Rimini is meer dan zon, zee en strand •-B -<U 15 reizen 'Ik heb een T-shirt nodig', maar dan in het Chinees 7"? 15 kilometer strand, 1500 hotels en in het hoogseizoen alleen al uit Rusland 18 charter vluchten per week. welkom in Rimini. Sp!* reizen@wegener.nl 024-3650360 door Joost Brantjes In Rimini, de Italiaanse badplaats aan de Adriatische Zee, wordt sinds het midden van de negen tiende eeuw vakantie gevierd vol gens de formule 'zon, zee en strand'. Toch hoefje zelfs in de stad al leen maar het spoor over te steken, om te zien dat er meer is. Rimini is in 268 voor Christus door de Romeinen gesticht. De stad vormde de verbinding tussen noord- en cen- traal-Italië. De triomfboog van Augus tus uit 27 voor Christus en de Tiberius- brug over de Marecchia rivier uit de eer ste eeuw worden nu nog intensief door de Riminezen gebruikt. Het amfithea ter, gebouwd in de tweede eeuw, is nu de achtertuin van een lagere school. Maar de belangrijkste bezienswaardig heid van Rimini is de Tempio Mala- testiano, de basiliek en kathedraal van de stad met onder andere het door Giotto geschilderde kruisbeeld en een fresco van Sigismondo Malatesta van Piero della Francesca uit 1451. Het op bijna 600 meter hoogte gele gen San Leo - een in 301 gestichte ge meente op de Montefeltro, op 35 kilo meter van Rimini - is, ondanks een in wonertal van slechts 150 zielen, de bis schopszetel van het diocees met il Duo- mo uit 1173 als kathedraal van de stad. In de crypte van de kathedraal vind je de tombe van de heilige Leo, met zijn door hem zelf uitgehouwen testament. Ook de andere kerk in de stad, de aan Santa Maria Assunta gewijde Pieve kerk uit 881, verdient een bezoek. Het is een van de oudste en meest aantrek kelijke kerken van de regio. Het hoogste punt van San Leo, op 639 meter, is het fort dat uit de rotsen lijkt te groeien. Een geniaal ontworpen Rimini biedt niet alleen strand en horeca, maar ook cultuur, foto Joost Brantjes militaire vesting die in de achttiende eeuw veranderde in een gevangenis. De beroemdste gevangene was Giusep pe Balsamo, graaf Cagliostro. Een alche mist, tovenaar en helderziende die gro te invloed had op de groten van zijn tijd, onder wie Casanova. Nu nog lig gen er bloemen op het bed in zijn cel. Riminezen met geld die de drukte van de badplaats willen ontvluchten, verkiezen vaak het op 11 kilometer gele gen Santarcangelo di Romagna. De 20.000 inwoners leven op 100 meter boven de zeespiegel in een dorp waar de enige 'geluidsoverlast' van de klok kentoren komt; elk kwartier weer. Als Riminees Stefano Succi meer geld had, zou hij onmiddellijk verhui zen naar Verucchio, een idyllisch dorp dat tegen een berghelling is gebouwd. Stefano is archeoloog en leidt ons rond door het Museo Civico Archeologico. Het museum is gehuisvest in een Au gustijner klooster uit de dertiende eeuw. Het toont de schatten die zijn ge vonden in de Villanoviaanse Etruski- sche necropolis rond Verucchio uit de periode van de negende tot vierde eeuw voor Christus. Zoals sieraden van goud en amber, een troon gemaakt van populierenhout of uiterst fijn glaswerk. Terug in Rimini sluiten we ons be zoek aan de regio af in een visrestau rant; we zitten immers aan de kust. De wijn is een Impero uit 2009, een witte van Pinot noir-druiven, ooit meegeno men door Napoleon. Volgens Italiaan se tafelgenoten een van de weinige po sitieve dingen die de keizer achterliet. reageren? featureredactie@wegener.nl Rimini ligt op 1.370 kilometer van utrecht. Lowcost airline Windjet vliegt drie maal per week recht streeks van schiphol naar de luchthaven Federico Fellini van Rimini. Beschikbaarheid en boekingen via www.volawindjet.com Meer info over Rimini en de streek op www.riviera.rimini.it (doorklikken naar de Engelse versie). n flpps ëil gadgets in ji fcoffir Zaterdag 21 juli 2012 door Marcha van Schijndel Voor veel mensen is de vreemde taal in het buitenland vaak het grootste struikelpunt. Waar we voorheen standaard een Wat-en-hoe in het Frans, Duits, Portugees of Grieks in de koffer stopten, installeren we nu na tuurlijk een vertaalapp op ons mobiel tje. Een veelzijdige app op het gebied van vreemde talen is Vertaler pro. De ze app 'beheerst' maar liefst 45 talen waardoor je niet alleen woorden en zin netjes uit het Nederlands naar het Zweeds, Macedonisch of Hebreeuws kunt vertalen, maar ook bijvoorbeeld van het Vietnamees naar het Grieks of van het Litouws naar het Japans. Je kunt zelf zinnen invoeren en talen kie zen. De vertalingen die er vervolgens uitrollen, zijn niet allemaal even gram maticaal correct. Maar hoe erg is dat? Voor die instant vertalingen moet je online zijn, oftewel een internetverbin ding hebben. Dat wil je in het buiten land, uit kostenoverwegingen, natuur lijk het liefst voorkomen. Handig is dan de offline functie met enorm veel voor geprogrammeerde standaardzinnen. Ze worden je aangeboden in maar liefst 24 categorieën, variërend van 'Ik ben op zoek naar een camping' tot 'Ik heb een T-shirt nodig'. Die standaardzinnen zijn er in het Chinees, Duits, Engels, Frans, Italiaans, Japans, Portugees, Rus sisch, Spaans en Zweeds. Een vraag stel len lukt dan iedereen wel, maar een heel gesprek voeren wordt lastig. Want geeft je gesprekspartner het antwoord in vloeiend Portugees, dan kan deze app je ook niet een-twee-drie aan de vertaling helpen. Met de gratis versie kun je in het bui tenland niettemin al heel goed uit de voeten. Zeker dankzij die voorgepro grammeerde zinnetjes. Ben je bereid iets meer te investeren, dan kun je voor een klein bedrag (1,59 euro) een stem kopen die de woorden en zinnen ook nog eens voor je uitspreekt. Bovendien maak je daar de app ook direct reclame vrij mee. Want in de gratis versie staat er altijd een advertentie in beeld. VERTALER PRO, gratis voor iPhone en iPad. dÊfiji gvd Op de Veluwe heeft u keuze uit maar liefst 9 verschillende parken van Landal Green Parks. Midden in de bossen heeft ieder park zijn eigen charme. Wat de parken gemeen hebben is o.a. het zwembad en het uitgebreide Fun Entertainment programma met zowel binnen- als buitenactiviteiten. De parken zijn een perfecte uitvalsbasis om de Veluwe te verkennen, voor culturele uitstapjes naar het Krüller-Möller Museum of Paleis 't Loo. Ga ook eens met de kinderen naar de Apenheul, Burgers' Zoo of één van de andere attractieparken in de omgeving. Kortom, op d? Veluwe valt altijd wat te beleven. Kijk ook op www.landaf ni/veluwe Reserveerdirectoplandal.nl/lastminute of bel o9oo-8842(€0,20P mirg Landal De beschikbaarheid van bungalows voor deze aanbieding is beperkL De aanbieding is exdusiel resorvermgskosten, bedlinnen en toeristenbelasting. K|k voor de volledige actlevoorwaardtm (mol. deelnemende parken en type accommodatie:)) op landal.rtl/lastminules. Druk- en zeileuten voorbehouden flHHI Beleef de zomer op de Veluwe nu extra aantrekkelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27