Fascinerende wereld van miniatuurtjes 22 zeeland Pronkkast Geen duidelijkheid over Zonnige start Bruse visserijdagen zoekgeraakte brieven vrijdag 20 juli 2012 In de 1 le eeuw lieten rijke vrouwen pronkkasten maken, waarvoor echte meubelmakers en andere vaklui werden ingeschakeld. De kasten waren kapitalen waard. Het lijkt een gewone brood kast, in de woning van Han- ny Galesloot uit Nieuw- Haamstede. Achter de deur tjes gaat echter een verras sende wereld schuil. door Esme Soesman Hanny Galesloot moet een jaar of dertien zijn geweest toen ze het Centraal Mu seum in Utrecht bin nenstapte en daar voor het eerst oog in oog kwam te staan met het poppenhuis van Petronella de la Court. Deze rijkelijk met miniatu ren gevulde pronkkast uit de ze ventiende eeuw maakte diepe in druk op het destijds Utrechtse meisje. Inmiddels ontlokt Gale sloot, al decennialang inwoonster van Nieuw-Haamstede, zelf vele bewonderende blikken met de mi niaturen die ze maakt. Van een simpel stukje balsahout maakt ze een eeuwenoud ogend boek. Een tandenstoker fungeert na enige aanpassingen als penseel tje. „Ik heb ontzettend veel geleerd van Iris Arentz", verwijst Gale sloot naar de workshops die ze volgde bij de Belgische miniaturis- te. Arentz is een kei in onder meer patineertechnieken, waarmee je dingen oud kunt laten lijken. „En zij is ontzettend goed in het van niets iets maken." Ook Galesloot lijkt daar aardig be dreven in te zijn. Van de boekjes in het comptoir van het huis dat ze vervaardigde tot aan de koop waar die is uitgestald in de winkel tjes die zij maakt: je blijft kijken. „Dat hebben veel mensen, zowel mannen als vrouwen. Dat naar bin nen gluren vinden mensen leuk." Bij Galesloot gingen er nog jaren overheen voor het poppenhuis, na die eerste kennismaking, weer in haar leven opdook. Eind vorige eeuw begon ze via de post een poppenhuis bij elkaar te sparen. „Dat was niks. Je moest hartstikke lang wachten voor je weer een on derdeel binnenkreeg en dat was ook nog eens ontzettend lelijk." Toch betekende het kromgetrok ken triplex huis met roze plastic kozijntjes het begin van een pas sie. Ómdat het model goed was, begon Galesloot het poppenhuis beetje bij beetje te 'renoveren'. Dat lelijke ding van weleer is het groot ste poppenhuis dat tot en met 27 oktober in museum de Burghse Schoole in Burgh is te zien. Maar nu in de mooie versie. De ro ze kozijntjes zijn vervangen door hout. De kamers zijn sfeervol inge richt en tot in de finesses aange kleed. „Ik houd van ingetogen. Nostalgische kleuren in combina tie met donker hout. Maar alles is mogelijk, ook wat prijzen betreft. Er zijn zoveel verschillende ni veaus." De twee inloopmiddagen in de Burghse Schoole zijn onder meer bedoeld om mensen te laten zien dat je met weinig middelen heel mooie dingen kunt maken. „Wat je er voor nodig hebt? Ge duld en goede materialen. Begin met een goed kitje en ga aan de slag." Inloopworkshops Hanny Galesloot geeft twee 'in loopworkshops' in de Burghse Schoole: op zaterdag 28 juli en 18 augustus. Zij vertelt over haar werk en laat zien hoe je met betrekkelijk weinig middelen aan de slag kunt. Belangstellenden kunnen aanschui ven tegen het normale toegangsta rief voor het museum. Wie aan de slag wil, kan een pakketje kopen waarmee ter plek ke items kunnen worden gemaakt. Inlopen kan van 12.00 tot 16.00 uur. www.burgsheschoole.nl mssxssfssesssas^ssssessxsi door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het valt niet te achterhalen waarom een deel van de vrouwen tussen de 50 en 75 jaar in de Westhoek geen uitno diging heeft gekregen voor het be volkingsonderzoek borstkanker. Tot die conclusie komt PostNL. „We zijn er meteen mee aan de slag gegaan. De vestigingsmanager heeft met alle bezorgers gesproken en heeft de klachten bekeken", zegt Hanne Kluck, woordvoerder. „Maar we hebben niet kunnen ach terhalen waar het mis is gegaan." Dat komt vooral doordat niet dui delijk is geworden wanneer de mailing exact is verstuurd en in welke partijen. Daardoor is ook niet meer te achterhalen wanneer de mailing bij het distributiepunt is binnengekomen. Vorige week werd bekend dat ver schillende straten in Burgh-Haam- stede en andere delen van de West hoek geen uitnodiging hebben ge kregen voor het tweejaarlijkse on derzoek. Dat kwam aan het licht doordat veel mensen niet kwamen opdagen op het tijdstip waarop ze waren uitgenodigd. Vrouwen in de Westhoek die wel een uitnodiging hadden verwacht en niets hebben gekregen, kunnen bellen met 088-2482000. BRUINISSE - Zo nat als het vorig jaar was, zo zonnig was donderdag de start van de Bruse visserijda gen. „Dit doet me goed", aldus een opgeluchte Theo Ketting, voor zitter van de organiserende Stich ting Festiviteiten Bruinisse. Aan Ketting de eer om Miss Visserijda gen 2012 Dorine Stouten (21) in het ambt van ambassadrice voor de mossel te bevestigen. Compleet met een speciaal - uit Yerseke af komstig - gouden mosselcollier. Op het programma voor vandaag onder meer een vliegdemonstratie van de koninklijke Luchtmacht Historische Vlucht (Vissershaven, 20 uur). Zaterdag is om 14.00 uur de populaire vlootschouw. Meer informatie: www.visserijdagen-bruinisse.nl Miss Visserijdagen Dorine Stouten deelde mosselen uit bij de start van de 51-ste editie van de Bruse visserijdagen. foto Ronald den Dekker 'Als je hiermee bezig bent, krijg je een soort miniatuuroog. Alles wordt waardevol. Je gaat alles verzamelen' Hanny Galesloot, miniaturist Julia (7) uit Leiden bij het poppenhuis dat in de Burgshe Schoole staat om mee te spelen, foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50