reizen rrf Alva verloor op 1 april zijn bril (het stadje Den Briel), de victorie begon bij Alkmaar en Leiden werd ontzet. Maar in Heiligerlee brak de Tachtigjarige Oorlog officieel uit. in Oost-Groningen houden Schansen en vestingen de herinnering levend. Zaterdag 21 juli 2012 ^4^ reizen@wegener.nl 2012 is het Jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog ongeveer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven Ovan weleer, vandaag: Kasteel vorden in vorden. tekst en foto's Carel Thijssen en bijzondere schakel aan een ketting van kastelen en buitenplaatsen. Zo zou je kasteel Vorden aan de groe ne rand van het gelijknami ge dorp kunnen typeren. Niet voor niets wordt het Achterhoekse Vorden 'het kastelendorp van Nederland' ge noemd. Behalve kasteel Vorden staan nog zeven van die monumentale pan den in de directe omgeving te pronken: Hackfort, Den Bramel, De Wilden- borch, De Wiersse, Onstein, Het Med- ler en De Kieftskamp. „De middeleeuwen waren voor deze regio een economisch belangrijke tijd", vertelt Karin de Rouw, sinds 2005 eige naresse en bewoonster van kasteel Vor den. „Dit gebied lag op de Hanzeroute met steden als Kampen, Zwolle, Deven ter en Doesburg. Ja, het waren roerige tijden. Iedereen deed wel een beetje aan landjepik. Vanuit een kasteel kon je je goed verdedigen. Rond de vijftien de, zestiende eeuw werden de steden veel belangrijker en kregen kastelen meer een woonfunctie." Dat kasteel Vorden een vesting was, is duidelijk te zien aan de donjon, de vierkante gevechtstoren. „Een echt kas teel heeft altijd een donjon", meldt de vrouw des huizes met gepaste trots. Met name de vorm maakt kasteel Vor- Karin de Rouw geeft rondleidingen in haar kasteel. Voor tijden en en treeprijzen: www.kasteelvorden.nl Tip: combineer een kasteelbezoek met de Achtkastelenfïetsroute (34 kilometer). Een folder is verkrijg baar bij de wv in vorden. den tot een opvallend monument. De Rouw: „Meestal zijn kastelen grote, vierkante blokken. Hier was de toren er het eerst. Die stamt uit de dertiende eeuw. Daarna zijn de flanken eraan ge bouwd. Zo is de winkelhaak ontstaan. Overal kun je vanuit het huis de zijkan ten zien. Dat was belangrijk als je werd aangevallen door de vijand." Kasteel, ook wel Huis Vorden, in zijn huidige vorm dateert uit de zestien de eeuw. Karin de Rouw (51), volgt - ook al heeft ze geen blauw bloed - een viertal adellijke generaties op, die in de loop der tijden het kasteel in eigendom hadden. Allereerst was er de familie Van Vorden, de stichters van het kas teel. „Daarna volgde de familie Hack fort", weet de kasteelvrouwe. „In de ze ventiende eeuw kwam de familie Rip- perda hier, een bekend geslacht uit Gro ningen. En tot slot de familie Van der Borch. Die hebben het in 1956 verkocht aan een projectontwikkelaar. Ze kon den het niet meer behappen." De plannen van de investeerder het domein tot bouwgrond te bestemmen, werden in 1974 door de provincie ge dwarsboomd. Het Gelders Landschap kreeg 77 hectare in bezit en het kasteel plus 3 hectare groen gingen naar de ge meente Vorden, die er na restauratie haar gemeentehuis van maakte. De Rouw: „Bij de herindeling hield de ge meente op te bestaan. En toen stond het opeens te koop. Het leek me heel romantisch, wonen op een kasteel. Het is ook mooi. Dit is mijn grote hobby, maar het is toch minder romantisch dan je denkt. Het is hard werken. En in de winter is het hartstikke koud. We lo pen hier in de winter altijd met dikke truien en vesten. En bezig zijn, hè. Ver gelijk het maar met het runnen van een boerenbedrijf Er is altijd werk." Eén van die werkzaamheden - naast bed en breakfast, trouwlocatie en fees ten - is het geven van rondleidingen. „Mensen mijn huis laten zien, ik moest er even aan wennen, maar ik vind het steeds leuker. Toen de gemeente weg ging, hebben we alles opnieuw inge richt in de sfeer van het oude kasteel. Dat geeft de bezoekers een goed beeld van hoe het geweest is." Dat niet alle sporen van de vorige ge bruiker zijn uitgewist, laat de gast vrouw graag zien tijdens een rondgang door het kasteel. Zo prijkt op de deur van de jachtkamer nog de aanduiding 'afdeling burgerzaken', waar je nog niet zo lang geleden je paspoort kon opha len. In de eetkamer was voorheen de af deling interne zaken gevestigd. En de deur met het opschrift 'burgemeesters kamer' leidt naar wat Karin de Rouw zelf betitelt als 'de mooiste kamer van het huis'. Met open haard en een vor stelijk uitzicht. Romantiek te over. Boven: Kasteelvrouwe Karin de Rouw in de sfeervol ingerichte donjon. Onder: De achterzijde van Kasteel vorden. Rechts: De toren en de twee zijvleugels vormen de winkelhaak, die kenmer kend is voor het kasteel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24