kan redding bieden Aanslag gepleegd met gestolen auto's Kamer is verdeeld over hogere rente 'Door de rekenrente aan te passen, verdoezel je het probleem van de fondsen' 'Wildplassende agent deelnemer Vierdaagse' vrijdag 20 juli 2012 900 miljard zit er in Nederland se pensioenpot. D66-Kamerlid Wouter Koolmees OM: geen vervolging in zaak dode in lift Het Openbaar Ministerie zal geen strafvervolging instellen in de zaak rond een hulpbehoevende 65-jarige man die in februari na 50 uur dood werd gevonden in de defecte lift van een appartementencomplex in Utrecht. Volgens het OM is er geen verband vast te stellen tussen de dood van de man en het functione ren van de lift. De man woonde met zijn 91-jarige vader in het com plex. Hij werd na 50 uur gevonden. AMSTERDAM Scheidverbod voor toezichthouders Toezichthouders in Amsterdam mogen niet meer schelden. Ook krijgen de buitengewone opspo ringsambtenaren in training meer uitleg over het gebruik van hand boeien. Die maatregelen heeft burgemees ter Van der Laan genomen naar aanleiding van de hardhandige ar restatie van een fietser voor het Centraal Station eerder dit jaar. ASSEN Ziekmakende busjes blijven op de weg De busjes van vervoersbedrijf Con- nexxion in Drenthe, die gezond heidsklachten zouden veroorzaken bij chauffeurs, hoeven niet van de weg. Volgens FNV Bureau Beroeps ziekten kregen chauffeurs rug- en nekpijn van slechte veringen en stoelen. De rechter vindt dat Connexxion voldoende doet om klachten te voorkomen, maar wel voortvaren der had kunnen optreden. WAALRE - De twee auto's die zijn gebruikt bij het in brand steken van het gemeentehuis van Waalre zijn gestolen: een VW Golf in Eindhoven en een VW Bora in Geldrop. Dat is gebeurd enkele uren voor de aanslag. Ook zijn er camerabeelden die tijdens het ram men van het gebouw zijn ge maakt. Het is nog niet duidelijk of de daders waren gemaskerd en om hoeveel daders het gaat. Burgemeester Henri de Wijker- slooth de Weerdesteijn riep giste ren iedereen op niet zomaar ie mand te beschuldigen. Na de fata le brand wees de beschuldigende vinger vooral richting het plaatselij ke woonwagenkamp. De gemeen te ligt al maanden in de clinch met de bewoners. Aanleiding is het nieuwe bestemmingsplan waarin staat dat de gemeente het kamp wil legaliseren tot woongebied. Grote loodsen op het terrein zou den daarmee illegaal worden en moeten worden afgebroken. On aanvaardbaar, vinden de bewoners van het woonwagenkamp. Een woordvoerder van het woon wagenkamp laat weten niets met de aanslag te maken te hebben. „Met de plannen die er nu liggen, zijn we het niet eens. Maar dat be tekent niet dat we het gemeente huis in brand zetten. We willen het gewoon via de rechter spelen en nemen daarvoor een advocaat in de arm. We weten dat dat een langdurig proces wordt. Als de poli tie goed zijn werk doet, komen ze niet bij ons uit." Hoofdofficier van justitie Bart Nieuwenhuizen vindt het veel te gemakkelijk om de da ders bij voorbaat en uitsluitend te zoeken bij woonwagenbewoners of drugscriminelen. „Dat is een van de vele scenario's", zei hij. Hij noemde het gebeuren onverteer baar en belachelijk. „Er is ons alles aan gelegen om te achterhalen wie dit op zijn geweten heeft." Minister Ivo Opstelten (Veilig heid) was gisteren in Waalre. Hij noemde de aanslag een 'aanslag op het hart van de lokale democrar tie'. Alle waardevolle documenten van de gemeente zijn in redelijk ongeschonden toestand terugge vonden in een afgesloten kluis in het afgebrande pand. Ook de ambtsketen van de burgemeester is teruggevonden, alleen wat zwart geblakerd. De wildplassende agent. NIJMEGEN - De agent die woensdag langs het Vierdaagseparcours in Wijchen wildplassend werd gefo tografeerd, is volgens de politie Gelderland-Zuid een aan de tocht deelnemende agent van een ander korps. De man was namelijk niet uitgerust met de gebruikelijke spul len als een geel-groen evenemen tenhesje en geweldsmiddelen als een pistool en handboeien. Juist omdat de Nijmeegse politie eerder had aangekondigd fors in te zetten op de aanpak van wildplas sers tijdens de Vierdaagseweek 'be treurt het korps het beeld dat hier door ontstaat'. De foto circuleert op internet. 'Zodra ons bekend is wie deze politieman is, zullen er passende maatregelen volgen'. Mocht iemand worden betrapt op wildplassen, dan staat daar een boete van 120 euro op. DEN HAAG - De Tweede Kamer is verdeeld over de aanpak van de tekorten bij de pensioenfond sen. Minister Henk Kamp van Sociale Zaken komt eind sep tember met maatregelen om het pensioenstelsel te verbete ren. Onderdeel is naar verwach ting een hogere rekenrente. Kamp, die de situatie bij de fondsen 'zorgelijk' noemt, kan zoals het er nu naar uitziet wel rekenen op een meerderheid voor de plannen die hij uit werkt. SP en PW pleiten al langere tijd voor verhoging van de re kenrente. SP-Kamerlid Paul Ulenbelt wijst erop dat de pen sioenfondsen meer vermogen in kas hebben dan ooit. „Maar de marktrente is niet geschikt om de buffers voor de toekomst te waarderen." D66 en Groen- Links delen de opvatting van de meeste vooraanstaande econo men die stellen dat een hogere rente niet de juiste aanpak is en de rekening neerlegt bij toekom stige gepensioneerden. „De afge lopen jaren hebben pensioen fondsen extra tijd gekregen om hun dekkingsgraad op orde te krijgen en is de rente ook al om gegaan. Desondanks is de tuatie alleen maar verder ver- echterd", zegt D66-Kamerlid fouter Koolmees. „Door de re- rnrente aan te passen, verdoe- :I je het werkelijke probleem." Wat betekent verhoging van de ren te voor gepensioneerden De pensioenen hoeven veel min der gekort te worden, omdat de dekkingsgraden door de hogere re kenrente zomaar 10 procent stij gen. Het effect verschilt evenwel per fonds. Pensioenfondsen met veel oudere deelnemers of een hoog aantal uitkeringsgerechtig den merken er nauwelijks iets van, omdat zij minder nieuw geld bin nen krijgen om langdurig te rende ren. Pensioenfondsen met relatief veel jonge deelnemers profiteren het meest, omdat zij meer geld op halen dat juist langdurig kan rende ren. Dit geldt overigens alleen als de rente op de lange termijn ook op 4,2 procent uitkomt. Jongere werknemers lopen immers ook het meeste risico. De reële rente ligt nu op 2 tot 2,5 procent. Wordt dat gat niet opgevuld, dan hebben pensioenfondsen gedurende lange tijd met geld gewerkt dat er niet was. Die schade zal door de jonge ren opgehoest moeten worden. Wat rest er dan nog aan maatrege len? Er is nog één instrument: de reken rente. De rekenrente voor verzeke raars en pensioenfondsen is een kunstmatige rente die op basis van de geldende marktrente periodiek wordt vastgesteld. De Nederland- sche Bank heeft eerder deze maand verzekeraars al toestem ming gegeven om met een fictieve rente van 4,2 procent te werken. De verwachting is dat minister Henk Kamp van Sociale Zaken in september pensioenfondsen ook de mogelijkheid geeft om met de veel hogere rente te werken, waar door de fondsen wat lucht krijgen. Korten en hogere premies heeft een dekkingsgraad van 88 procent. Aangekondigde korting: maximaal 6 procent. De pensioen premie steeg dit jaar. PMT, voor kleinere bedrijven in me taal en techniek, zit op 85 procent. Het verwacht 7 procent te moeten korten per 1 april, de premie is al 2 procent verhoogd. Het pensioenfonds voor de bouw (bpfBouw) kampt nu met onder dekking. De kans op verlagen van de pensioenen is toegenomen. Dekkingsgraad 96,4 procent. ABP, pensioenfonds voor 2,8 mil joen werknemers bij overheid en onderwijs, verwacht per 1 april 2013 0,5 procent op uitkeringen te korten. Dekkingsgraad 90 pro cent. PFZW beheert de pensioenen van 2,5 miljoen mensen in de zorg. Het fonds voorziet een korting van 2 tot 7 procent per 1 april. De pre mie gaat 2,5 procent omhoog. Dek kingsgraad 92 procent. PME, het fonds voor grotere bedrij ven in metaal en elektroindustrie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5