doelwit: marktkooplui binnenland 17 Klopjacht na mislukte roof essenziekte vragen over vrijdag 20 juli 2012 foto Lex van Lieshout/ANP hulp. Eén op de vijf slachtoffers van woninginbraak ervaart geeste lijke problemen en heeft bijstand nodig. Het Verbond van Verzeke raars gaat uit van een gemiddeld schadebedrag per inbraak van 3038 euro. De in beeld gebrachte groep van ruim 5.300 inbrekers, van wie circa achttienhonderd in georganiseerd verband opereren, richt zich in te genstelling tot vroeger niet langer op de nacht als meeste geliefde werktijd. De middag (een derde) en de avond (een derde) genieten de voorkeur, slechts 14 procent gaat nog 's nachts op stap. De helft van de inbraken wordt gepleegd tussen oktober en februari, consta teert ook verzekeraar Interpolis. 80 procent van de woningkraken wordt gepleegd door gelegen heidsinbrekers, de rest door georga niseerde bendes. De geringe pak kans van die dadergroepen vindt volgens de onderzoekers zijn oor sprong in het internationale karak ter: 'Zij opereren in buitengebie den aan uitvalswegen, zodat ze na de inbraak weer snel de regio of het land uit zijn'. Daders blijven door een bivakmuts onherken baar, laten geen sporen achter, schakelen beveiligingssystemen uit en communiceren door middel van portofoons. Het gebruik van mobiele telefoons wordt zorgvul dig gemeden. De buit wordt snel over de grens gebracht en ver kocht. Nederlandse daders slaan hun buit op in gehuurde loodsen of garageboxen. Juwelen en siera den worden verkocht aan juwe liers of opkopers. Mede door de ge stegen goudprijs, zo constateren de analisten, zijn gouden sieraden een gewilde buit, Op het gebied van woningovervallen is evenmin door Jan ter Harmsel een kentering ten goede zichtbaar. Ongeveer een derde van het totaal aantal overvallen wordt op wonin gen gepleegd (768). Het percentage woningovervallen is de afgelopen tien jaar met tachtig gestegen. Daarbij vallen relatief vaak gewon den en soms doden. De buit van een woningoverval bedraagt ge middeld niet meer dan 250 euro. De komende tijd verwachten on derzoekers geen omslag in het aan tal inbraken. De hoeveelheid nieu we woningen met een inbraakbe veiliging die voldoet aan het Poli tie Keurmerk Veilig Wonen loopt flink terug. Verder wordt toene mende werkloosheid als oorzaak genoemd. Dankzij de intensive ring op het gebied van heling, de Europese aanpak en betere beveili ging kan over enkele jaren wel een verbetering zichtbaar worden, ver wachten de onderzoekers. heerenveen - Tientallen agenten met politiehonden en een politie- helikopter hebben donderdagmid dag in de Noordoostpolder een klopjacht gehouden op dieven die eerder in Heerenveen bij een in braak hadden geprobeerd een kluis te stelen. De inbraak mislukte, waarna ze er met een blauwe BMW vandoor gingen, meldde de politie donder dag. Na een achtervolging over de A6 raakte de politie het zicht op de auto kwijt. Die werd korte tijd later teruggevonden in de buurt van Bant, enkele tientallen kilome ters verderop. Daar kon ook een van de verdachten worden aange houden. Hij had zich in een rietkraag ver stopt. Naar de anderen, mogelijk twee mannen en een vrouw, wordt nog gezocht. Aan het einde van de middag was de massale zoekactie voorbij. Wel zijn agenten achtergebleven in het gebied, voor het geval de verdach ten opduiken. Pak nu je koffers en boekje lastminute vakantie! OP=OP 180 winkels globe.nl/actie/lekkerweg gaat nét even verder (On)opgeloste woninginbraken Aantal woninginbraken steeg tussen 2007 en 2011 van 67.765 naar 77.967. Het aantal opgehelderde woninginbraken daalde van 10,2 procent in 2007 naar 6,8 procent in 2011. De essenziekte rukt op in Neder land, en er is nog geen remedie. Vijf vragen aan Fons van Kuik, onderzoeker gewasbescherming en boomziekten aan de Wagenin- gen Universiteit. Hoe groot is het probleem? „Erg groot. De essenziekte heeft zich inmid dels door het hele land verspreid. De eerste mel ding van een door schimmels aangetaste es in Nederland komt uit 2010, nog niet eens zo lang geleden dus. De ziekte verspreidt zich snel, ook in de omringende landen. Langs de wegen zie ik de straatbomen ook aftakelen. Dat is een ern stige ontwikkeling." Wat zijn de gevolgen? „De aftakeling gaat langzaam: eerst wordt het blad bruin en uiteindelijk verdwijnt het he lemaal. Ook de boomtoppen sterven af. Daar naast wordt de bast aangetast door een soort kanker. Dan zie je scheuren en verandert de kleur. Omdat een boom veel reserves heeft, groeien onderaan nieuwe takken bij, maar die sterven ook af. Ik verwacht dat besmette bo men na een paar jaar weg zijn, al is weinig be kend over deze specifieke schimmel." 3 Onlangs is ook een variant van de schimmel gevonden die zich aanpast aan zijn omgeving. „Het probleem zal daardoor alleen nog maar groter worden. Het is te vergelijken met de ie penziekte. Ook toen dook er ineens een erg agressieve schimmelstam op." 4 Is zo'n schimmel niet te stoppen? „Boomkwekers kunnen wel gewasbescher mingsmiddelen op de bomen spuiten tijdens het telen. Maar die middelen zijn alleen in de teelt toegestaan, niet in het bos. En schimmels verspreiden zich door de lucht door middel van sporen. Zo gauw deze op een blad landen, kan een es ziek worden. Dat is niet te controleren. Het zou goed zijn een mogelijkheid te vinden om de sterkste bomen te behouden. Op lange termijn zijn er misschien mogelijkheden om de bomen in te enten, zoals tegen de iepenziekte. Zie het als een soort griepprik. Uiteindelijk ver wacht ik dat er een evenwicht zal komen. De ziekte verdwijnt niet helemaal, maar het aantal essen zal dan niet langer dalen." 5 Wat kunnen mensen doen tegen de essenziek te in hun tuin? „Afgevallen bladeren verwijderen en dode of besmette takken zo snel mogelijk weghalen, al geeft dat geen garantie dat de essen niet besmet raken. Mensen hoeven overigens niet bang te zijn zelf besmet te raken. De schimmel is niet schadelijk voor mens, dier of andere bomen." Turkije Lycische Kust w Appartement Hibiscus"; 8 dagen in augustus, al vanaf 329 per persoon Spanje "V Spanje Gran Canaria Lanzarote Appartement Koka"** 8 dagen in augustus, al vanaf 409 per persoon Don:Paco""+ 8 dagen in augustus, al vanaf 475 per persoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7