Creatief met design tassen zeeland 123 Joost van de Berghe: de weerman van de Griete Puttenstrandje bij Ossenisse is weer toegankelijk BouwShop Showroom open in de vakantie! zaterdag 21 juli 2012 'Ik wil graag voor mezelf beginnen en hoop dat ik een prijs win' Lisa Vergeer (23) uit Westdorpe Joost van de Berghe belooft de komende tijd mooi weer. „Het wordt zelfs nog heel warm." foto Mark Neelemans Lisa Vergeer uit Westdorpe ont werpt design tassen. Ze slaagde cum laude aan de Design Aca demy in Eindhoven. Bovendien is ze ook nog eens genomineerd voor twee prijzen, de Keep an Eye Grant en de René Smeets Award. door Wilma Valk Een damestas moet aan heel wat eisen voldoen. Ze moet sterlc en groot ge noeg zijn om alle nodige dingetjes functioneel en makkelijk mee te nemen, maar vooral ook mooi en elegant. Wie beter dan een dame kan zo'n tas ontwer pen? Lisa Vergeer (23) uit Westdor pe slaagde cum laude met haar bij zondere design tassen aan de De sign Academy in Eindhoven. „Ik was altijd al creatief', vertelt ze weer thuis in Westdorpe. „Eerst heb ik nog een studie aan de kunstacademie overwogen, maar dit paste beter bij me. Ik wil graag commerciële dingen ontwerpen en deze opleiding was heel breed." Vergeer kan nu niet alleen tassen ontwerpen, maar ook meubelen of een advertentie. „Omdat ik geïn teresseerd ben in leer, ging ik stage lopen bij Yellow Cap. Dat is een fa brikant van stoere lederen schoe nen in Waalwijk. Ook heb ik nog stage gelopen bij Heieen van der Meer, een tassenontwerpster in Arnhem. Ik heb er twee discipli nes geleerd, tekenen bij Yellow Cap en zelf iets maken in het ate lier van Heieen." Voor haar school heeft Vergeer twee bijzondere tassen ontwor pen. „Nee, niet zelf gemaakt", zegt ze. „Ik kan het wel, maar ik vind mezelf niet goed genoeg om exclu sieve producten te maken. Ik laat ze maken." Bij haar ontwerpen heeft Vergeer zich laten inspireren door verschil lende culturen. „Ik heb gekeken hoe in andere landen dingen wor den getransporteerd. Dat gebeurt bijvoorbeeld in draagdoeken. Zo heb ik een tas ontworpen waar mee ook zwaardere dingen zoals een tablet meegenomen kunnen worden. En het is een tas die toch elegant is. Het gewicht is nu ver deeld over schouder en heup." Voor het ontwerp van haar twee de tas is ze de geschiedenis ingedo ken. „Vroeger droegen vrouwen persoonlijke dingen rechts en links onder de rokken. Dat was vei lig en dicht op het lijf. Dat is mijn jassentas geworden. Ik heb er prachtig, soepel leer van lam voor gebruikt." Vergeer is niet alleen cum laude ge slaagd, maar ze is ook nog eens ge nomineerd voor twee prijzen, de Keep an Eye Grant en de René Smeets Award. De winnaars wor den bekendgemaakt tijdens de Dutch Design Week van 20 tot 28 oktober 2012 in Eindhoven. Vergeer: „Er zijn grote geldprijzen te winnen. Ik wil graag voor me zelf beginnen en hoop dat ik een prijs win. Dan wil ik prototypes van mijn tassen in verschillende kleuren laten maken. Ja, ze zijn duur. Maar het zijn dan wel exclu sieve Nederlandse tassen van een uitstekende kwaliteit leer." door Romain van Damme griete - Vandaag is het een belang rijke dag voor het weer. Vraag het maar aan de 81-jarige Joost van de Berghe: Met Sint Margriet droog, dan zes weken de zon in het oog. En laat het vandaag de feestdag van Sint Margriet zijn. „Ik vertrouw meer op de weer spreuken en de natuur dan op de weermannen", zegt Joost van de Berghe in café De Griete. Daar han gen ze regelmatig aan zijn lippen. Want Joost, die al heel zijn leven in de buurtschap bij Terneuzen woont, heeft altijd wel wat te ver tellen. Joost weet bijvoorbeeld vaak wat voor weer het wordt. „De meeste mensen kijken naar de weermannen op televisie. Maar die zitten er de laatste tijd inder daad nog al eens naast. Als je goed naar de natuur kijkt en luistert, weet je meestal wel wat voor weer het wordt." Vroeger, zegt Joost, waren er geen weermannen die op de televisie vertelden wat voor het weer het nou weer wordt. „En toch wisten de boeren: morgen moeten we al les van het land halen, want daar na gaat het regenen. Kwestie van ervaring." Die ervaring vergaarde hij op het water. Op de binnenvaart. „Op het water zie je snel wat voor weer het wordt. Goed naar de lucht kijken, naar de windrichting. Zuidwesten wind is altijd regenwind." En als zijn kat zich thuis verstopt, weet hij zeker dat er onweer komt. „Zo'n beest voelt dat aan." Regen uit het oosten, kun je je uren lang mee troosten. „Klopt altijd. Ge loof me maar, dan blijft het echt heel lang regenen." Regen hebben' we nu wel genoeg gehad. Het wordt tijd voor mooi weer en Joost weet het zeker: dat komt eraan. „Het wordt zelfs nog heel warm. Mensen die nu op va kantie gaan, hoeven zich geen zor gen te maken. Het wordt goed." AXEL Koppen van klei en brons in museum Paul Sanderse uit Middelburg stelt tot en met zondag 16 september een aantal (borstbeelden van steenmortel en brons tentoon in het Axelse streekmuseum. Sander se maakt zowel figuratieve als ab stracte figuren. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 1 september te zien: van woensdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 12.30 tot 16.30 uur. BIERVLIET Struinen door nieuwe natuur Braakman De boswachters van Staatsbosbe heer hebben zich aan de Braakman- weg genesteld. De voormalige boe renschuur is een ideale uitvalsplek voor excursies. Vanavond kunnen stevig geschoeide avonturiers om 21.00 uur met boswachter Marijke Lieman vleermuizen spotten. Óm de natuur goed te zien, kunnen wandelaars morgen van 14.00 tot 16.00 uur meewandelen. TERNEUZEN Inbraak in woning Terneuzen Bij een inbraak in een woning aan de Merwedelaan ïn Terneuzen zijn tijdens afwezigheid van de bewo ner diverse goederen gestolen, waaronder computer- en spelappa- ratuur en sieraden. De inbraak is gepleegd tussen don derdagavond 23.00 en vrijdag 02.00 uur. De dader(s) is/zijn binnenge komen via de achterzijde van de woning. NI EU WVLIET Geestelijke liederen op zomerzangavond De Vrije Evangelische Gemeente Nieuwvliet houdt zondag 22 juli en zondag 5 augustus zomerzangavon- den. Tussen 20.00 en 21.00 uur zin gen de aanwezigen een selectie van bekende traditionele en moderne geestelijke liederen. Om iedereen mee te laten doen, wordt er een lie- derenblad gemaakt. De zangavon den worden gehouden in het kerk gebouw aan Provincialeweg 2. ■BouwCenter»Logus-QeHoop door Wout Bareman ossenisse - Het Puttenstrandje aan de Westerschelde bij Ossenis se is weer probleemloos bereik baar. Na de uitspraak van de Raad van State, eerder deze week, heeft waterschap Scheldestromen een deel van het eerder geplaatste hek werk weer weggehaald. Het waterschap wil zo snel moge lijk overleg met de provincie over wat er moet gebeuren met de rest van de hekken. Die werden neergezet na de dijk- verzwaringswerken, die het water schap in 2009 uitvoerde bij Osse nisse. In de Natuurbeschermings vergunning van de provincie was als voorwaarde opgenomen dat het schap na uitvoering van die werken het strandje zou afsluiten omdat het om kwetsbaar natuurge bied ging. Dat stuitte op grote be zwaren van omwonenden en de dorpsraad. Maar op het moment dat het wa terschap na die protesten de hek ken weer weghaalde, was het op nieuw hommeles. Ditmaal teken de de Vogelbescherming bij de pro vincie bezwaar aan. Volgens de na tuurorganisatie moest het strandje wél worden beschermd. Waarop de provincie prompt besloot tege moet te komen aan de bezwaren van de omwonenden en de dorps raad. Tijdens het recreatieseizoen (van 15 mei tot 15 september) wer den de hekken geopend voor recre anten. Een woordvoerder van het waterschap vrijdag: „En nu is er dus de uitspraak van de Raad van State waarin gesteld wordt dat de vergunning op 31 december 2010 afliep en wordt bepaald dat de maatregel om het strandje af te sluiten, niet meer van kracht is." En daarom is het toegangshek - het draaibare deel - nu weer door het waterschap weggehaald. De 'hekkensoap' sleepte jaren. De dorpsraad is blij met de uitspraak van de Raad van State. De situatie van vóór de dijkverzwaring moet nu snel worden hersteld, zodat de dijk, de pieren en het strandje weer vrij toegankelijk zijn. Het wa terschap heeft de eerste stap nu ge zet. Het is afhankelijk van het over leg met de provincie wat er verder gebeurt. Het ultieme besluit van de Raad van State leidde tot druk 'getwitter'. PvdA-statenlid Ron de Kort bijvoorbeeld over de hekken: „En NOOIT meer terug." 1. Sluiskil wil aanpak hangjongeren. 2.11.000 jaar geleden al jagers. 3. Vrouw bekneld bij botsing. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Waterschapsmedewerkers halen een stukje hekwerk weg. foto waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107