Muziek met cadans van hartslag psychologie 117 zaterdag 21 juli 2012 De speciale selectie van muziekstuk ken door pianiste en coach Karima Matser hebben een beproefde helen de werking. „Je kunt verdriet, angst, pijn, onzekerheid, vermoeidheid en stress beter het hoofd bieden." door Dora Rovers illustratie Mark Reijntjens Klassieke entourage, met fraai uitge lichte plafondschilderingen. In de Orangerie van kasteel De Vanen burg in Putten geeft Karima Matser (46) aan de Steinway-vleugel een ongewoon ochtendconcert. Het is bedoeld om te ont spannen en te helen. Toehoorders bij deze benefietbijeenkomst voor de Nederlandse Borstkankervereniging zijn hoofdzakelijk (ex)kankerpatiënten. Lotgenoten van Mat ser, bij wie vier jaar geleden borstkanker werd geconstateerd. Krap een jaar later was ze vrij van kanker. Daarbij speelde muziek met zijn helende kracht een belangrijke rol. „Ik vind het mooi iets terug te doen na mijn ziekteperiode. Die was eigenlijk fantas tisch, doordat ik zo veel warmte en liefde heb ervaren in een voor mij moeilijke tijd." Op welke manier heeft muziek voor jou een he lende werking gehad? „Dankzij mijn cónservatoriumopleiding kon ik mijn eigen muziek kiezen en daar door rust vinden op het moment dat mijn hoofd helemaal vol zat. Dat laatste was ze ker het geval in de beginperiode, met keu zes als 'naar welk ziekenhuis ga ik', 'welke vorm van kanker heb ik', 'waar voel ik me prettig bij', 'wat moet ik privé allemaal rege len', 'wat moet ik zakelijk allemaal regelen?' Muziek bood verdieping, troost en verwer king, maar ook structuur in de chaos. Met name als ik Bach speelde, kreeg ik weer over zicht in mijn hoofd." Muziek als houvast? „Geen houvast, want je moet er toch door heen. Hoofdzakelijk als hulpmiddel bij het maken van de juiste keuze. Om terug te gaan naar binnen, bij mezelf Even naar mijn hart, naar mijn onderbuikgevoel, met de vraag 'wat voelt goed?'. Ik heb alle beslis singen op intuïtie genomen." Dus muziek was daarbij een leidraad. „Ja, om dicht bij mezelf te kunnen blijven. Als ik iemand iets mee zou mogen geven die ernstig ziek is: ga steeds van binnen na of een stap goed voelt. Als je samen met art sen en verpleegkundigen een besluit neemt waarbij je je prettig voelt en er gaat een keer iets minder voorspoedig, kom je daar uit. Dan is dat bespreekbaar en oplosbaar. Bo vendien kun je door te luisteren naar mu ziek verdriet, angst, pijn, onzekerheid, ver moeidheid en stress het hoofd bieden." Al voor haar ziekte hield Matser zich als trai ner en coach bezig met re-integratietrajec- ten. Haar eigen ervaring gecombineerd met haar kwaliteiten als beroepspianiste bleek de opmaat voor samenwerking met zorgver zekeraar Ohra. Die besloot Matsers 'helende noten', die ze mede baseert op wetenschap pelijk onderzoek van het Institute for Music Neurological Function in New York, aan de medewerkers aan te bieden. In de vorm van een speciaal samengestelde cd en via concerten, beide met harmonische klassieke muziek uit de achttiende en negentiende eeuw, afgewisseld met musicalnummers. Zijn er stukken muziek waarvan je kunt zeg gen dat die gegarandeerd helend werken? „Ja, die van Bach en van zijn zoon Johann Cristian Bach. En de adagio's van Haydn." Waarom? „Bach heeft een bijna mathematische syste matiek, die met name duidelijkheid schept in de chaos in je hoofd. Voor ontspanning zijn de zoon van Bach en Haydn geschikt. Het gaat erom dat de compositie de cadans heeft van een hartslag. Cadans en hartslag, dat is de melodische lijn." Maar je speelt ook 'Als er nooit meer een mor gen is' van Marco Borsato en 'Music of the night' uit de opera 'Phantom of the opera'. „Dat is voor mensen die niet zo vertrouwd zijn met klassieke muziek. Deze moderne muziek heeft eenzelfde, rustige hartslagca dans. Die moet kabbelend zijn." Wat doet muziek nog meer? „De trilling van muziek, zoals vanochtend van de pianosnaar, komt binnen. Dat raakt het oudste deel van de hersenen, dat we ge meen hebben met reptielen. Dat kan ont spannen, maar in het andere uiterste geval ook angst geven. In filmmuziek voor thril lers wordt dat handig gebruikt." reageren? gezondheid@wegener.nl Muziek is goed voor je Positieve effecten van muziek: Verlaagt de bloeddruk Verlaagt de hartslag- en ademfrequentie Vermindert de spierspanning Verlaagt hoeveelheid stresshormoon Verhoogt de pijndrempel Werkt ontspannend Verbetert algeheel welbevinden Meer over Karima Matser: www.ouno.nl Dankzij kinderen minder snei verkouden Volwassenen die (opgroeiende) kinderen hebben, raken minder snel verkouden dan volwassenen zonder kinderen. Dit concluderen Amerikaanse onderzoekers uit ex perimenten waarbij zij volwassen vrijwilligers besmetten met vier soorten verkoudheidvirussen. On der de kinderloze deelnemers raakten tweemaal zo veel mensen verkouden. http://bit.ly/S4wh46 Eiwit beschermt tegen griepvirussen Onderzoekers hebben een eiwit gemaakt dat beschermt tegen griep. Het eiwit alarmeert het af weersysteem alsof er al een be smetting met het griepvirus heeft plaatsgevonden. Bij muizen leidt zowel toediening van het eiwit voorafgaand aan als tot 24 uur na besmetting tot minder ziektever schijnselen van alle varianten van het griepvirus. http://bit.ly/NuEHPd Genschakelaar staat verkeerd bij artrose Bij mensen die last hebben van ar trose staat een genschakelaar in het kraakbeen ten onrechte op 'aan'. Hierdoor maakt het kraak been te veel van het eiwit MMP13 aan. Dit eiwit tast het kraakbeen aan. Hoe de genschakelaar 'aan' is komen te staan en of deze ook weer 'uit' kan, is nog niet bekend. Bij artrose gaat het gewrichts kraakbeen achteruit. (http://bit.ly/S6Uh6K) Geheugen bij alzheimer te verbeteren met drankje Het geheugen van mensen met een milde vorm van de ziekte van Alzheimer (een vorm van demen tie) verbetert als zij een halfjaar lang een experimenteel drankje innemen. Het drankje (dat onder ander het vetzuur DHA en de stof fen choline en uridine bevat) sti muleert het ontstaan van nieuwe verbindingen tussen hersencel len. (http://bit.ly/L9weyL) Een ander zien roken doet beginnen met roken Hoe vaker pubers in een film mensen zien roken, des te groter is de kans dat zij zelf ook begin nen met roken, blijkt uit Ameri kaans onderzoek. Anders dan tot nu toe werd gedacht, maakt het daarbij niet uit hoe de rokende ac-~ teur zich in de film gedraagt. Voor het onderzoek werden ruim zes duizend Amerikanen langere tijd gevolgd. (http://bit.ly/NfkNcU)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17