Wat kapellen je vertellen Jongerengroep steekt in Israël een handje toe 23 Maria met de inktpot z De op 15 augustus 1937 ingezegende kapel bij de Westmolenstraat is al weer bijna een halve eeuw ver dwenen. Achter in de Maria Hemelvaartkerk, beter be kend onder de bedevaarstnaam Maria met de inktpot, is in Aardenburg nog wel een kapel te vinden. De Werkgroep Aardenburg Be- devaartstad van de parochie Hei lige Maria Hemelvaart viert haar naamdag met een fietstocht in het teken van de Mariaverering. De fietstocht leidt langs kapel len en beeldjes, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw. door Frank Gijsel De Mariaverering ont stond vanaf het laat ste kwart van de der tiende eeuw. De ver ering kende haar hoogtepunt in de week voor Pink steren. Gilden uit Brugge namen er aan deel. De bloeitijd van Aar denburg als bedevaartsoord viel waarschijnlijk in de eerste helft van de vijftiende eeuw. Later ves tigde ook de bekende Vlaamse dichter-priester Guido Gezelle in de negentiende eeuw de aandacht op Aardenburg als bede vaartsoord. Een fietstocht langs kapellen ge wijd aan Onze Lieve Vrouw is dus niet zo vreemd. Vijfenzeventig jaar geleden werd nabij de West molenstraat: door Arnold Quataert en Benny Lekens de eerste steen gelegd voor een kapel ter ere van 'Onze Lieve Vrouw van Aarden burg'. De inzegening van de kapel door deken J. Loos vond plaats op 15 augustus 1937. De kapel werd be gin jaren zestig van de vorige eeuw gesloopt om plaats te maken voor bedrijfsuitbreiding. Tegen woordig bevindt zich een kapel achteraan in de kerk „Over de grens in Vlaanderen zijn er nog tientallen kapelletjes langs de weg te vinden. Veel mensen rij den erlangs, zonder ze op te mer ken", vertelt Mare Moens. Samen met Albert Galle en Leo Ducheine heeft hij een fietstocht 'Wat kapel len vertellen' langs die kapelletjes en Mariabeelden uitgezet. „We rijden langs bouwwerkjes die een bijzonder verhaal vertellen. Het verhaal kregen we regelmatig te horen van boeren in de omge ving. Ze werden vaak gebouwd uit dankbaarheid voor een goede oogst of genezing. Een groot deel van de tocht gaat over het grondge bied van Damme. Daar zijn er nog meer dan veertig. Hier in de streek zijn ze bijna allemaal verdwenen." Twee bijzondere exemplaren waar langs gefietst wordt bevinden zich in Moerkerke. Aan de Brieversweg is de kapel Sarepta te vinden. Een architecturaal buitenbeetje opge trokken in een soort Oosters-By- zantijnse stijl. Het werd in 1923 ge bouwd met stenen van de kapel van de vroegere abdij van Sarepta in Israel. Op het einde van de vijf tiende eeuw vestigden de zusters van het Sint-Elisabethklooster van Biervliet zich hier op het landgoed dat toen Ter Stove werd genoemd. Een eind verder leidt de route langs de kapel van de Waterhoek. Het is het oudste nog bestaande straatkapelletje van Damme. Het werd gebouwd als bescherming te gen de moeraskoorts, die de streek tot het midden van negentiende eeuw teisterde. De fietstocht langs de kapellen is dertig kilometer lang. Verzamelen en vertrek op zondag 19 augustus om 13.30 uur op het kerkplein in Aardenburg. De groep christelijke jongeren uit West-Zeeuws-Vlaanderen vertrekt begin augustus naar Israël. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Geven aan goede doe len, doet iedereen wel eens. Maar naar een ver land afreizen om daar goed te doen, te werken, te helpen en te praten, dat doen er maar wei nig. Begin augustus vertrekken veertien jongeren uit West- Zeeuws-Vlaanderen naar Israël om daar vrijwilligerswerk te doen. Sjaak de Hullu van de Christelijke Jongerenclub: „Deze reis, waar we al twee jaar naar toe werken, zien we als een soort afsluiting. Van jongs af aan gaan we met onze ouders naar de kerk en naar de kin- dernevendienst en de laatste jaren naar onze jeugdclub. We zijn alle maal tegen de twintig jaar en de meesten gaan nu studeren of wer ken. Wij zijn als groep al heel lang bij elkaar en daar komt nu min of meer een einde aan." Een groot deel van het reisgeld hebben de jongeren met acties verdiend: „We hebben onder meer catering op feestjes verzorgd, een fancy'fair ge organiseerd en aan de nieuwjaars duik meegedaan." En verder wa ren er giften van sponsors, waaron der het stimuleringsfonds van de Rabobank. In Israël gaan de Zeeuws-Vlamingen klussen voor holocaust-overlevenden: tuinie ren, helpen in gaarkeukens en in een kindertehuis. Verven, behan gen en zo. „Martin' is onze compu terspecialist, Jimmy een toekomsti ge sterrenkok, Maud is straks schooljuf en Astrid volgt een oplei ding maatschappelijk werk en dienstverlening. Iedereen heeft wel een bijzondere specialiteit." De groep wil met de lokale bevol king praten over het geloof En er zijn reisjes gepland. Van verblijf plaats Jeruzalem naar de Dode Zee en Bethlehem bijvoorbeeld en overnachten in een bedoeïenen kamp. Ook staat een feestelijke avond voor de kleine groep overle venden van de Holocaust op de programma. vrijdag 20 juli 2012 RETRANCHEMENT Diverse exposities in hervormde kerk Tot en met 28 juli zijn van woens dag tot en met zondag schilderijen van Ina van der Meulen uit Melis- kerke en keramieken Zeeuwse paar den van Jozien Vercouteren uit Veere te bewonderen in het kerkje van Retranchement. Daar zijn mor gen (van 14 tot 17 uur) ook zilveren Zeeuwse sieraden van Carin van Riel uit Burgh-Haamstede te zien. AARDENBURG De Troupe van Theijz in galerie GaleRichel In het kader van de achtste editie van de Zomer van GaleRichel in Aardenburg treedt zaterdagmiddag de djembéformatie De Troupe van Theijz op. De groep Zeeuws-Vlaam- se spelers treedt vaker op in de ga lerie. Het zijn leerlingen van de Djembé Groep in Oostburg. De rit mes die worden gehanteerd heb ben logischerwijze een Afrikaanse basis, maar met een Europese draai. Aanvang: 13.00 uur. 1. Sluiskil wil aanpak hangjongeren 2. Vrouw uit auto geknipt 3. Hekken op dijk Ossenisse weg STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl in Bobbejaanland, 't plezantste land ter wereld! Maak je klaar voor eer dag vol fun. soanning en sensatie. Op slechts 45 minuten rijden vanaf Eindhoven en 1 uurtje vaiuiit Tilburg en Breda-. Je kan kiezen uit meer dan 50 vet te attracties, daardoor zijn de wachtrijen nooit lang. Wat dacht je van Typhoon, King Kong er! Banana Battle0 Of Dizz, de gloednieuwe coaster 2011. Dit jaar hebben we nog 2 verrassingen voor je. De nieuwe Paardenshow met musicalster Anne Van opstal. Adembenemend en niet te missen! En de nieuwe super leuke film YOGI BEAR in de 4D-dneima: Waar wacht je nog op? Surf naacbobbejggnland.nl 20% BiJTELLlNG Cappendijk Auto's Terneuzen Mr F.J. Haarmanweg 49, 4538 AN Terneuzen, T 0115 697455, info@qappendijk.rV, www.cappendijk.nl DE NIEUWE VOLVO V40 NU IN ONZE SHOWROOM BLUETOOTH AUDIOSTREAMING* PARK ASSIST PANORAMISCH DAK' ADAPTIEVE CRUISE CONTROL" VOLVO ON CALL' De gloednieuwe Volvo V40 zit u als gegoten. Deze elegante Sjdeias, 5-zits hatchback combine®! een flexibel karakter met een uniek design. U creëert een «gen stijl dankzij her optionele. TFT instrvimentenpaneel ot u pa9! de kieui van de binnenvertichtmg aan op uw stemm-ng. Met geraffineerde opties als het panoraovsche dnk ot do verlichte versnellingspook kunt u uw njbdoving verder («rsonafiscren. Maar fiij "rijdt uiteraard ook voorop op he: gebied var veikgrieitt Mot st andaard City Safety, knicairbag en de aors'.a voptgangersairbagffet wereld overtrefl de V40 de ncge Volvo veifighoidsstanöaard. Fe dagte-i dfa' Zoiitige P? dwaëbtwtör. lijdt u vanaf ccze zorr-ar föok na 1 ju-i-zélb weganbeU-itiegvri) of me» slacnts 30%-bftöfÜrig. VOLVOtfiRS.Nl G,;rr. verbiuik 3.6 - 7.9 i.'IOO km (27.8 -12,7 km/f). gern. CO.-uitstooi resp 94 -185 g/km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67