Aanklacht tegen Dow telt 17 kantjes 21 zeeland zaterdag Voorbereiding De krant 6 weken voor 18 euro! Jt &t%J zaterdag 21 juli 2012 door Maikel Harte De vakantie staat voor de deur. Komende week vertrekken we naar Zuid-Frankrijk. Het is er dertig graden, begreep ik. Heerlijk, even met het gezin er uit. Voor mij zijn het ook de we ken dat ik tijd heb om mijn einde- jaarshows voor te bereiden. Die zijn weliswaar pas in december, maar voor je het weet is het zover en nu ben ik tenminste vrij. Meestal doe ik dat 's avonds als we voor de caravan zitten en de kids al op bed liggen. Dat zal dit jaar niet anders zijn. Terwijl mijn vrouw leest, zit ik met een schrijf blok of een gitaar in mijn handen. Dat gaat over het algemeen pri ma, maar we zijn nog niet vertrok ken of het is nu al duidelijk dat één liedje problemen op gaat leve ren. Mijn shows zitten net voor kerst en ik ben dol op kerstnum mers. En dus ben ik van de week al vast begonnen met het lied 'Kerstmis op de Westerschelde'. Het gaat over een zeeman die droomt met kerstmis thuis te zijn, maar juist dan nog een laat ste vracht moet bezorgen. En dus viert hij kerstmis op de Wester schelde. U voelt hem wel al aanko men wat voor strofes dat ople vert: 'vlokken sneeuw dalen ne der op zijn dek, de dijken naast hem kleuren wit, hij vaart over de Schelde, terwijl zijn vrouw mis schien wel bij een ander zit*. Mijn dierbare echtgenote verzocht mij vriendelijk dit liedje ergens eind november verder uit te werken. Want, zo zei ze: „Je gaat toch niet in juli op een camping aan de Mid dellandse Zee, terwijl het daar der tig graden is, in een zwembroek voor een caravan zoiets zingen. Daar zit ik niet op te wachten, en andere gasten op de camping ook niet." Een begrijpelijke reactie, maar eind november wil ik het al afhebben. Ik probeer nu een compromis te bereiken. Mijn eerste voorstel was dat ik er Kerstmis aan de Middel landse Zee van zou maken, dat kwam met de akkoorden nog wel goed uit, maar dat voorstel is afge wezen. Ik heb nu aangeboden om binnen te gaan zitten, uiteraard met de airco op de hoogste stand. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoooteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV, Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal in«s) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) |P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050.5004 VB Tilburg, Bellen kan ook; 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei leraoonsgegevens In hel colt Grote incidenten 28 augustus 2006: lekkage van 730 kg benzeen door lek. Al in juni 2005 wordt een kleine lekkage ont dekt aan een benzeenleiding. Dan wordt gekozen voor een tijdelijke oplossing, een klemband. Want het alternatief is om de hele fa briek uit bedrijf te nemen. Een jaar later, in juni 2006, blijkt dat de klem lekt. Opnieuw wordt de klem gerepareerd. Op 28 augus tus 2006 wordt de fabriek toch uit bedrijf genomen en ontstaat er brand. De 730 kilo benzeen verbrandt. Dow heeft de klemband een jaar la ten zitten, terwijl eigen regels voor schrijven dat een klem hoogstens negentig dagen mag blijven zitten. Het bedrijf 'heeft aangegeven som mige klembanden wel eens vijfjaar te laten zitten tot een volgende grote onderhoudstop'. In Temeu zen is de alarmfase 2 van kracht (voorbereiding evacuatie Temeu- zen-Noord). Dow wordt verweten dat het bleef 'aanmodderen' met de klemband terwijl de eigen re gels voorschrijven dat de klem band zou moeten worden vervan gen. 3 september 2006: lekkage van 3500 kg kraakgas door flenslekka- ge. Uit de analyse van provincie: 'zeer ernstig incident'. Oorzaak: tekortkoming onderhoud. Het inci dent is door miscommunicatie van Dow niet gemeld. Provincie: „We lazen het in de kraDt." Uit een me mo: „Het ontbreken van goede werkomstandigheden (voldoende licht), onvoldoende instructie op leiding voor het goed uitvoeren van de werkzaamheden en het on juiste type filter dat aanwezig was, hebben gezamenlijk tot het inci dent geleid." 19 september 2006: lekkage van 2200 kg C3/C4. Een ernstig inci dent, waarbij de afdeling wordt ont ruimd en het noodcentrum wordt ingericht. „Inspectie en onderhoud van drainafsluiters vindt onvoldoen de plaats. Na constateren van hoge mate van lekkage wordt geen repa ratie uitgevoerd of onderhoud ge pleegd. Het gas is niet ontstoken." Berekeningen geven volgens het meldingrapport aan dat een 'brand bare explosieve gaswolk met een diameter van ongeveer 25 meter is ontstaan en mede doordat de wind richting tankpark stond alles goed lijkt af te lopen'. 29 november 2006: lek van 6000 kg styreen door open losafsluiter bij belading. De inspecteurs betite len de incidenten in september als 'potentieel zeer ernstige inciden ten'. Op 27 januari 2007 schrijft hoofd afdeling Milieuhandhaving: „Het lijkt er op dat dit soort incidenten met een potentieel veiligheidsrisi co in toenemende mate bij Dow voorkomt." Ingrijpen is nodig 'ten einde een inmiddels denkbare ramp te voorkomen'. Uit het bestuursrechtelijke inciden- tenonderzoek blijkt dat 'de inciden ten de potentie hebben om zich tot zware ongevallen te ontwikke len'. Dow in Terneuzen moet zich op 23 januari verantwoorden voor de rechtbank. Het Openbaar Mi nisterie beschuldigt het chemie bedrijf van het opzettelijk ver zwijgen van milieu-incidenten, waardoor ook de volksgezond heid in het gevaar is gebracht. door Marcel Modde De aanklacht van het Openbaar Ministerie (OM) tegen chemie bedrijf Dow in Ter- neuzen omvat zeven tien kantjes A4. Dow wordt verwe ten meerdere incidenten in de pe riode juli 2005 tot juli 2008 te heb ben verzwegen. Daarbij zijn giftige gassen vrijgeko men, die mogelijk ook door men sen op en rond het bedrijventer rein zijn ingeademd, zegt Marieke van der Molen van het Functio neel Parket in Den Haag. Ook ont snapte, zoals eerder gemeld, in sep tember 2006 een 'brandbare explo sieve gaswolk'. Het OM geeft nog geen details prijs over de precieze inhoud van de aanklacht. De dagvaarding wordt niet eerder dan twee weken voor de zitting van de rechtbank openbaar gemaakt. Die zitting wordt op 23 januari gehouden in Breda. Dat het juridisch onder zoek na de inval van de bovenre gionale recherche in juni 2008 vier jaar in beslag heeft genomen, komt volgens Van der Molen door de 'buitengewoon complexe zaak'. „Het gaat om veel incidenten. We hebben over de periode 2005-2008 tienduizenden documenten onder zocht. Dat is specialistisch werk, waar een compleet onderzoeks team echt wel even mee bezig is." Ook hebben de advocaten van Dow nog de gelegenheid gekregen te reageren op de uitkomst van het onderzoek, zegt de woordvoerder van het OM, alvorens is besloten tot vervolging over te gaan. De bal kwam aan het rollen toen de provincie justitie in 2005 vroeg om een strafrechtelijk onderzoek naar een overgelopen benzeen tank. Een reeks nieuwe incidenten in de nazomer van 2006 vormde voor justitie aanleiding het onder zoek te verbreden. Incidenten die na de inval van 2008 zijn gebeurd, zijn verder buiten beschouwing ge bleven, aldus Van der Molen. Het OM neemt de kwestie hoog op, omdat een 'klein verzuim van nale ving van de milieuvergunning gro te consequenties kan hebben'. „En je kan niet per ongeluk incidenten niet melden." Daarmee geeft Van der Molen aan dat Dow de regels bewust aan z'n laars zou hebben gelapt. „Het feit dat een chemiebe drijf niet aan alle voorschriften vol doet, is al ernstig genoeg. Er had den slachtoffers kunnen vallen." Dow wilde gisteren niet reageren op de aanklacht, 'omdat de zaak nu onder de rechter is'. Bij de in val erkende het bedrijf dat 'feitelijk elk incident waarbij stoffen vrijko men die niet in de vergunningen vermeld staan, een overtreding is'. Dow hield evenwel staande dat elk incident is gemeld bij de instanties en 'dat maatregelen zijn genomen om de gevolgen voor mens en om geving zo te beperken dat er geen sprake was van gevaar'. Amber Bout, Terneuzen: „Ik voel me heel veilig in Terneuzen. En natuurlijk kan er altijd iets gebeu ren bij Dow. Maar daar lig ik echt niet wakker van. Er gebeurt overal wel eens iets. Als je daar allemaal mee bezig moet zijn, heb je toch geen leven." Ilze Nessen, Sas van Cent: „Dow moet zich aan de regels hou den. Zo niet, dan moet het bedrijf aangepakt worden. Nee, onveilig vind ik het hier niet. Natuurlijk is het hier een industriegebied, maar dat weet je toch. Als je daar bang voor bent, moet je maar verhuizen." Donkere wolken boven Dow 2004: Bij Dow Chemical in Terneuzen 39 incidenten met lekkages en emissies. 2005:32 inciden ten. Volgens OM vraagt provincie om strafrechtelijk onderzoeknaar overgelopen benzeentank. 2006:30 milieu-incidenten, twee hadden tot een grote ramp kunnen J leiden. Er ontsnapte onder meer een brandbare, explosieve gaswolk. H OM verbreedt op eigen initiatief het j onderzoek naar Dow.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2