'Dit regime handelt als gewond 81 buitenland POORTVfiÉT Opnieuw zijn er hevige gevechten tussen opstandelingen en het Syrische leger in de hoofdstad Damascus. Syriërs in Nederland volgen de ontwikkelingen op de voet. ujooAoouleVarA HI I vrijdag 20 juli 2012 HBSBBSHSBHBSffi De strijd in Syrië is mogelijk een belangrijke fase inge gaan met gevechten rond het regeringscentrum in Damascus. Syriërs in Nederland zijn hoopvol. door Dick Hofland Zijn zus en opa wonen op nog geen tweehonderd meter van het presiden tiële paleis in Damascus. Maar ook al belt hij ze dagelijks, via hen kan Maher al-Sbag geen enkele informatie krijgen over de situatie in de Syrische hoofdstad. „Elk telefoongesprek wordt afge luisterd en als ze maar één ver keerd woord zeggen, worden ze opgepakt en gemarteld", zegt Al-Sbag. „We moeten heel voor zichtig zijn als we elkaar spreken." De documentairemaker weet niet temin dat de stad is veranderd in een grote kazerne, waar volgens hem vijfduizend soldaten om de twee uur worden afgelost om te patrouilleren en de wacht te hou den bij blokkades en winkelcentra. Dat neemt niet weg dat hij hoop vol is. „Vrijwel alle inwoners van Damascus zijn inmiddels tegen het regime, inclusief de voor Syrië belangrijke handelaren. Dankzij gelden uit het buitenland, onder meer vanuit Nederland, hebben velen via de zwarte markt lichte wapens kunnen aanschaffen om zich te verdedigen. Maar we moe ten de militaire kracht van presi dent Assad niet onderschatten. Een leger van 800.000 militairen, 23.000 Russische tanks en de groot ste hoeveelheid mosterdgas van het Midden- Oosten heb je niet zo maar op de knieën." Al-Sbag hecht weinig geloof aan geruchten dat president Bashar al-Assad niet meer in Damascus zit, maar zou zijn uitgeweken naar de handelsstad Latakia. „Hij is in Damascus, omdat het daar veiliger voor hem is en hij daar ook lei ding kan blijven geven aan de mili tairen. Maar er is geen twijfel meer mogelijk dat zijn regime aan het vallen is. Dit is het scenario van de val van iedere dictator." Abraham Miro hoopt dat de inter nationale gemeenschap nu heel snel ingrijpt. „Anders zal er een nog erger bloedbad ontstaan dan we tot nu toe hebben meege maakt", voorspelt een van de ini tiatiefnemers van de demonstratie die bijna een jaar geleden in Den Haag werd gehouden. „Het enge van de situatie is dat het regime handelt als een gewond monster." Desondanks sluit Al-Sbag niet uit dat Assad zelfmoord pleegt of door het leger wordt geëxecuteerd. „Hij is wegens misdaden tegen de mensheid gedagvaard door het Strafhof in Den Haag, maar zo ver zal het niet komen." Maandenlang kwam de filmer met onder anderen enkele gevluchte Syrische kunstenaars bijeen in een oude Rotterdamse autoshowroom, waar ze de situatie in hun geboor teland 24 uur per dag in de gaten hielden via radio, tv, filmpjes op YouTube en Twitter. Nu komt de groep nog slechts af en toe bij el kaar, maar hebben de Syriërs voor al telefonisch contact. De bomaan slag in Damascus waarbij woens dag de minister van Defensie en een zwager van Assad omkwa men, bestempelen ze bij monde van Al-Sbag 'vooral als een signaal naar Rusland'. Miro vindt de bom aanslag tevens een signaal naar het' Syrische regime en de buitenwe reld. „De opstandelingen hebben er alleen voorgestaan en laten zien dat ze desondanks Assad heel dicht zijn genaderd." Al-Sbag, die inmiddels twaalf jaar in Neder land woont, kijkt al vooruit. „Als Assad is gevallen, moet het land zich oprichten en de weg naar de mocratie inslaan. Maar Syrië heeft daar geen ervaring mee, terwijl ie dereen uitgeput is en de elite in het buitenland zit. Dus Syrië heeft iedereen nodig, ook vanuit Neder land, dat al driehonderd jaar erva ring met democratie heeft. Veel Sy riërs zullen willen terugkeren." Vanuit Nederland houdt Maher al-Sbag de situatie in Syrië in de ga ten foto Marco de Swart/GPD Wandkast Bourgondy 136x40x150cm Vaas van extra dik glas 15x26(h) Paasdijkweg 33 Poortvliet infolijn 0166619100 Openingstijden: Di t/m Do 10.00 tol 1730 uur Vr 10.00 tot 21.00 uur j Za 930 tot 17.00.uur j Zo en Ma gesloten BEZOEK 00K ONZE WEBSITE MET DE MEEST ACTUELE AANBIEDINGEN WWW.WOONBOULEVARDPOORTVLIET.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8