bij mijn eerste programma. Daarvóór was ik vaak op tv, maar wilde degene zijn die werd aangekondigd. Ik rolde er toevallig in doordat ze me belden en vroegen." U maakt nog steeds muziek. Hoe valt dat te combineren met uw tv-werk? „Ik probeer dat meer in blokken op te delen, vroeger liep het in elkaar over. Vorig jaar speelde ik met Soulsister tachtig keer, deze zomer een keer of twaalf Optredens op woensdag of don derdag. Dat is heel goed voor mijn gees telijk evenwicht. Even het podium op om een geestelijk bad te nemen." Di in de door Rivka Groenier k weet niet of ik ging drinken omdat mijn vrouw me verliet of dat mijn vrouw wegging omdat ik dronk', vat de stomdronken Ben San derson (Nicolas Cage) zijn deplorabele leven samen. Als hij wordt ontslagen, vertrekt de scriptschrijvernaar Las Vegas om zich dood te drinken. Daar ontmoet hij het hoertje Sera (Elisabeth Shue), die zucht onder het juk van haar gewelddadige pooier. Een even tra gisch als prachtig liefdesverhaal tussen twee gehavende zielen ontspint zich. De blinkende lichtreclames en prot serige gokpaleizen van Sin City vor men een geliefde setting voor filmma kers. Maar Leaving Las Vegas was be paald geen visitekaartje voor de gok- stad in Nevada. Las Vegas wordt neerge zet als uitzichtloze plek, waar je uitste kend naar de verdommenis kunt gaan. Bevolkt door hoertjes, pooiers, gokver slaafden en junks, 's Nachts maken de kleurrijke lichtjes nog veel goed, over dag ogen de straten grijs en grauw. De depressieve sfeer kreeg een eng lijntje met de realiteit toen John O'Brien, schrijver van het autobiografische boek waarop de film is gebaseerd, vlak voor dat de film in productie ging zelf moord pleegde. Het boek als zijn 189 pagina's lange afscheidsbrief gezien. Cage, die in de film laat zien dat je achter het stuur, onder de douche en zelfs onder water prima door kunt zui pen, leefde zich in voor zijn rol door zich vol te laten lopen terwijl vrienden hem filmden. Daardoor kon hij zijn ei gen dronkenmanspraat bestuderen. Dat gedegen voorwerk wierp vruchten af; hij won een Oscar voor zijn rol. De makers kregen geen toestem ming te filmen op de bekende Las Vegas Strip, maar deden dat toch. Ze namen die scènes zo snel mogelijk in één shot op, zodat ze weg konden zijn voordat de politie er lucht van kreeg. Een groot deel van de film werd niet in Vegas geschoten, maar in het 150 kilo meter verderop gelegen Laughlin. Toen bekend werd dat Nicolas Cage zou ko men, kregen de filmmakers daar een hele nacht een casino tot hun beschik king. De figuranten kregen ze er gratis bij, want de zaak ging niet dicht. De film bevat nogal wat cameo's, ver- rassingsoptredens. Julian Lennon, de zoon van, speelt een barman, Mariska Hartigay (Law and orderspeelt een hoertje en zanger Lou Rawls piept in beeld als taxichauffeur. Supermodel Naomi Campbell deed ook mee, maar haar optreden haalde de eindmontage niet. Het hoofd van regisseur Mike Fig gis verschijnt meerdere malen in beeld op een reclamebord bovenop een taxi. Schaamteloze sluikreclame voor zijn ei gen productiemaatschappij Red Mullet. Trailer: youtube.com/watch?v=UMIYWZgClgo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35