ii Porno, betaalde seks en speeltjes zaterdag 21 juli 2012 Pornoconsumptie Driekwart van alle mannen kijkt naar porno. Dat blijkt uit recente cij fers van het kenniscentrum seksuali teit Rutgers WPF. Dat onderzoekt pe riodiek het seksuele gedrag van Ne derlanders. Het laatste onderzoek vond plaats in 2011. Het aantal mannen dat naar porno kijkt, is daarmee heel wat groter dan het aantal vrouwen: 33 procent. Man nen masturberen ook vaker; 83 pro cent tegen 65. Uit een soortgelijk onderzoek uit 2006, dat zich meer richtte op porno- gebruik, blijkt dat pornoconsumptie iets gedaald is; toen keken nog 81 pro cent van de mannen en 40 procent van de vrouwen naar een of andere vorm van porno. Uit het onderzoek destijds bleek dat twee derde van de mannen een sek sueel getinte website of pornofilm be keek, bijna de helft van hen las (ook) seksueel prikkelende lectuur. Eén op de vier vrouwen bekeek dergelijke lectuur of porno op internet, in de bioscoop of op video of dvd, waarbij pornosites duidelijk minder geliefd waren dan bij de mannen. Daarnaast belde bijna 4 procent van de man nen en bijna 1 procent van de vrou wen in 2006 een erotische telefoon lijn. Het gebruik van bladen of boeken voor een seksuele stimulans is sterk afgenomen. In 1991 gaf nog 77 pro cent van de mannen en 45 procent van de vrouwen aan dit wel eens te doen. Toen werden ook 06-lijnen nog aanzienlijk vaker gebruikt dan in 2006:11 procent van de mannen en 4 procent van de vrouwen. Ongetwij- Bezoeksters van de Libelle Zomerweek op het Almeerderstrand bekijken het aan bod van een standhouder met erotische artikelen. foto Valerie Kuypers/ANP feld is de afname te wijten aan de op komst van internet. Achtergrond Bij mannen blijkt hun achtergrond nauwelijks iets uit te maken als het gaat om porno. Hooguit waren er ver schillen tussen mannen met en zon der relatie en mannen uit de stad of het platteland. Getrouwde mannen en plattelandsmannen maakten het minste gebruik van porno in wat voor vorm dan ook. Bij vrouwen werden er wel veel ver schillen gevonden. Net als bij man nen blijkt wonen op het platteland een matigende invloed te hebben, maar bij vrouwen speelt ook leeftijd en geloof mee. Vrouwen boven de 55 en religieuze vrouwen maken heel wat minder gebruik van porno dan jonge of ongelovige vrouwen. Hoog opgeleide vrouwen en vrouwen met een LAT-relatie kenden juist een ho gere pornoconsumptie. Seksspeeltjes Volgens onderzoek van condoomfa brikant Durex gebruikt 21 procent van de mensen een vibrator, 46 pro cent seksspeeltjes en 34 procent glij middelen. Dat lijkt bevestigd te wor den door onderzoek van Research In ternational voor het Tijdschrift voor Marketing. Dat zegt dat bijna een kwart van de Nederlanders seksspeel tjes bezit en dat mannen ze even vaak gebruiken als vrouwen. Bijna de helft van de ondervraagden over weegt seksspeeltjes te kopen. Daarbij is internet het populairste verkoopka naal. Drogist en elektronicawinkel blijken minder favoriete leveranciers. Betaalde seks Een kwart van de mannen heeft wel eens betaald voor seks, bleek in 2006. Vrouwen maken, niet verwonderlijk, hier aanzienlijk minder vaak gebruik van: 0,4 procent. In vergelijking met het onderzoek uit 1991 zou blijken dat het aantal man nelijke prostituanten bijna was ver dubbeld. Het kan zijn dat de neiging om deze bezoeken te verzwijgen is af genomen, maar waarschijnlijker ligt het aan de wijze van vraagstelling. In 1991 werden interviews afgenomen, in 2006 werd gewerkt met een vra genlijst op internet. Vanuit de be roepsgroep zijn in ieder geval geen berichten gekomen over verdubbe ling van het aantal bezoekers. *6 - Christine DüC;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11