Kakkerlakken in je haar, beestjes onder je huid 'E reizenio 'Rusten controle, daar let ik op bij collega-reisleiders' rrf Een drukke verjaardag lisssft Ervarings deskundige op reis Zaterdag 21 juli 2012 reizen@wegener.nl Als mijn verjaardag nadert, lig ik af en toe 's nachts te woe len in bed. Met bonkend hart en het koude zweet op mijn voor hoofd gaan mijn gedachten terug naar 2008, toen ik mijn verjaardag vierde in Guadalajara, waar ik des tijds studeerde. Beelden van een huis bomvol mensen die ik nooit eerder had gezien, die zonder aankondiging ineens meefeestten, maar niet eens wisten wie ik was of dat het mijn ver jaardag was, spoken door mijn hoofd. In Nederland is het organiseren van een feestje een rechttoe rechtaan ge beuren. Je weet wie je uitgenodigd hebt, dus je weet wie er komen en hoeveel consumpties je moet inslaan. Anders is het in Mexico. Mexicanen zijn een even ongeorganiseerd als feestelijk volk. In onze woonwijk in Nezahualcóyotl is het iedere zater dag raak en galmt tot in de kleine uurtjes ranchero- muziek door de straat. De hou ding van de feest gangers is vaak prettig ontspan nen: iedereen is welkom, en als je geen bekende van het feestvarken bent, vloeien het bier en de tequila W 1 net zolang tot je ™jSr 1 f I dat wel bent. ^at v^er jaar geleden maar geweten! Ik had ongeveer twintig vrienden uitgeno digd voor mijn verjaardag, van wie meer dan de helft Mexicaan. Voor de zekerheid hield ik bij het boodschap pen doen rekening met dertig man, je weet immers nooit. Geen wolkje aan de lucht, zo leek het, en ik bereid de me voor op een gezellige avond. Het ging echter al mis toen mijn goe de vriend Jorge om negen uur aanbel de. In mijn Europese naïviteit reken de ik alleen op hem, maar het leek alsof hij zijn halve familie had meege nomen: zijn vier broers en zussen, drie neven en een paar vrienden. Daarna volgde studiegenote Fabiola, die vijf onbekenden meenam. Nog niet eens de helft van de genodigden was binnen, of het huis was al vol met ruim veertig mensen van wie ik de meesten nog nooit had ontmoet. Ik leerde tot mijn verbijstering de be langrijkste stelregel in de Mexicaanse feestcultuur kennen: als je iemand uitnodigt, komt hij nóóit alleen. Zo was al snel alle proviand op en zag ik me genoodzaakt tot drie keer toe de nabije nachtwinkel te plunde ren. De jongen achter de toonbank keek geamuseerd toe. Arme gringo! Gelukkig toonden de feestgangers zich heel begripvol, wat een ander, bijzonder prettige eigenschap van Mexicanen is. Toen ik aan het eind van de avond, een uur of twaalf op de bank neerplofte, uitgeput van de organisatorische zorgen, stelde Jorge me gerust. 'Jullie Europeanen zijn nogal controlfreaks, hé? Ach, je bent niet de eerste buitenlander die dit meemaakt. Laat het een les zijn: in Mexico loopt alles vroeg of laat uit op een prettige chaos.' Jan-Albert Hootsen insecten in Je appartement of hotel kamer? ca acuut klagen ën zorg dat de eigenaren het ongedierte afdoen de bestrijden. Soms valt een ontmoeting met onge dierte nauwelijks te voorkomen. Wie bijvoorbeeld op vakantie gaat naar Guatemala, komt geheid een keer een flinke spin tegen. Houd T a r a k a n i daar rekening mee met het kiezen van een bestemming. Neem voorzorgsmaatregelen.- insec- tenwerende klamboes en sticks met 30 procent deet helpen tegen ziek te-overbrengende muggen. Geld helpt: de duurdere hotels bie den vaak schonere bedden en dus minder kans op bijtende bedvlooien. door Lindy Jesise Eigenlijk had ik het wel kunnen weten. Rusland staat immers niet bekend als het meest hygië nische land en ik logeerde bepaald niet in een chic hotel. De Russen hebben een mooi woord voor het beestje dat graag bij ze in de buurt woont: ze zeg gen tarakcm tegen kakkerlakken. Ze ste ken niet, ritselen hoogstens. Maar het is wel naar als er een bruine kluit kak kerlakken ritselend in je haar valt als je een kast opendoet in je Sint-Petersburg- se studentenhotel. Gelukkig hadden Amerikaanse vrienden een elegante op lossing. Ze voorzagen mijn kamer van een uitklapbare kakkerlakkenval vol met een 'dodelijke lijm' waar ze in ble ven hangen. Roach hotel, stond er in ge kleurde blokletters op. En: you can check in, but you can never check out... In de loop der jaren heb ik kennisge maakt met een fraaie selectie aan verve lende beesten, waarvan ieder land ter wereld er wel een paar te bieden heeft. Zo konden we in ons vakantiehuis in Amerika niet gaan zwemmen in het ri viertje achter het huis, omdat er een snapping turtle woonde, die met zijn ij zeren kaken gemakkelijk je vinger kon afbijten. In Griekenland maakten reus achtige duizendpoten het zich gemak kelijk in de afvoer van de douche. En na een kort verblijf in Thailand groei den er ineens allemaal rode bultjes op mijn huid. De bultjes werden langwer pig en toen er afgrijselijk jeukende ro de strepen ontstonden, begreep ik: er zitten beestjes in te wroeten. Waar heen zouden die larfjes zich een weg banen? Mijn aderen of mijn nieren? In middels waren we in Hanoi, Vietnam aangekomen en. daar gingen we direct te rade bij een arts. Die constateerde dat er sprake was van mijnworm. Ik had op het Thaise strand wel eens naast mijn handdoek gezeten inplaats van erop. Op die plek had een besmet te hond geplast en zo waren de eitjes op mijn huid gekomen. De larfjes wa ren niet gevaarlijk voor mensen, maar veroorzaakten wel veel jeuk. Een kuur tje met pillen deed wonderen. door Sandra van Maanen en goede reisleider heeft de touwtjes stevig in handen, re gelt alles van A tot Z, heeft to tale overview. Een zere teen bij één van de reizigers mag er niet de oorzaak van zijn dat het complete programma voor de groep plotseling heel anders wordt. Wat er ook moet worden geregeld of ge controleerd, het programma moét door gaan, de groep rekent erop. Rust en controle, daar let ik op bij collega-reisleiders. Bieden ze genoeg ser vice, rennen ze hard voor hun groep? Interessant is hoe ze omgaan met de las tige betweter, die je altijd wel in een groepje tegenkomt. Iedereen kent ze wel; het zijn de figuren die overal nét iets meer vanaf weten - of dénken te weten - dan de reisleider en dat graag etaleren. Daar ergert de groep zich aan. Zoiets kan zelfs een hele vakantie ver pesten. Zonder de persoon in kwestie te beledigen of voor gek te zetten, be waakt een deskundige reisleider de groepsdynamiek. Ik heb met groepen werkelijk overal gezeten. Wat opvalt, is dat mensen van wie je het niet verwacht (want hoogop geleid, intelligent, et cetera.) in het bui tenland soms veranderen in kuddedie ren. Alsof ze hun hersens hebben thuis- gelaten. Als reisleider krijg je de meest domme vragen. Weten ze ineens niet meer wat te doen als er een sneetje in hun vinger zit. Zelf naar de receptie van het hotel lopen om een pleister te vra gen, komt niet bij ze op. Geen idee wat dat is. Onzeker in het buitenland, een held in eigen land? Een intercontinentale groepsreis zou Naam. BartEpskamp leeftijd: 29 Beroep: was jarenlang reisleider bij Bizz Travel en Ferio ik persoonlijk niet zo snel boeken. Ik plan'en organiseer dat soort trips liever zelf Voor een citytrip in Europa kies ik wel een georganiseerde reis met een goede gids. Ga ik naar een stad als bij voorbeeld Rome met zóveel geschiede nis, dan biedt een professionele rondlei der meerwaarde. Op eigen houtje zie je alleen de standaard plekken, aan al het andere moois ga je dan voorbij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22