van schans en vesting W i3 reizen 3-daags Giethoorn-arrangement 49,50 P.P.P.n. HOTEL"" reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 21 juli 2012 Boven: Een pas gerestaureerd, room wit standbeeld gedenkt de slag die in 1568 plaatsvond in Heiligerlee. Links: Vestingstadje Bourtange. foto's Rick Nederstigt.CPD Nieuweschans Heiligerlee0 Oudeschans Bourtange Meer informatie: www.bourtange.nl www.hotelvestingbourtange.nl www.bezoekoudeschans.nl www.vesting-oudeschans.nl www.slagbijheiligerlee.nl www.fontananieuweschans.nl door Pieter Lamberts ie naar Heiligerlee wil, hoeft; niet door zompig gebied, zoals onze voorouders, maar kan de snelweg Aj nemen, van Groningen naar Duits land, gegarandeerd filevrij. Ook daarna is het makkelijk, want afslag 46 draagt de naam van misschien wel de be roemdste schermutseling uit de vader landse geschiedenis: Heiligerlee. Vervol gens wijzen toeristische bordjes naar waar het hier allemaal om te doen is: het monument dat het begin van de Tachtigjarige Oorlog markeert. Heiligerlee is nu een vriendelijk dorpje onder de rook van Winschoten. Maar bijna 450 jaar geleden rook het er naar kruitdamp en was er het gehinnik van paarden en het gekreun van gewon de soldeniers en cavaleristen te horen. Hier botsten op 23 mei 1568 geoefende Spaanse legereenheden op het samen raapsel van Lodewijk van Nassau. Han dig gebruikmakend van het moerassige terrein won Lodewijk, maar zijn broer Adolf sneuvelde. Een pas gerestaureerd negentiende-eeuws monument - de ferme Nederlandse maagd ontfermt zich over de zieltogende Adolf - houdt de herinnering levend. Iets verderop is het museum Slag bij Heiligerlee gevestigd. Ondanks de krijgshaftige naam gaat het er gemoede lijk aan toe. Via audiovisuele middelen kom je van alles over de veldslag aan de weet. Zelfs Willem van Oranje spreekt de bezoeker bemoedigend toe. Vanuit Heiligerlee gaat het verder naar het oosten, naar Oudeschans en Nieuweschans. Vaarten en diepen vor men een lijnenspel dat Mondriaan ja loers zou maken. Dat is ook meteen de reden dat Oudeschans, en later Nieuwe schans, zijn aangelegd: het waren ver sterkingen in moeilijk begaanbaar ter- rein tussen de Dollard en het grootste aaneengesloten, nu grotendeels ontgon nen, moerasgebied van West-Europa. Wie regeerde over de wegen in het ge bied, beheerste het gebied. Willem Lodewijk van Nassau, neef en levenslange vriend van prins Mau- rits, landde in 1593 met 150 schepen en 2200 man bij de Bellingwolderzijl. De ze sluis lag toen bij het open water van de Dollard. Willem Lodewijk en zijn manschappen stampten in vier dagen tijd een schans, een aarden versterking, uit de grond. Spaanse troepen hadden het nakijken, de schans was te sterk. Bovendien konden de schansbezitters naar believen het omringende land on der water zetten door via de Belling wolderzijl water uit de Dollard in te lei den. Deze roemvolle tijden worden in het Vestingmuseum opgeroepen, waar uitleg wordt gegeven over vestingwer ken in Oost-Groningen. Ze behoorden tot de Eemslinie, een van de verdedi gingslinies die de Republiek naar het oosten toe moesten beschermen. Via binnenwegen gaat het nu naar de pièce de resistance van schansen en vestingwerken in Oost-Groningen: Bourtange. Ook deze vesting is haar be staan als schans begonnen. In 1580 be val Willem van Oranje om op een zandrug in het moeras, een tange, een versterking aan te leggen: Bourtange. Hierlangs liep de weg die het Spaansge zinde Groningen met Lingen en West- falen verbond. De Spanjaarden bevoor raadden de stad Groningen via deze route. Willem de Zwijger hoopte met de aanleg van de schans Groningen te isoleren. Onder graaf Willem Lode wijk, die van Oudeschans, werd de ves ting Bourtange in 1593 voltooid. Toen Groningen in 1594 in Staatse handen viel, veranderde Bourtange van een ves ting die het de stad Groningen moeilijk maakte, in een vooruitgeschoven verde digingswerk van de Republiek. Tegenwoordig is Bourtange een ju weel van een vestingstadje. Je kunt er door de smalle straatjes dwalen of mu seum de Baracquen bezoeken, waar al les over het krijgsbedrijf in de zeven tiende eeuw wordt uitgelegd. Of je kunt over vroeger tijden gaan zitten mijmeren in het sekreet boven de ves tinggracht, waar soldaten hun gevoeg deden, gezellig naast elkaar, als kippen op stok. Je denkt wel even weinig krijgshaftig: hadden ze papier en waar wasten ze hun handen? reageren? featureredactie@wegener.nl 3-daags Giethoorn arrangement: •2x overnachting in Hotel Hoogeveen •2x uitgebreid ontbijtbuffet •lx driegangendiner op de 2e dag •Kortingsvoucher voor lx kopje koffie met een Brusselse wafel in Giethoorn •lx een rondvaart door Giethoorn Exclusief gemeentelijke heffingen 2.00 p.p.p.n en reserveringskosten 5.00 p.p. Toeslag alieengebruik 23.50 p.n. Deze aanbieding is aUeen telefonisch te boeken onder vermelding van: WEG2T07" Een verblijf in Hotel Hoogeveen is ook uitermate geschikt om een bezoek te brengen aan Giethoorn. De grachten, de boogbruggetjes en rietgedekte boerderijen geven Giethoorn een schilderachtig uiterlijk. Ga mee met een rondvaarttocht of ga zeif op pad met een fluisterboot of op de fiets. Hotel Hoogeveen is rustig gelegen aan een vijver- en bosparflj en vlakbij het stadscentrum en heeft 40 hotelkamers, een sfeervol restaurant, brasserie en terras. Tevens kan men fietsen huren in het hotel en er is een oplaadpunt voor elektrische fietsen. Aanbieding t/m 31/10: 49,50 p.p.p.n. Drenthe is een prachtige fiets- en vvandelprovincie. Maar ook de stad Hoogeveen is zeker de moeite waard! Vanuit Hotel Hoogeveen kunt u deze bruisende stad en z'n veelzijdige omgeving ontdekken. Als stad in het groen is Hoogeveen ook een ideaal startpunt voor fiets- en wandeltochten. Rondom doorkruisen de fietspaden de mooie bos- en heidegebieden en karakteristieke Drentse esdorpen met eeuwenoude kerkjes en Saksische boerderijen. Hotel Hoogeveen AAathijsenstraat 1 7909 AP Hoogeveen 0528-26 33 03 www.hethotel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25