Eis tbs voor doden dochter Alleen rentewapen 41 binnenland w TO©S Leden GroenLinks gered bij bootramp Grote pensioenfondsen hebben gisteren alarm geslagen over hun buffers. De fondsen hopen dat minister Kamp verlichting biedt met een gunstiger rekenmethode van de rente. 'Oaqxuxi&ao vrijdag 20 juli 2012 Vrouw wurgde tienjarige voor CNV-kantoor DEN HAAG - Officier van justitie Wouter Bos heeft donderdag tbs met voorwaarden geëist tegen een 39-jarige vrouw wegens het doden van haar io-jarige dochtertje, op 20 september vorig jaar. De vrouw heeft bekend dat zij haar kind die dag in de tuin van het kantoor van CNV Publieke Zaken in Den Haag heeft gewurgd. Gedragsdeskundigen hebben vast gesteld dat zij destijds ernstig psy chotisch was en elk gevoel voor de realiteit was verloren. Zij hebben tbs geadviseerd, omdat de vrouw geheel ontoerekeningsvatbaar is. Officier Bos verenigt zich met dat advies. Volgens Bos is er sprake geweest van doodslag, niet van moord. De vrouw heeft van tevoren geen plannen gehad haar kind te do den. Zij reed op de bewuste dag met haar twee kinderen in de auto naar haar vroegere werkgever CNV Publieke Zaken. Ze sprak daar met enkele collega's en nam haar kinderen mee de tuin in om te spelen. Ze wilde haar ziel laten ontstijgen aan de wereld en haar kinderen daarin meenemen, heeft ze verklaard. Toen haar dochtertje zich verzette, ontstak de vrouw in woede en doodde het kind, in het bijzijn van het jongere broertje. Direct daarna vertelde zij in het CNV-gebouw wat zij had gedaan. Ondanks signa len dat het niet goed ging met haar heeft niemand in haar omge ving kunnen vermoeden dat zij haar kinderen iets zou aandoen. Volgens haar ex-partner is zij „al tijd een goede moeder geweest." Haar huwelijk is in april vorig jaar ontbonden maar de ex-partners hadden ten tijde van het drama weer in toenemende mate contact. De rechtbank had donderdag geen bezwaar tegen spoedige plaatsing van de vrouw in een kliniek in Amsterdam, waar reeds een plek voor haar is. De rechtbank doet uitspraak op 2 augustus. 900 miljard hebben de Ne derlanders in de pensioen pot zitten: 1,5 keer onze eco nomie. Maar gedupeerd door de lage rente liggen de fondsen bijna op apegapen. door Gert van Harskamp Illustratie Mark Reijntjens Voor gepensioneerden dreigt volgend jaar een forse korting - tot in het meest extreme geval wel 10 procent op hun uitkering - want met de huidige dekkingsgra den kunnen de fondsen nooit aan toekomstige verplichtingen vol doen. Fondsbestuurders smeken om aanpassing van de rekenrente om de korting enigszins te beper ken. Maar ook met maatregelen schudt het fundament onder 'het beste pensioenstelsel ter wereld'. Hoe zijn de pensioenfondsen in zo'n belabberde situatie terecht gekomen In de eerste plaats hebben 55-plus- sers eigenlijk te weinig pensioen premie betaald. Toen in de jaren negentig het geld tegen de plinten van de pensioenfondsen klotste, kregen veel werknemers premie te ruggestort. Achterafhad dit nooit mogen gebeuren. De fondsen kam pen daardoor nu met een groot te kort aan reserves. Maar vooral de lage rente zorgt nu voor grote pro blemen. Pensioenfondsen moeten hun langetermijnverplichtingen dekken en daarvoor is een reken- rente in het leven geroepen, een fictieve rente waarmee de reserves voor toekomstige verplichtingen zijn afgedekt. Probleem is echter dat de rente sinds 2008 al uitzon derlijk laag is, waardoor pensioen fondsen (op papier) niet meer aan die verplichtingen kunnen vol doen. Óm aan de minimale ver plichting te kunnen voldoen moe ten pensioenfondsen minimaal 1,05 euro in kas hebben voor elke euro die aan toekomstige pensioen uitkeringen moet worden uitbe taald. Momenteel komen de fond sen daar lang niet aan toe. Welke maatregelen kunnen pensioen fondsen nemen? Zij kunnen stoppen met indexe ren, de pensioenuitkeringen niet meer automatisch met de prijsstij gingen laten meegroeien. Die in dexatie is echter allang losgelaten. De fondsen kunnen de pensioen premie van werknemers verho gen, maar dat instrument is al uit gespeeld. Inmiddels moet een werknemer al een dag per week werken voor zijn pensioen. Een hogere premie ondermijnt het draagvlak voor het collectief pen sioenstelsel onder werkenden, is de vrees. De laatste optie is kor ting. Gepensioneerden moeten er rekening mee houden dat zij vol gend jaar een lagere pensioenuitke ring krijgen. Maar ook dat is niet toereikend om pensioenfondsen fi nancieel gezond te maken. Airport Hotel Rotterdam - Den Haag Rotterdam 1 overnachting in Cl. ontbijt 1 x Tapas diner Gratis parkeren en wifi op kamer Op 5 km vanaf het centrum Verblijf tot 30 september 2012 van CJZ&Ï Korting 41% 143 beschikbaar! OP=OP I I I I I 2 dagen Rotterdam mei. Tapas diner! Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur - 16.00 uur zo 12.00 -16.00 uur www.weekendcompany.nl H v. 2-pereoonsbezeiting en excl. reserveringskoslen 12,50 per boeking Kijk voor do volledige voorwaarden c Let op! Alleen op 20 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. VOOR HET EERST INI MAANItaEt IK ME WEER SUF ©EKOCBT, KN PAUL KUSTERS toosenhenk.nl DQ CONSUMENTENVERTROUWEN LIJKT IETSJE SESROEIÖ zie onze website:economie Hoogleraar risicomanagement over pen sioenfondsen ZANZIBAR - Vijf Nederlanders wa ren betrokken bij de ramp met de veerboot nabij het Tanzaniaanse ei land Zanzibar woensdag. Zij wis ten de ramp te overleven, in tegen stelling tot minstens tientallen an dere opvarenden. Volgens de passagierslijst waren bijna 290 mensen aan boord, 140 zijn gered. Onder de Nederlanders is Paul Smeulders, fractievoorzit ter van GroenLinks in de Provin ciale Staten van Brabant. Hij reis de met drie bevriende partijgeno ten door Afrika en zat op de veer boot die kapseisde in slecht weer. Volgens zijn broer is Smeulders gis teren naar Tanzania gevlogen, van daaruit keert hij terug naar Neder land. Het aantal dodelijke slachtoffers van de ramp is verder opgelopen. Inmiddels zijn 62 doden geborgen, lieten de lokale autoriteiten don derdag weten. De hoop op het vin den van overlevenden is volgens hen vervlogen. Onder de doden van de bootramp zijn volgens de politie ook andere Europeanen. Er waren ten minste zestien buiten landse toeristen aan boord, van wie er veertien zijn gered, meld den lokale autoriteiten. Pogingen om mensen uit het water te halen, verliepen volgens de politie moei lijk door het slechte weer. Zanzi bar is een toeristische trekpleister. De witte zandstranden en de oude historische binnenstad, Stone Town, trekken veel bekijks. Het ei land hoort formeel bij Tanzania, maar heeft een grote mate van zelf bestuur. Het was de tweede ramp met een veerboot in een jaar die mensenlevens eiste in de wateren bij Zanzibar. In september sloeg een veerboot met 800 passagiers om. Ruim 200 mensen overleef den dat niet. De veerboten in de regio hebben vaak meer passagiers dan uit de officiële gegevens blijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4