221 zeeland Kapellekesroute Jagers al bijna 11.000 jaar geleden in Koewacht Burenruzie over zwembad en kinderopvang vertroebelt samenwerking Zomerexpositie Hemelsbreed almanak Tennistermen Hulst laat huizen controleren voor de WOZ-waarde vrijdag 20 juli 2012 SBJSK^«SSffi!SS2m<!^«y^ï^ door Wout Bareman Grenzen vervagen, stel len politici van hoog tot laag regelmatig te vreden vast. Ze steken de loftrompet over de goede ver houdingen tussen de Belgische en Nederlandse bestuurders en hun instanties. Zie de grensoverschrij dende samenwerking te meerde re eer en glorie van de Kanaalzo ne (jazeker, van Terneuzen tot Gent) met het akkoord over de zeesluis in Terneuzen als onbe twist hoogtepunt. Ook de bestuur ders in het Land van Hulst en die van Sluis bespreken regelmatig ge wichtige grensoverschrijdende za ken. En dat gebeurt niet bij een glas melk en een kadetje. Nee, dan wordt een copieuze maaltijd geserveerd, die de tongen los maakt en de onderlinge band aan haalt Vlaams minister lo Vandeurzen (Welzijn en Gezin) gooide vorige week onverwacht roet in het eten, de spelbreker. Hij pleitte voor een boycot van Zeeuws-Vlaamse kin deren, die dagelijks door hun ouders worden gedropt bij de kin deropvang net over de grens. Ter wijl Vlaamse kinderen bij wijze van spreken op een wachtlijst worden geplaatst. Het Terneuzen- se raadslid Charles ten Hengel (D66) sprak er schande van. Hij sprak van een 'bom onder de grensoverschrijdende samenwer king' en suggereerde als tegenzet dat de zuiderburen dan maar moe ten worden geweerd uit de Zeeuws-Vlaamse zwembaden. Ten Hengels collega Jack Begijn (CDA) deed een extra duit in het zakje met het idee om de Vlaam se grensgemeenten Zelzate en Moerbeke mee te laten betalen aan de exploitatie van de zwemba den in met name Koewacht en Sas van Gent Want bij gebrek aan eigen zwemaccommodatïes ne men vele tientallen Vlamingen daar dagelijks een duik in. De plannen, suggesties en ideeën van Vandeurzen, Ten Hengel en Begijn leidden op de website van deze krant tot een stroom aan reacties. Vaak vol irritatie, een en kele keer met begrip. En vooral veel onderlinge discussie. Reageerder Eerlijk Delen: „Het is niet de bedoeling dat Nederland se kinderen onze schaarse opvang plaatsen innemen? Het is ook niet de bedoeling dat Belgische drugs verslaafden hier komen! Het is ook niet de bedoeling dat enorm vervuild water uit België in onze wateren stroomt!" Bollies: „Mag mijn man nu ook niet meer werken in België omdat hij er een schaarse werkplek be zet?" Jin vindt de opvang én de scholen in België prima. „Daar worden de leraar en de lerares nog aangespro ken met mevrouw en meneer." Lowie is niet mals voor Ten Hen gel: „Ik denk dat de heer Ten Hen gel niet goed beseft dat als de Bel gen niet meer in de Terneuzense zwembaden komen er weieens veel van de buitenbaden kunnen sluiten." En Koi: „Lompigheid is niet te koop." Kijkuit wijst Ten Hengel erop dat discriminatie bin nen Europa niet is toegestaan. En Jack Begijn? Die kent z'n eigen regio niet. Grensgeval wijst er fijn tjes op dat Zelzate één, Ertvelde één en Wachtebeke zelfs drie zwembaden telt Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage onderaan een bericht. SINT ANNA TER MUIDEN - In de kerk van Sint Anna ter Muiden is tot en met zondag 19 augustus de zomer expositie 'Hemelsbreed' te zien. Op de tentoonstelling in de toren en het schip van de kerk zijn wer ken van Jan Goossen (1937-2005) en Paul Haentjes (1962) te zien. Goossen, afkomstig uit Retranche- ment, kwam Haentjes tegen op de Tilburgse kunstacademie. Goossen was daar docent toen Haentjes er studeerde. Beide kunstenaars ma ken grote architecturale construe- Het is een hartstochtelijk tennisser, die Dreischorse dertiger. Zon beetje elk weekend is hij op de gravelbanen te vinden om een balletje te slaan en dat doet hij doorgaans niet onver dienstelijk. Zijn zoontje van negen luistert dan ook vol bewondering naar vaders levendig verslag van de zojuist gespeelde - en door hem over tuigend gewonnen - wedstrijd. Pa be- De Werkgroep Aardenburg Bedevaartstad houdt volgende maand een fiets tocht langs tientallen kapellen in de grensstreek. Aanleiding is het feit dat 75 jaar geleden de eerste steen voor een kapel in Aardenburg werd gelegd. De naamdag van de parochie Heilige Maria Hemelvaart wordt dit jaar op een bijzondere manier gevierd. De Werk groep Aardenburg Bedevaartstad heeft een 'kapellekens- route' uitgestippeld in de grensstreek en er wordt speciaal stilgestaan bij het feit dat de kleine Arnold Quataert pre cies 75 jaar geleden de eerste steen legde voor een kapel letje in Aardenburg. Op deze pagina een impressie van ka pelletjes op de route. fotografie Peter Nicolai ties voor de open ruimte. Maar Goossen werkte vooral met staal en brons, terwijl Haentjes voor hout van diverse bomen kiest. Be zoekers van de tentoonstelling kunnen werken van beide kunste naars bekijken en vergelijken in het schip van de kerk en in de to ren. Die toren is tijdens de ope ningsuren, elke dag tussen 14.00 en 17.00 uur, te beklimmen. Elke zondag tussen 15.30 en 16.00 uur bespeelt een organist het orgel. Toegang expositie: twee euro. door Wout Bareman Tip? redactie@pzc.nl sluit zijn verslag met de triomfantelij ke uitroep dat hij 'de enkel'gewon nen heeft en neemt de loftuitingen van vrouw en kinderen in ontvangst. Zijn zoon - die alleen computerge stuurd tennis kent dat met een 'con troller' in plaats van een racket ge speeld wordt - wil toch nog één ding weten. „En wie heeft dan de multi- player gewonnen KOEWACHT - Op een akker aan de Emmabaan in Koewacht hebben archeologen honderden fragmen ten vuursteen aangetroffen, die aantonen dat er 10.800 tot 6900 jaar geleden al mensen leefden. Het onderzoek nam tien jaar in be slag. Het werd uitgevoerd door ar cheologen van de Werkgroep Ar cheologie Hulst en de Archeologi sche Werkgroep Nederland. De vondsten en sporen werpen een nieuw licht op de geschiede nis van de streek, constateren de onderzoekers. Het gevonden mate riaal maakt duidelijk dat in de om geving van Koewacht al in de mid- den-steentijd mensen hebben rondgelopen. De archeologen stuit ten op bewerkte stukken vuur steen, zogenaamde werktuigen, en troffen ook krabbers, priemen en mesjes aan. Die werden gebruikt in het dagelijks leven bij het villen van dieren, het doorboren van hui den en het snijden van vlees. De mensen die zich in de streek op hielden, waren jagers en verzame laars die rondtrokken op zoek naar voedsel. Op de momenten dat ze even stopten om hun gereedschap te repareren, bouwden zij vaak kleine kampementjes die weinig traceerbare sporen nalieten. Vaak wordt van die kampjes door archeologen niet meer teruggevon den dan vuursteenafslagen en spo ren van een kampvuur. Bij proef boringen voor de Sluiskiltunnel werden vergelijkbare vondsten ge daan. Die worden verder onge moeid gelaten. Overigens vermoeden de archeolo gen dat in Koewacht op grotere diepte nóg oudere sporen van be woning te vinden zijn. HULST - Het gemeentebestuur van Hulst laat de komende vijfjaar alle gebouwen binnen de gemeente grenzen controleren voor de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ). Door de gemeente aange stelde deskundigen van een extern bureau moeten bij de controles vaststellen of op het stadhuis be kende gegevens nog correct zijn. De oppervlaktes van percelen en de inhoud van gebouwen wordt gecontroleerd. Ook wordt gekeken of gebouwen intussen niet zijn uit gebreid met bijvoorbeeld een ser re, dakkapel, carport of berging. De controleurs beginnen eind de ze maand in Hulst in de binnen stad, de Dullaert- en Componisten- wijk. Als ze het nodig vinden een tuin of binnenplaats of een ge bouw van binnen te bekijken, is de eigenaar verplicht hen toegang te verlenen, meldt de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66