monster' Inwoners ontvluchten Damascus Italia buitenland 19 Bulgarije geeft video vrij van aanslagpleger vrijdag 20 juli 2012 President Assad ontving gisteren de nieuwe minis ter van Defensie, generaal Fahd Jassem al-Freij. foto EPA DAMASCUS - Maandenlang was het rustig gebleven in Damascus. Maar na de aanslag woensdag op het machtscentrum van het Syrische regime zijn donderdag honderden mensen op de vlucht geslagen voor de steeds heviger gevechten tussen leger en rebellen in de Syri sche hoofdstad. Het Syrische regeringsleger heeft donderdag met tanks de wijk Qa- boon in de hoofdstad aangevallen. Volgens het Syrische Observato rium voor Mensenrechten is het de eerste keer dat dat in de hoofd stad gebeurt. Een veiligheidsfunctionaris van het regime had eerder gewaar schuwd voor „extreem gewelddadi ge confrontaties" in de komende 48 uur om Damascus „te zuiveren, van terroristen". De eerste gevechten in Damascus braken vijf dagen geleden uit. De strijd escaleerde na een zelfmoord aanslag op het hoofdkwartier van de veiligheidsdiensten. Daardoor kwamen drie kopstukken van het regime om het leven. Vooral inwoners in het westelijke Mazzeh en het zuidelijke Tada- mon verlaten hun wijk. Ook het Palestijnse vluchtelingenkamp Yar- mulc loopt leeg omdat de bewo ners bang zijn voor grootschalige operaties van het regeringsleger. Volgens de veiligheidsbron had het leger zich tot nu toe ingehou den, maar is het besluit genomen om alle wapens in te zetten in de strijd. Het leger waarschuwt bur gers om weg te blijven van de ge vechtszones, omdat de opstande lingen ze als menselijk schild zul len gebruiken. De situatie is „erger dan catastro faal", zei een inwoner van Damas cus tegen een verslaggever van het Franse persbureau AFP. „De geur van bloed vult Damascus." Woens dag was een van de bloedigste da gen sinds het uitbreken van de op stand, bijna anderhalf jaar gele den. Bij gevechten tussen opstan delingen en het regeringsleger vie len ruim 200 doden. Rusland en China hielden donder dag opnieuw een krachtige VN-re- solutie over Syrië tegen. De wester se ontwerpresolutie dreigde het As- sad-bewind in Damascus met sanc ties. Het was de derde keer dat Moskou en Peking een VN-resolu- tie over Syrië blokkeerden. Het belangrijkste struikelblok was de eis van het Westen dat nieuwe mmsmmsmmmimistmmsssssms. BOERCAS - Bulgarije heeft gisteren een video-opname vrijgegeven van de man die woensdag een zelf moordaanslag op Israëlische toeris ten zou hebben gepleegd. De ter reurverdachte is een blanke man met lang haar, een T-shirt en korte broek. „Hij trekt absoluut niet meer aandacht dan andere toeris ten", zei de Bulgaarse minister Ts- vetan Tsvetanov (Binnenlandse Za ken). Door de bomaanslag op het vliegveld van toeristenoord Boer- gas kwamen vijf Israëliërs, hun Bulgaarse chauffeur en de dader om het leven. Volgens Bulgaarse media zou het om een 33-jarige Al gerijns-Zweedse islamist gaan die twee jaar gevangen zou hebben ge zeten in Guantanamo Bay. Iran ontkende gisteren dat het ach ter de aanslag zit nadat de Israëli sche premier Benjamin Netanya hu het land daarvan beschuldigde. mmsssas$>ssef&. sancties onder Artikel 7 van het Handvest van de Verenigde Naties met militair ingrijpen worden ge handhaafd. Dat zou de deur op een kier kunnen zetten voor inter nationale militaire actie. Rusland is een belangrijke bondge noot van Syrië. China is erg terug houdend in het toestaan van in menging in interne aangelegenhe den van landen. Frankrijk noemde het stemgedrag van Rusland en China een bedrei ging van de vredesmissie van VN-bemiddelaar Kofi Annan. De twee vetolanden weigeren de Gha- nees de drukmiddelen te geven waar hij om heeft gevraagd, aldus de Franse VN-ambassadeur Gé- rard Araud. De Syrische staatstelevisie toonde donderdag beelden van president Bashar al-Assad tijdens een ont moeting met de nieuwe minister van Defensie. Het was het eerste publieke optre den van Assad sinds de bomaan- slag van woensdag waarbij kop stukken van het regime om het le ven kwamen. De televisie maakte niet bekend waar en wanneer de opname is ge maakt. Beschoten vissers niet gewaarschuwd Het Amerikaanse marineschip dat maandag op een rubberbootje schoot omdat het te dichtbij kwam, heeft de bemanning niet van tevoren gewaarschuwd. Bovendien probeerden de Indiase vissers het grote schip juist te mij den. Dat concludeert de politie van Du bai na onderzoek. Bij het treffen kwam een visser om het leven. ATHENE Helft blusvliegtuigen niet inzetbaar De Griekse brandweer heeft moei te om bosbranden te bestrijden, omdat elf van de 21 blusvliegtuigen door onderhoudsproblemen niet inzetbaar zijn. Dat heeft een woord voerder gisteren gezegd. Athene liet eerder deze week weten dat noodzakelijke bezuinigingen gevol gen hebben voor de mogelijkhe den om bosbranden te bestrijden. Griekenland heeft om assistentie gevraagd bij de Europese Unie. LONDEN Journalist The Sun gearresteerd De Britse politie heeft gisteren in verband met een onderzoek naar journalisten die inbraken in com puters op zoek naar informatie een man opgepakt in Londen. Volgens mediabedrijf News International van Rupert Murdoch gaat het om een journalist van dagblad The Sun. Tot dusver zijn 24 mensen gearres teerd in verband met het onder zoek. Nog eens 41 zijn opgepakt voor omkoping. ^Pussmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9