221 zeeland Parkeerterrein op plek van oude werkplaats Axel Creatief ontspannen in 't Kerkje Haal banden met België aan almanak Beschaafd USA VERGEER Bij haar ontwerpen heeft Vergeer zich laten inspireren door verschillende culturen. Lisa Vergeer: 'Eerst heb ik nog een studie aan de kunstacademie overwogen.' foto's Mark Neelemans Tas in de vorm van een jas. Jassentas. foto Zeb Daemen Heup- en schoudertas. AXEL - De voormalige werkplaats van de dienst Openbare Werken van de gemeente Terneuzen aan de Nieuwendijk in Axel is ge sloopt. De laatste gebruiker, de af deling Groenbeheer, verhuisde on langs als laatste naar de nieuwe lo catie aan de Liniedijk, net buiten Axel. Het onderkomen van de brandweer blijft aan de Nieuwend- ijk. Het terrein dat is vrijgekomen na de sloop, wordt ingericht als par king met openbaar groen en een aantal speelvoorzieningen. Met de 45 nieuwe parkeerplaatsen wordt de parkeerdruk aan de Nieuwend ijk verminderd. Daarnaast worden 24 parkeerplaatsen aangelegd, spe ciaal voor de brandweer. En er wordt een doorgang gemaakt naar de Anthonie van Dyckstraat. De aanleg is inmiddels gestart. In au gustus is alles klaar. WATERLANDKERKJE - Onder de titel 'Creatief ontspannen' exposeren de kunstenaars Martin Slits (hout snijwerk) en Nel Koster (schilde rijen) zaterdag en van dinsdag 24 tot en met zaterdag 28 juli in 't Kerkje van Waterlandkerkje. Slits en Koster zijn pas op latere leeftijd serieus met kunst aan de gang gegaan. In het oude Stuer- boutkerkje is op openingsdagen tussen 13.00 en 16.30 uur te zien waar hun inspanningen toe lei den. Woensdag 1 augustus vanaf 20.00 uur wordt een zomeravond concert in 't Kerkje gehouden. GENIET MET KORTING bij Tegen inlevering van deze coupon FOOT FISH SPA AANBIEDING 2 personen vanS^Jr voor €38,- Beleefde exclusieve natuurlijke ervaring door de Gam Rufa visjes tijdens een behondeling in de Foot Fish Spo. Actie is geldig tot en met 30 september 2012. Lees voorat ons Fool Fish Spa reglement op de DE PAREL, website Kuur- Beautycentrum De Parel NJ urt>o tctcnriuyyr-' www.beautycentrumdeparel.nl zaterdag 21 juli 2012 - door Raymond de Frel Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Janne- ke Openneer-Jansen uit de klas van Raymond. Janneke Openneer-Jansen komt nog graag in Zaamslag, maar vindt het ook heel fijn dat ze in Goes iets nieuws kon opbouwen. In huize Openneer laaide drie jaar lang met regelmaat een discussie op. Wel of niet te rug naar Zeeuws-Vlaande ren? Lennard Openneer werkte bij de gemeente Sluis en had der halve wel oren naar een huis in West-Zeeuws-Vlaanderen. Maar zijn vrouw Janneke Jansen hield hem tegen. „Ik wist gewoon dat hij op een gegeven moment een nieuwe uitdaging op werkgebied zou gaan zoeken." Ze kreeg gelijk. Lennard werkt in middels bij de gemeente Schou- wen-Duiveland, Janneke is ortho pedagoog bij Visio in Goes. En dus is ze blij dat ze in de Ganzes- tad zijn gebleven. Al was het al leen al vanwege de reisafstanden. Halfuurtje naar Zierikzee, halfuur tje naar de ouderlijke huizen in Zeeuws-Vlaanderen, dichtbij haar werk; Janneke (32) denkt alleen al om de logistieke voordelen niet aan een terugkeer. „Telkens als ik 'thuis' in Zaamslag kom, heb ik het er naar mijn zin. Maar ik zou er niet meer willen wonen. Daar ben ik naar mijn zin toch teveel 'het meisje van die en die'Het 'ons-kent-ons-gevoel' heeft een po sitieve werking, maar kan tegelij kertijd ook een beetje beklem mend zijn. Een beetje in de buurt van mijn familie vind ik heel erg prettig. Onze vier kinderen zien hun opa's en oma's best vaak. Maar ik heb het ook altijd heel fijn gevonden dat wij in Goes iets nieuws konden opbouwen." Janneke verliet Zaamslag met een havo-diploma op zak. In Tilburg studeerde ze pedagogiek. In haar Janneke Openneer-Jansen (32), 4vwo, Zeldenrustcollege (1994). derde studiejaar trouwde ze met Lennard, met wie ze in 's-Graven- polder ging wonen. „Later ging ik in deeltijd orthopedagogiek stude ren in Leiden. Nou, dan is het echt handig dat er een treinsta tion in de buurt is. Overigens was het in mijn eerste jaar in Tilburg ook al een enorme eye-opener dat er eens in de vijf minuten een bus kwam. Heb je in Zaamslag de bus gemist, dan moet je een uur wachten." Het openbaar vervoer is in Zeeuws-Vlaanderen voor ver betering vatbaar, vindt Janneke. Al heb je voor een rendabel open baar vervoer natuurlijk wel vol doende inwoners nodig. „Mis schien moet de regio zich daar voor wat meer richten op België. Eenvoudigere regelgeving voor on derwijs en werkgelegenheid kun nen de streek een impuls geven." Tip? redactie@pzc.nl Dialect is uit. Kinderen moeten Alge meen Beschaafd Nederlands spreken, niet alleen in de klas maar ook op het schoolplein. En het liefst natuur lijk oek tuus. Ouders sluiten zich daar bij aan en proberen het goede voorbeeld te geven. Dat leidt vaak tot vermakelijke gesprekken, waarbij pa en ma het hebben over 'een schuif in plaats van een la of zoals in hun eigen jeugd, over 'een schuu- ve'. Als ze in Cadzand proberen ABN te spreken in plaats van het de gelijke Kezandts ontstaat soms grote verwarring. Een oudere Kezandte- naer zag - vlak voor de schoolvakan tie - z'n neefje lopen. Onder school tijd. Hij riep: „Ben je weggestierd?" Het nette antwoord: „Oom, wat heeft die stier ermee te maken?!" De Parel in Hof Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106