Steun Eurolanden aan banken Spanje 1 economie 113 Neckermann.com zet in op sterker assortiment Rabo: succes bij aanpak skimmen lobe ONTDEK... zaterdag 21 juli 2012 's&n&v^AS&sttJSzai^tóssiZCs&sssssttttéarzexz* Ministers van Financiën zetten licht op groen EU-ministers gaan akkoord na telefonisch overleg. Voorwaarde is dat Spanjes ban- kensector wordt hervormd en banken verliesgevende activi teiten afsplitsen. Steun komt voorlopig uit EFSF en vanaf 2013 uit ESM. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De ministers van Finan ciën van de eurolanden hebben het licht op groen gezet voor een massale steunoperatie voor de noodlijdende Spaanse banken. Tot eind volgend jaar is daarvoor maxi maal 100 miljard euro aan lenin gen beschikbaar. De eerste 30 mil jard daarvan kan Spanje mogelijk al over enkele weken krijgen. In een telefonisch overleg werden de ministers het gisteren eens over de voorwaarden waaraan Spanje moet voldoen om dat geld te krij gen. Zo moet de bankensector wor den hervormd, moeten de banken verliesgevende activiteiten afsplit sen en onderbrengen in 'bad banks', worden bonussen ge schrapt en het toezicht op de ban ken verscherpt. Hoeveel Spanje precies krijgt en wanneer moet nog worden be paald. Daarvoor wordt gewacht op de resultaten van een onderzoek naar de precieze situatie van elk van de grote banken, dat medio september klaar zal zijn. De loop tijd van de leningen zal 12,5 jaar be dragen. Over de te betalen rente is gisteren niets gezegd. De steun komt voorlopig geheel uit het tijdelijke euronoodfonds EFSF, maar zodra - naar verwach ting - begin volgend jaar het nieu we noodfonds ESM in werking treedt, zal dat de leningen overne men. Het ESM krijgt geen bevoor rechte status boven andere krediet verstrekkers, mochten er proble men ontstaan met de terugbeta ling. Het geld wordt voorlopig uit betaald aan de Spaanse overheid die het zal doorsluizen naar de banken, omdat het EFSF in tegen stelling tot het ESM niet direct aan banken mag lenen. Daardoor moet de steun, tot het ESM van kracht is, bij de Spaanse staats schuld worden opgeteld en blijft de overheid verantwoordelijk voor de leningen. Maar dat is tijdelijk en door de steun wordt voorkomen dat de Spaanse staat acuut in grote finan ciële problemen komt, doordat ze haar door de onroerendgoedzeep- bel in problemen geraakte banken niet kan helpen. Spanje moet ech ter wel doorgaan met de afgespro ken bezuinigingen en hervormin gen, zo verklaarden de .ministers. Het Spaanse parlement keurde donderdag voor 65 miljard euro aan bezuinigingen en belastingver hogingen goed, een van de signa len waar de euroministers op wachtten. Eerder deze maand ga ven zij Spanje al een jaar extra om het begrotingstekort te verlagen. door Romain van Damme SINT JANSTEEN - Neckermann.com Benelux kan sinds kort beschikken over zes miljoen euro extra. Dat geld is hard nodig om de online-ac- tiviteiten van het postorderbedrijf verder te ontwikkelen en uit te breiden. Ook wordt er geld gesto ken in nieuwe media zoals face- book en twitter. „Dat geld komt vrij omdat er géén papieren catalogus meer gemaakt wordt en de eigen modemerken vervallen", zegt directeur Kurt Staelens van Neckermann.com Be nelux. Het bedrijf heeft vestigin gen in Sint Jansteen, Terneuzen en Temse. In totaal werken er vijfhon derd mensen. Zes miljoen euro is echter nog niet genoeg om de toekomst veilig te stellen. De werknemers in Zeeuws-Vlaanderen en Temse kre gen onlangs te horen dat het moe derbedrijf in Duitsland surseance van betaling heeft aangevraagd. „De situatie daar is absoluut niet te vergelijken met onze situatie", zegt Staelens. „Neckermann.com Benelux is een veel gezonder be drijf dan Neckermann.de in Frank furt. We hebben aanzienlijk min der kosten." De gebouwen in Zeeuws-Vlaande ren en Temse zijn eigendom van Neckermann.com, waardoor geen hoge huur hoeft te worden be taald. Neckermann.com heeft een eigen iet-afdeling en de kosten voor de reorganisatie zijn veel la ger dan in Duitsland. „We hebben bovendien al een akkoord over de reorganisatie met de onderne mingsraad", zegt Staelens. „En na tuurlijk werken we ook aan kosten besparing door begin 2013 onder meer Terneuzen en Sint Jansteen samen te voegen." Staelens verwacht dat het bedrijf vanaf 2014 de winst behoorlijk ziet stijgen. „We willen vier keer per jaar een uitgebreide folder met het nieuwe assortiment uitbrengen. Het wordt veel dynamischer. Straks hebben we een veel sterker assortiment dat om de twee we ken ververst kan worden. Nu was dat twee keer per jaar." Voorwaarde is wel dat er op korte termijn nieuwe investeerders ge vonden worden. Staelens: „We zijn nu alle denkbare scenario's aan het bekijken. In Duitsland is een curator aangesteld en die on derzoekt wat het beste scenario is voor Duitsland. Hoe dat uitpakt, wat bijvoorbeeld de rol van eige naar Sun Capital is, moeten we af wachten." Staelens zegt optimis tisch té zijn over de kansen voor het bedrijf. „Er moet heel veel ge beuren in korte tijd. Maar nie mand is gebaat bij een faillisse ment. We zijn hard bezig om naast onze traditionele klanten groep een nieuwe onlineklanten- groep aan te trekken. Als dat lukt en we krijgen tijd, ziet de toe komst er goed uit." De nacht voorafgaand aan het steunbesluit betoogden brandweerlieden in Madrid tegen de bezuinigingen, foto AP UTRECHT - -De fraude met skim men is bij Rabobank met 85 pro cent gedaald, nadat de bank een maand geleden de bankpassen had geblokkeerd voor pinnen bui ten Europa. Dat heeft het bankconcern giste ren bekendgemaakt. Door de pas sen standaard te blokkeren voor ge bruik buiten Europa wordt het cri minelen onmogelijk gemaakt om bij geldautomaten buiten Europa geld op te nemen. Daarmee werd in een maand volgens Rabo 1,2 mil joen euro schade voorkomen. Van af 1 juni kunnen klanten zelf de blokkade opheffen en de pinmoge- lijkheid per werelddeel (tijdelijk) aanzetten. Doet de klant niets, dan staat de pas automatisch uit. Na de invoe ring begin juni hebben de klanten van de bank bij 90.000 passen de instelling gewijzigd. Rabo is tevre den met het resultaat. „Het aantal schadegevallen is sterk gedaald en we hopen dat deze trend zich de komende maanden doorzet", al dus een woordvoerder. In België wordt skimmen al sinds het begin van 2011 tegengegaan door middel van het blokkeren van passen over de grens. Volgens de Belgische bankenfede- ratie Febelfm is het daar een groot succes. Ook ABN Amro is van plan om binnenkort een soortgelijk beveili gingssysteem in te voeren. Pak nu je koffers en boek je lastminute vakantie! OP=OP 180 winkels globe.nl/actie/lekkerweg gaat nét even verder scherp geprijsde lastminutes Turkije 3, Bulgarije JJ, Turkse Rivièra w' Zwarte Zeekust v Hotel My Home Resort**** 8 dagen In augustus, al vanaf 499 per persoon Hotel Helios Spa Resort**" 8 dagen in augustus, al vanaf 499 per persoon Griekenland Kreta Chersonissos Appartement Michalis*"* 8 dagen in augustus, al vanaf 479 per persoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13